Náměstek hejtmana Olomouckého kraje Mačák rezignoval kvůli finančním darům od firem

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 9. 2015 11:44
Náměstek hejtmana Olomouckého kraje Alois Mačák (ČSSD) dnes kvůli nejasnostem ohledně více než milionového daru od několika firem rezignoval. Už v pondělí odstoupil z funkce dlouholetý primátor Prostějova Miroslav Pišťák (ČSSD), který od místního podniku dostal darem čtvrt milionu korun. Oba politici tvrdí, že peníze použili na svoji předvolební či osobní prezentaci.
Olomoucká radnice
Olomoucká radnice | Foto: Aktuálně.cz

Olomouc - Náměstek hejtmana Olomouckého kraje Alois Mačák (ČSSD) dnes kvůli nejasnostem ohledně více než milionového daru od několika firem rezignoval. Sdělil to hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD).

Už v pondělí odstoupil z funkce dlouholetý primátor Prostějova Miroslav Pišťák (ČSSD), který od místního podniku dostal darem čtvrt milionu korun. Oba politici tvrdí, že peníze použili na svoji předvolební či osobní prezentaci.

"Dnes jsem obdržel rezignaci Aloise Mačáka na všechny funkce ve vedení Olomouckého kraje, včetně rezignace na člena krajského zastupitele. Pan Mačák už není mým náměstkem pro oblast dopravy," uvedl Rozbořil, podle kterého Mačákova rezignace byla za dané situace nejlepším řešením.

"Po seznámení se s okolnostmi kolem této kauzy jsem přesvědčen, že se nejednalo o korupční jednání, že tato kauza nemá spojitost ani s financováním ČSSD a už vůbec se netýká fungování v rámci Olomouckého kraje," dodal.

Financování veřejně činné osoby soukromou firmou je podle hejtmana Rozbořila ale minimálně neetické. "I z tohoto důvodu jsem postoj pana Mačáka přivítal," podotkl.

Za tři roky dostali 1,6 milionu

Bývalý primátor Pišťák a dosavadní hejtmanův náměstek Mačák, který pochází z Prostějova, podle Mladé fronty Dnes v posledních třech letech dostali od soukromých firem na své soukromé účty celkem 1,6 milionu korun. ČSSD věnovali jen několik tisíc korun.

Na Mačákův účet v letech 2012 a 2013 několik regionálních firem poslalo 1,35 milionu korun a Pišťák loni od firmy DT výhybkárna a strojírna Prostějov dostal 250 tisíc korun.

Pišťák a Mačák listu řekli, že peníze použili na financování volební kampaně. Vedení ČSSD ale o darech pro Mačáka a Pišťáka nic neví a už se začalo o okolnosti finančních transakcí zajímat. Pišťák později svoje vyjádření poopravil.

"Možná jsem se uřekl. Tvrdím, že peníze byly použity v podobě, o jaké hovoří darovací smlouva. Na moji prezentaci a moje PR. To je vše. V žádném případě nebyly použity na volební kampaň sociální demokracie," řekl v pondělí Pišták.

Bývalý primátor tvrdí, že DT výhybkárna a strojírna Prostějov, která mu finanční dar poskytla, žádnou zakázku od města nedostala. Předsedou představenstva společnosti je Bedřich Grulich, který je členem ČSSD a prostějovským radním.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Kosovo uznává méně než 100 ze 193 států OSN, uznání stáhla Ghana

Uznání Kosova už stáhlo 16 zemí, a nezávislost této bývalé jihosrbské provincie tak nyní podporuje méně než 100 ze 193 členských států OSN. O víkendu přišla do Bělehradu příslušná nóta z Ghany, informovala agentura Tanjug.

Srbsko tím zaznamenalo další úspěch ve svém diplomatickém úsilí přesvědčovat země, které uznaly nezávislost Kosova, aby od tohoto svého rozhodnutí ustoupily. Priština to ostře kritizuje a loni kvůli snaze Srbska o její diplomatické blokování zavedla stoprocentní cla na dovoz srbského zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy