Národní divadlo získá stoleté housle. Od mecenášky

pra
22. 5. 2008 17:27
Nástroj se rozezní při představení Její pastorkyňa

Praha - Národní divadlo získá housle z roku 1909, které byly vyrobeny v dílně maďarského výrobce hudebních nástrojů Mihály Reményiho. Vzácný nástroj divadlu daruje mecenáška současného umění Altenburg Kohl a její Nadace DrAK.

Nástroj předá příští úterý při představení Leoše Janáčka Její pastorkyňa.

„Daru paní Dr. Altenburg Kohl si velmi vážíme. Její aktivity jsou zářným příkladem podpory kultury a umění od soukromých dárců. Věc,  která je  přirozená v západní Evropě a USA, je v České republice ve stadiu zrodu," uvedl ředitel Národního divadla Ondřej Černý.

Housle budou svěřeny koncertní mistryni Lucii Švehlové, která na nich odehraje představení Její pastorkyňa. Výběr houslí pro Národní divadlo trval několik měsíců. Sama Švehlová si na nástroji nejvíce pochvaluje krásnou zvukovou barvu a znělost.

Nejde o první dar 

Kdo je Dadja Altenburg Kohl

  • Narodila se v Praze, po studiu medicíny odešla do Německa
  • Roku 1980 založila v Německu soukromou lékařskou praxi, zároveň působí v rodinné farmaceutické firmě
  • Je členkou představenstva a ředitelkou firmy Kohl Medical
  • Od roku 1991 působí v Česku, podílela se na založení farmaceutické firmy Pragofarm

Housle byly vyrobeny v respektované dílně Mihály Reményiho, který navázal na technologie výroby Stradivariho a Guarneriho. Nástroje této dílny získaly řadu ocenění a vyznamenání, Mihály Reményi je také autorem řady patentů a zlepšovacích návrhů. Podnik nyní vede zakladatelův vnuk.

Altenburg Kohl a její nadace věnuje Národnímu divadlu už třetí dar. V předchozích letech podpořila Mozartovu inscenaci Don Giovanni a představení Dobře placená procházka v režii Miloše Formana.

Letos podpoří ještě baletní představení Causa Carmen v choreografii Matse Eka.

„Tak, jako před 140 přinášeli lidé základní kameny a sbírky na vybudování  Národního divadla, tak i my nyní navazujeme na tuto tradici," říká mecenáška.

Galerie Montanelli

V Německu je Kohl kurátorkou několika galerií. V Praze roku 2003 založila Galerii Montanelli, která je zaměřena na současnou českou a evropskou tvorbu. Pořádá zde pravidelné autorské, skupinové a tematické výstavy. Zatím jich bylo na tři desítky.

Roku 2006 založila Nadaci DrAK, jejímž cílem je podpora kulturních a duchovních hodnot, obecně prospěšných cílů a projektů v oblasti kultury a vědy. Nadace se soustředí na zlepšování podmínek pro prezentaci českého umění doma i v zahraničí.


 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Havlíček: Vláda chce přispět na zvýšené ceny energií 800 000 domácností

Vláda chce pomocí takzvaných energetických šeků přispět na výdaje za zdražující se elektřinu zhruba 800 000 nízkopříjmových rodin. Zaplatit jim plánuje kolem poloviny částky za zvýšené náklady. Vyplácet by mohla začít již v listopadu, řekl dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). S nějakou formou podpory souhlasí i předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek či předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Proti se naopak postavil předseda poslanců hnutí SPD Radim Fiala.

Krátkodobý plán na pomoc domácnostem potenciálně ohroženým energetickou chudobou bude podle Havlíčka hotový do několika týdnů. V říjnu by ho mohla schválit vláda, v listopadu by již stát mohl doručovat peníze lidem. Na počátku října se však v Česku uskuteční volby do Poslanecké sněmovny, po kterých se může složení kabinetu změnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy