Napětí ve školkách: Stát přidal jen učitelkám s titulem

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
5. 1. 2011 20:00
Nastupující učitelka s titulem Bc. může s platem přeskočit i ředitelku školky
Nejen školákům, ale i dětem v mateřských školkách začal v pondělí školní rok. Tento vláček "jezdí" po zahradě školky na ulici Brechtova v Brně na Lesné.
Nejen školákům, ale i dětem v mateřských školkách začal v pondělí školní rok. Tento vláček "jezdí" po zahradě školky na ulici Brechtova v Brně na Lesné. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Obě se starají o děti v mateřské školce, obě splňují požadavky státu na kvalifikaci. Ale jedna dostala od ledna přidáno několik tisíc - a druhá jen několik stokorun.

Rozhodnutí vlády výrazně zvýšit platy jen učitelům s vysokoškolským vzděláním vytváří napětí v kolektivech mateřských školek.

"Mám od kolegyň mnoho takových ohlasů. Je to nerovné jednání, protože stát vysokoškolské vzdělání nepožaduje, ale přesto přidá jen učitelům s bakalářským nebo magisterským titulem. Například titul z vyšší odborné školy nestačí," říká Eva Soukupová, která ve školských odborech vede sekci předškolního vzdělávání.

Jednoduše tak může učitelka z mateřské školky s titulem Bc. v tabulkové mzdě za leden přeskočit i svou nadřízenou ředitelku. "Je to reálné a ředitelkám se to nezdá úplně spravedlivé. Částečně to srovná příplatek za vedení, ale tarifní mzdu skutečně mohou mít nižší," popisuje Soukupová.

Kraje nyní dokončují analýzu, kolik je ve školkách kvalifikovaných učitelů, aby věděly, kolik mají žádat peněz z rozpočtu. "Sama jsem na ta čísla zvědavá. Zatím je nikdo nesledovat. Mezi mladými bude asi vysokoškoláků většina, u starší generace je to, odhaduji, slabší."

Nástupní plat se zvýší o 8 000

Výrazně víc si polepší také nezkušení pedagogové, než ti s letitou praxí. 

Nástupní plat vysokoškolsky vzdělané učitelky v mateřské školce doteď přesahoval dvanáct tisíc korun. Od ledna to bude o téměř osm tisíc víc. Učitelka ve školce s tříletou praxí si polepší asi o šest a půl tisíce. S výší praxe částka dál klesá. Učitelkám s pětadvacetiletou praxí mzda vzroste asi o tři tisíce korun.

Stejně budou mladí zvýhodněni i ve všech ostatních typech škol. Ministr školství Josef Dobeš to vysvětluje nutností "omladit" učitelský sbor.

"Tímto krokem bych chtěl do školství přilákat čerstvé absolventy pedagogických fakult. Protože mladí učitelé si kvůli vyššímu platu hledají po skončení školy místo spíše v soukromém resortu. Můžu však slíbit, že v příštím roce hodlám poslat do škol další čtyři miliardy korun na odměny kvalitním učitelům. Polepšit by si tak mohli i zkušení kantoři," řekl Dobeš.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Ministr zdravotnictví USA má koronavirus, pozitivní test mu vyšel v Berlíně

Americký ministr zdravotnictví Xavier Becerra, který je na návštěvě Berlína, měl ve středu pozitivní test na koronavirus. Informovala o tom jeho mluvčí.

Ministr je plně naočkovaný proti covidu-19, vykazuje mírné příznaky a bude pokračovat v práci z izolace, uvedla jeho mluvčí. Naposledy byl v Bílém domě před týdnem a nepřišel do rizikového kontaktu s prezidentem Joem Bidenem.

Nyní je ministr v Berlíně, kde se měl ve čtvrtek a v pátek setkat se svými protějšky ze skupiny velkých světových ekonomik G7. Jednání se podle agentury AP budou věnovat ponaučením z pandemie, ochraně zranitelných skupin a neočkovaných před covidem-19 a ulehčení zdravotnickým systémům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy