Náměstek ministra průmyslu, který přirovnal Romy k medúzám, odchází z ČSSD

Martina Heroldová Martina Heroldová
25. 11. 2017 6:34
Náměstek ministra průmyslu a obchodu Karel Novotný, který na svém Facebooku v září přirovnal Romy k medúzám, v sociální demokracii končí. Novotný se tehdy za svůj rasistický výrok omluvil a byl potrestán výtkou a odnětím čtvrtletních odměn.
Náměstek ministra průmyslu a obchodu Karel Novotný.
Náměstek ministra průmyslu a obchodu Karel Novotný. | Foto: Matej Slávik

Praha - Náměstek ministra průmyslu a obchodu Karel Novotný, který na svém Facebooku přirovnal Romy k medúzám, odchází z ČSSD.

"Z ČSSD odcházím, to je pravda, ale do jiné strany přestupovat nebudu. Jsem ještě zastupitelem a radním v Mostě, ten mandát dokončím, ale poté už se nechci politicky angažovat. Budu se věnovat odborným záležitostem a tomu, co mě baví," řekl náměstek Aktuálně.cz.

Zda jeho odchod ze strany nějak souvisí se zmíněným rasistickým výrokem, říci nechtěl.

Novotný v září okomentoval na Facebooku příspěvek ve skupině Naštvané matky slovy: "Cikáni jsou jako medúzy - otravný a k ničemu." Po upozornění Aktuálně.cz začal jeho výrok řešit jeho nadřízený - ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD), který Novotného počínání odsoudil. Novotný se poté za svá slova omluvil.

"Hluboce lituji, že jsem se nechal unést a vyjádřil jsem se k romské menšině hanlivými výrazy, které ji měly poškodit," napsal tehdy v tiskovém prohlášení a navrhl svou rezignaci, tu však Havlíček nepřijal a potrestal ho pouze oficiální výtkou a odnětím čtvrtletních odměn.

Jeho kontroverzní výroky přitom řešila sociální demokracie již v roce 2010, kdy použil na předvolebních billboardech slogan: "Proč bych měl litovat, že jsem ve svém domově národnostní většinou? Jeden stát, jedna pravidla!"

Proti heslu, které připomínalo nacistické motto "jeden národ, jedna říše, jeden vůdce", se tehdy ohradilo celorepublikové vedení strany v čele s tehdejším předsedou Bohuslavem Sobotkou. Ten krajskou organizaci vyzval, aby billboardy odstranila, a zdůraznil, že sociální demokraté projevy národnostní nesnášenlivosti a extremismu odmítají.

 

Právě se děje

Další zprávy