Nápad z Prahy: Změnit chodníky, dlažba tlačí do nohou

Pavel Baroch
14. 3. 2010 12:00
U Karlova mostu by také měly létat vzducholodě. I to jsou náměty k novému územnímu plánu, jež poslali Pražané
Už jen vzducholodě...
Už jen vzducholodě... | Foto: Pavel Baroch

Praha - Výletní vzducholoď se vznáší nad Hradčany a po chvilce zamíří dolů ke Karlovu mostu. Naučeným obloukem se pak snese až k Vltavě, kde přistane na obřím pontonu.

Připadá vám to jako bláznivá představa?

Nikoli pro jednoho pražského architekta, který poslal v tomto duchu pražskému magistrátu svou připomínku ke konceptu nového územního plánu hlavního města.

"Chce trojrozměrný model s koridory pro vzducholodě a přistávací ponton vedle Karlova mostu na Vltavě," řekla Aktuálně.cz Jitka Cvetlerová, ředitelka odboru územního plánu pražského magistrátu.

Ke konceptu nového územního plánu, který určí podobu české metropole na následujících deset patnáct let se od Pražanů, občanských sdružení, úřadů a dalších institucí sešlo rekordních více než 12 tisíc připomínek a podnětů.

Drobná dlažba tlačí do nohou

Jsou mezi nimi i kuriózní návrhy, které už teď nemají šanci na úspěch, přestože zastupitelé budou o konceptu územního plánu rozhodovat nejspíš až po letních prázdninách.

Pražané mění územní plán. Co se děje s jejich návrhy:

Do této kategorie patří i požadavek jednoho Pražana, který si stěžuje, že ho drobná dlažba na chodnících tlačí do nohou. Žádá proto, aby byla vyměněna za velké kostky.

Detail centrální části města v současném návrhu nového územního plánu Prahy
Detail centrální části města v současném návrhu nového územního plánu Prahy | Foto: Útvar rozvoje hlavního města

Další Pražan zase napsal na magistrát dopis, v němž bez bližších podrobností tvrdí, že má pro hlavní město unikátní projekt v hodnotě trilionů dolarů. Svůj plán nerozkryl ani poté, co mu magistrátní úředníci odepsali.

Žádný návrh v koši neskončí

Magistrátní úředníci v těchto dnech ukončují evidenci všech podaných návrhů a v následujících měsících je budou vyhodnocovat.

Jitka Cvetlerová z odboru územního plánu pražského magistrátu uvedla, že žádný z podnětů včetně těch "nejbláznivějších" neskončí v koši a budou zaneseny do úředních knih.

Zastupitelé pak budou mít poslední slovo v tom, které z podaných připomínek se objeví ve výsledné verzi konceptu územního plánu.

Obrazem: Praha v proměnách staletí, od osady po velkoměsto:

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Muž, jenž v březnu útočil v salonech v Georgii, se přiznal ke čtyřem vraždám

Muž obviněný z březnového zastřelení osmi lidí v masážních a kosmetických salónech v okolí Atlanty v americkém státě Georgia se v úterý přiznal ke čtyřem vraždám. Šest z osmi obětí byly ženy asijského původu. Informovala o tom agentura Reuters.

K tomu, že v polovině března zavraždil čtyři lidi v lázeňském salonu v okrese Cherokee asi 64 kilometrů severně od Atlanty, se Robert Aaron Long přiznal u soudu. Potvrdil také, že souhlasí s doporučením, aby byl v souvislosti s těmito vraždami odsouzen k čtyřem navazujícím doživotním trestům bez možnosti předčasného propuštění a dalším 35 letům na základě dalších bodů obžaloby.

Jeho oběti v okrese Cherokee byly identifikovány jako 33letá Delaina Ashley Yaunová, 54letý Paul Andre Michels, 49letá Xiaojie Yanová a 44letá Daoyou Fengová.

Long byl také obžalován z vražd dalších čtyř žen v okrese Fulton, kde se nachází Atlanta. Prokurátorka Fani Willisová uvedla, že Long na ženy v Atlantě cílil kvůli jejich rase, pohlaví a původu. Navrhne, aby byl odsouzen k trestu smrti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

ČEZ dokončil prodej bulharských aktiv, v arbitráži proti Bulharsku pokračuje

Energetická skupina ČEZ dokončila prodej svých bulharských aktiv, kupující bulharská finanční společnost Eurohold jí zaplatila 335 milionů eur (asi 8,6 miliardy korun). Uvedl to dnes mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. V mezinárodní investiční arbitráži, kterou společnost ČEZ vede proti bulharskému státu od roku 2016, firma podle mluvčího pokračuje.

Kříž uvedl, že nyní dokončený prodej zahrnuje sedm bulharských společností Skupiny ČEZ: CEZ Bulgaria, CEZ Elektro Bulgaria, CEZ Razpredelenie Bulgaria, CEZ Trade Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria, Free Energy Project Oreshets a Bara Group. Připomněl, že odchod ČEZ z Bulharska začal už v roce 2017 prodejem odstavené uhelné elektrárny Varna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy