Náměstek ministryně Novákové Bärtl dostal kvůli incidentu s Tchajwanci vytýkací dopis

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 4. 4. 2019 16:22
Náměstek ministryně průmyslu a obchodu Vladimír Bärtl dostal kvůli incidentu se zástupci Tchaj-wanu vytýkací dopis. Neočekává ale, že by musel své místo opustit, řekl novinářům po jednání zahraničního výboru sněmovny, který se událostí zabýval. Zástupce Tchaj-wanu musel na žádost čínského velvyslance opustit před týdnem setkání zahraničních investorů, polovina senátorů kvůli tomu požaduje odvolání ministryně průmyslu Marty Novákové (za ANO). Zahraniční výbor ve čtvrtek událost označil za nešťastnou.
Vladimír Bärtl, náměstek ministryně průmyslu a obchodu
Vladimír Bärtl, náměstek ministryně průmyslu a obchodu | Foto: Lukáš Bíba

"V dopise bylo něco ve smyslu, že na situaci nebyla ministryně předem upozorněna, a tím se ocitla v diplomaticky nevhodné situaci, protože jsme podle ní při přípravě setkání nezohlednili současnou mezinárodní politickou situaci," upřesnil Bärtl pro Aktuálně.cz.

Před poslanci potvrdil, že on byl tím, kdo řešil situaci po požadavku čínského velvyslance na odchod tchajwanského zástupce z akce. Uvedl, že využil svých nadstandardních vztahů s představiteli Tchaj-wanu. Ti podle něj vyjádřili pochopení pro český postup a ujistili, že incident neohrozí budoucí vztahy mezi oběma zeměmi.

"Tchajwanci už nám minulý týden psali, že se na našich vztazích nic nezmění. Vědí, že například já tam už léta jezdím a prosadil jsem každoroční bilaterální hospodářské konzultace, kterým za českou stranu předsedám. To byl také důvod, proč jsem si dovolil se na něj obrátit, protože máme nadstandardní vztahy," dodal pro Aktuálně.cz náměstek. 

Následná mediální zkratka byla podle něj vůči ministryni trochu příkrá. Nováková kvůli záležitosti čelila kritice a uvedla, že vyvodí personální důsledky vůči svým podřízeným. Tím je právě vytýkací dopis adresovaný Bärtlovi. "Bylo postupováno v souladu se zákonem o státní službě," řekl. Konec ve funkci náměstka ale neočekává.

Příště více respektu

Situací se ve čtvrtek zabýval i sněmovní zahraniční výbor. Poslanci přijali usnesení, ve kterém označili řešení situace za nešťastné a vyzvali ministerstva, aby propříště více konzultovala pořádané mezinárodní akce s ministerstvem zahraničí, aby se předešlo podobným událostem.

Poslanec Mikuláš Peksa (piráti) neprosadil do usnesení výzvu, aby vláda zacházela s představiteli Tchaj-wanu s respektem. Peksa poté také kritizoval vysvětlení, které Bärtl na výboru přednesl.

"Já jsem poměrně nespokojený, přijde mi, že se to snaží zamést pod stůl," řekl. Incident vnímá jako velkou chybu, kterou se české straně nedaří napravit. Podle něj by dávalo smysl, kdyby kvůli záležitosti odstoupila Nováková.

"Bylo to nešťastné, to všichni vidí, ale to vysvětlení je dostačující. Nemyslím, že by to nějak zhoršilo naše vztahy s Tchaj-wanem," řekl místopředseda výboru Jaroslav Bžoch (ANO). Podle něj není odchod Novákové na místě. Kritizoval naopak chování čínského velvyslance a připomněl, že ambasador už koncem loňského roku postupoval nestandardně, když informoval o obsahu neformálního jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO), který následně výroky diplomata označil za lži.

Podle předsedy výboru Lubomíra Zaorálka (ČSSD) ministerstvo průmyslu situaci dobře nezvládlo. "Tohle jsou nebezpečné věci, které mohou znamenat precedenty, které budou znamenat, že Česká republika bude ustupovat ve věcech, ve kterých je třeba držet dohodnutou pozici," řekl. "Nemůžeme se utěšovat tím, že to tchajwanská strana pochopila. To je prostě špatně. Je to malá profesionalita," uvedl. K možnému odchodu Novákové kvůli záležitosti se nechtěl vyjadřovat. Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek na závěr návštěvy Rakouska řekl, že on ke svržení žádného ministra nevyzývá.

Petříček: Názory Zemana nezměním, ani nechci. Nováková se o Tchaj-wanu měla poradit

Nebylo šťastné vyzvat zástupce Tchaj-wanu, aby ze schůzky odcházel, ale není možné Tchaj-wan zvát v případě, že zveme diplomaty, není pro nás stát | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy