Napětí ve školkách: Stát přidal jen učitelkám s titulem

Nastupující učitelka s titulem Bc. může s platem přeskočit i ředitelku školky
Nejen školákům, ale i dětem v mateřských školkách začal v pondělí školní rok. Tento vláček "jezdí" po zahradě školky na ulici Brechtova v Brně na Lesné.
Nejen školákům, ale i dětem v mateřských školkách začal v pondělí školní rok. Tento vláček "jezdí" po zahradě školky na ulici Brechtova v Brně na Lesné. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Obě se starají o děti v mateřské školce, obě splňují požadavky státu na kvalifikaci. Ale jedna dostala od ledna přidáno několik tisíc - a druhá jen několik stokorun.

Rozhodnutí vlády výrazně zvýšit platy jen učitelům s vysokoškolským vzděláním vytváří napětí v kolektivech mateřských školek.

"Mám od kolegyň mnoho takových ohlasů. Je to nerovné jednání, protože stát vysokoškolské vzdělání nepožaduje, ale přesto přidá jen učitelům s bakalářským nebo magisterským titulem. Například titul z vyšší odborné školy nestačí," říká Eva Soukupová, která ve školských odborech vede sekci předškolního vzdělávání.

Jednoduše tak může učitelka z mateřské školky s titulem Bc. v tabulkové mzdě za leden přeskočit i svou nadřízenou ředitelku. "Je to reálné a ředitelkám se to nezdá úplně spravedlivé. Částečně to srovná příplatek za vedení, ale tarifní mzdu skutečně mohou mít nižší," popisuje Soukupová.

Kraje nyní dokončují analýzu, kolik je ve školkách kvalifikovaných učitelů, aby věděly, kolik mají žádat peněz z rozpočtu. "Sama jsem na ta čísla zvědavá. Zatím je nikdo nesledovat. Mezi mladými bude asi vysokoškoláků většina, u starší generace je to, odhaduji, slabší."

Nástupní plat se zvýší o 8 000

Výrazně víc si polepší také nezkušení pedagogové, než ti s letitou praxí. 

Nástupní plat vysokoškolsky vzdělané učitelky v mateřské školce doteď přesahoval dvanáct tisíc korun. Od ledna to bude o téměř osm tisíc víc. Učitelka ve školce s tříletou praxí si polepší asi o šest a půl tisíce. S výší praxe částka dál klesá. Učitelkám s pětadvacetiletou praxí mzda vzroste asi o tři tisíce korun.

Stejně budou mladí zvýhodněni i ve všech ostatních typech škol. Ministr školství Josef Dobeš to vysvětluje nutností "omladit" učitelský sbor.

"Tímto krokem bych chtěl do školství přilákat čerstvé absolventy pedagogických fakult. Protože mladí učitelé si kvůli vyššímu platu hledají po skončení školy místo spíše v soukromém resortu. Můžu však slíbit, že v příštím roce hodlám poslat do škol další čtyři miliardy korun na odměny kvalitním učitelům. Polepšit by si tak mohli i zkušení kantoři," řekl Dobeš.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Ryanair má rekordní ztrátu, letectví se už ale zotavuje z pandemie

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair vykázala za uplynulý finanční rok bez mimořádných položek rekordní ztrátu 815 milionů eur (20,8 miliardy Kč) po zisku více než jedné miliardy eur v předchozím roce. Omezení související s pandemií donutila firmu zrušit více než 80 procent letů. Aerolinky ale ve své výsledkové zprávě dnes také uvedly, že v odvětví letecké dopravy už vidí signály začínajícího oživení. Finanční rok skončil v březnu.

Ztráta byla nižší, než čekali analytici. Ti ji podle agentury Reuters odhadovali na 834 milionů eur. Počet cestujících, které firma přepravila, klesl na 27,5 milionu ze 149 milionů v předchozím roce. Loňský rok přitom největší nízkonákladová letecká společnost v Evropě označila za nejnáročnější ve své historii. Výnosy jí klesly o 81 procent na 1,64 miliardy eur.

Ryanair potvrdil předchozí výhled, že v současném fiskálním roce přepraví 80 až 120 milionů cestujících, i když pravděpodobnější je, že tento počet bude spíše na dolním konci rozpětí. Za duben až červen by měl Ryanair přepravit pět až šest milionů cestujících. Dodal ale, že je nemožné poskytnout oficiální výhled zisku na celý rok, předpokládá nicméně, že by mohl vykázat téměř vyrovnané hospodaření, pokud v EU postoupí očkování.

Růst týdenních rezervací z poslední doby podle generálního ředitele Michaela O'Learyho naznačuje, že "oživení už začalo". Počet rezervací na začátku dubna vzrostl na 1,5 milionu týdně z předchozích zhruba 500.000 týdně.

před 1 hodinou

Útočník v Jekatěrinburgu zabil nožem tři muže, zřejmě šlo o opileckou hádku

Tři lidi zabil nožem zřejmě při opilecké hádce útočník v ruském Jekatěrinburgu. Policie při zadržování pachatele musela použít zbraň a zranila ho. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na sdělení vyšetřovacího výboru pro Sverdlovskou oblast.

Podle poskytnuté informace bylo policii oznámeno, že v parku poblíž jekatěrinburgského vlakového nádraží došlo "na základě konzumace alkoholu" ke konfliktu. Jeho výsledkem bylo zabití tří mužů.

Mluvčí policie sdělil, že policisté, kteří na místo události přijeli, se snažili útočníka zadržet, ten však s nožem kladl odpor. Protože se nemínil vzdát ani po výstražném výstřelu, byl při dalším použití služební zbraně zraněn. Jak vážné zranění je, mluvčí neupřesnil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy