Napadený Topolánek odmítl, aby policie hlídala mítinky

Domácí Domácí
23. 8. 2009 15:16
Návrh na policejní ochranu představil ministr vnitra
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Předseda Občanských demokratů a experemiér Mirek Topolánek odmítá policejní ochranu politických mítinků.

S návrhem přišel ministr vnitra Martin Pecina poté, co v pátek čtyři útočníci Topolánka na mítinku v Hustopečích u Brna nejprve slovně napadli a pak jej zranili, pravděpodobně hozeným kamenem.

"Policejní dohled na mítincích všech politických stran je odpověď nepřiměřená a nepatřičná," uvedl Topolánek v neděli v tiskovém prohlášení. Podle něj by se tak mítinky nestaly o nic bezpečnějšími.

"Možná by naopak lákaly ještě větší množství provokatérů. Zbytek veřejnosti by takto střežený mítink spíše odrazoval," připustil předseda ODS.

Policejní ochrana by jen zvýšila napětí

Tím, že by policie chránila politiky přednostně, by se podle Topolánka zhoršila politická atmosféra. Politika samotná by se tak podle něj "ještě více vzdálila od normálního života, dostala by ještě více přívlastek něčeho podivného, výjimečného nebo dokonce nebezpečného."

Podle Topolánka se s tímhle rizikem musejí politici vyrovnat sami a neměli by policejní ochranou svých mítinků stupňovat napětí v zemi.

(Text pokračuje pod fotogalerií)

Útoky vejci házenými na politiky ČSSD začaly v polovině května. Koncem měsíce pak vygradovaly u pražského nákupního centra Anděl intenzivní smrští stovek vajec, mířenou především na předsedu strany Jiřího Paroubka.

To se zdálo příliš už i samotným iniciátorům akce "Vejce pro Paroubka v každém městě!". Na komunitní síti Facebook proto oznámili konec iniciativy.

Ministr vnitra Martin Pecina pak podobné útoky označil podobně jako politici ČSSD za "principiálně nacistické" a oznámil, že chce mítinky politických stran posílat policii, aby lídry ochránila. Dosud se přitom spoléhalo na běžné hlídky.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Basketbalisté podlehli Dánsku a potřetí za sebou neuspěli

Čeští basketbalisté podlehli v kvalifikaci mistrovství Evropy ve Vilniusu Dánsku 90:91 a připsali si třetí porážku za sebou. Dánové oplatili výběru trenéra Ronena Ginzburga únorovou prohru z Pardubic 71:75 a po úvodních dvou neúspěších zvítězili podruhé za sebou. Radovali se především díky výkonu Gabriela Lundberga, který nastřílel 38 bodů.

Nejlepší střelcem českého týmu byl s 24 body pivot Martin Peterka, který si připsal i osm doskoků a dvě asistence. Sekundu před koncem měl možnost dát vítězný koš, ale trojkový pokus neproměnil.

Zbývající zápasy kvalifikace o šampionát v roce 2022, na kterém mají čeští reprezentanti díky pořádání jedné ze skupin v Praze účast jistou, čekají Ginzburgův výběr v únoru proti Litvě a Belgii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy