Náměstek ministra průmyslu, který přirovnal Romy k medúzám, odchází z ČSSD

Martina Heroldová Martina Heroldová
25. 11. 2017 6:34
Náměstek ministra průmyslu a obchodu Karel Novotný, který na svém Facebooku v září přirovnal Romy k medúzám, v sociální demokracii končí. Novotný se tehdy za svůj rasistický výrok omluvil a byl potrestán výtkou a odnětím čtvrtletních odměn.
Náměstek ministra průmyslu a obchodu Karel Novotný.
Náměstek ministra průmyslu a obchodu Karel Novotný. | Foto: Matej Slávik

Praha - Náměstek ministra průmyslu a obchodu Karel Novotný, který na svém Facebooku přirovnal Romy k medúzám, odchází z ČSSD.

"Z ČSSD odcházím, to je pravda, ale do jiné strany přestupovat nebudu. Jsem ještě zastupitelem a radním v Mostě, ten mandát dokončím, ale poté už se nechci politicky angažovat. Budu se věnovat odborným záležitostem a tomu, co mě baví," řekl náměstek Aktuálně.cz.

Zda jeho odchod ze strany nějak souvisí se zmíněným rasistickým výrokem, říci nechtěl.

Novotný v září okomentoval na Facebooku příspěvek ve skupině Naštvané matky slovy: "Cikáni jsou jako medúzy - otravný a k ničemu." Po upozornění Aktuálně.cz začal jeho výrok řešit jeho nadřízený - ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD), který Novotného počínání odsoudil. Novotný se poté za svá slova omluvil.

"Hluboce lituji, že jsem se nechal unést a vyjádřil jsem se k romské menšině hanlivými výrazy, které ji měly poškodit," napsal tehdy v tiskovém prohlášení a navrhl svou rezignaci, tu však Havlíček nepřijal a potrestal ho pouze oficiální výtkou a odnětím čtvrtletních odměn.

Jeho kontroverzní výroky přitom řešila sociální demokracie již v roce 2010, kdy použil na předvolebních billboardech slogan: "Proč bych měl litovat, že jsem ve svém domově národnostní většinou? Jeden stát, jedna pravidla!"

Proti heslu, které připomínalo nacistické motto "jeden národ, jedna říše, jeden vůdce", se tehdy ohradilo celorepublikové vedení strany v čele s tehdejším předsedou Bohuslavem Sobotkou. Ten krajskou organizaci vyzval, aby billboardy odstranila, a zdůraznil, že sociální demokraté projevy národnostní nesnášenlivosti a extremismu odmítají.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy