Náměstek parku má "kaňku" z minulosti

Pavel Baroch
15. 4. 2006 0:00
Vimperk - Nový náměstek správy Šumavského národního parku musí vysvětlovat své spojení s pokusem privatizovat chráněné území. Uvnitř: AUDIO

Počátkem 90. let připravila soukromá společnost Park servis Šumava smlouvu, podle které se měla na třicet let stát správcem tamního národního parku. Kromě péče o park to znamenalo například možnost zakládat a provozovat centra turistiky a sportu nebo porážet stromy a prodávat dřevo.

Jen na prodeji dřeva si tak firma mohla přijít za třicet let na miliardy korun. Státní úřady návrh smlouvy nikdy nepřijaly. Přesto se o smlouvě teď, po třinácti letech, na Šumavě znovu hovoří.

Logo Národního parku Šumava
Logo Národního parku Šumava | Foto: Aktuálně.cz

Novým náměstkem ředitele správy Národního parku se totitž po Velikonocích stane František Krejčí. Jeho tchán byl majitelem společnosti Park Šumava, která smlouvu před lety připravila.

V době, kdy návrh dohody vzniknul, byl navíc Krejčí pracovníkem parku - zastával rovněž funkci náměstka. A když poté z vedení parku odešel, stal se jednatelem a spolumajitelem firmy Park servis Šumava.

Podle současného předsedy Rady Národního parku Šumava Miloše Picka jsou tyto okolnosti důvodem k tomu, aby se Krejčí náměstkem parku nestal.

"Z mého pohledu se s touto kaňkou nemůže objevit ve státní a veřejné správě," řekl Picek. Rada, jejíž je předsedou, je poradním orgánem správy parku.

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Infobox

DOKUMENT

Podívejte se na kopii smlouvy, kterou firma Park servis Šumava v roce 1993 předložila vedení národního parku.

DÁLE ČTĚTE

Picek svůj názor prezentoval na setkání představitelů parku se šumavskými starosty, kterého se ve středu večer zúčastnil i ministr životního prostředí Libor Ambrozek (KDU-ČSL) a předseda lidovců Miroslav Kalousek.

Ambrozek: Je to odborník

Ministr Ambrozek uvedl, že o kauze s návrhem smlouvy ví. Ovšem nepokládá ji za překážku toho, aby se Krejčí stal náměstkem.

"Ta smlouva nikdy nebyla přijata," řekl deníku Aktuálně.cz Ambrozek, podle kterého se nikdy neprokázalo, že by se Krejčí na její přípravě jakkoli podílel.

"Pan Krejčí je jedním z mála lidí, kteří problémům na Šumavě skutečně rozumí," obhajuje Krejčího ministr.

Ambrozek se zatím marně snaží prosadit, aby se v parku rozšířily zóny, které se ponechají vlastnímu vývoji bez zásahu člověka, jak to doporučují i mezinárodní instituce.

Proti tomuto postupu jsou ale šumavští starostové. Obávají se, že by značnou část parku mohl zničit kůrovec - pokud by se proti němu nezasahovalo.

Krejčí: Nic jsem neudělal

S třináct let starou smlouvou nemá problém ani nastupující náměstek Krejčí. "Od všeho, co s touto smlouvou souviselo, jsem se distancoval," řekl deníku Aktuálně.cz Krejčí. Tvrdí, že s ní od počátku nesouhlasil.

"Byl to naprostý nesmysl," zdůrazňuje Krejčí. Stejně jako ministr Ambrozek poukazuje na to, že úřady smlouvu nikdy nepřijaly.

"Je to trapné, že ji předkládal můj příbuzný, ale to je všechno," říká Krejčí. Dodal, že v uplynulých letech několikrát - i v novinách - vysvětloval okolnosti vzniku smlouvy. "Ale nikoho to nezajímalo," tvrdí Krejčí.

Když po odchodu z parku vstoupil do soukromé firmy Park servis Šumava, nevykazovala společnost žádnou činnost, vysvětluje dále Krejčí. Bylo to asi rok a půl po kauze se smlouvou.

"Nebrali jsme to tehdy jako nějak vážnou kauzu," říká dnes Krejčí.

Uvádí, že už mluvil i s předsedou Rady národního parku Pickem, který ho veřejně kritizoval na jednání se starosty. "Domlouváme se na tom, že máme společný cíl: partnerství parku s obcemi a rozvoj podle mezinárodních kritérií," řekl Krejčí.

Starostové: (Ne)vadí nám to

Už na jednání parku s představiteli šumavských obcí se Krejčího zastal starosta Srní Václav Veselý. Ani on v třináct let staré smlouvě nevidí žádný problém.

"Pak mi ještě volalo asi pět starostů a říkalo, že to necítí jako Miloš Picek," říká Krejčí.

Určité pochybnosti o návratu Františka Krejčíře do funkce náměstka má například starostka Borové Lady Stanislava Barantálová.

Ke staré smlouvě se dostala teprve nedávno: "Byla jsem z ní úplně šokovaná. Byla by to privatizace Šumavy ve velkém. Bůh ví, jak by to s ní dopadlo," říká starostka. Krejčímu ale nechce mluvit do svědomí.

"Sám by se měl rozhodnout, zda tu funkci vzít. Jestli to ještě víc nerozvíří situaci, která se tady na Šumavě teď děje," dodala Barantálová.

 

Právě se děje

Další zprávy