Nalezený muž je zpět v Česku, nezůstane tu ale dlouho

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 4. 2014 6:15
Muž přicestoval do České republiky, aby si vyřídil nové doklady. Ve vlasti ale nechce setrvat dlouho, bojí se prý útočníků.
Čech trpící ztrátou paměti se podle norských médií vrátil do České republiky.
Čech trpící ztrátou paměti se podle norských médií vrátil do České republiky. | Foto: ČTK

Oslo - Čech trpící ztrátou paměti, který byl nalezen v prosinci v norské metropoli Oslu, se podle norských médií vrátil do České republiky.

Přicestoval sem, aby si vyřídil nové doklady. Ve vlasti ale nechce setrvat dlouho, bojí se prý útočníků, kteří ho minulý rok napadli.

Muž, jenž používá krycí jméno John Smith, svůj návrat do ČR potvrdil prostřednictvím e-mailu tento týden norské veřejnoprávní televizi NRK.

"Moje plány jsou takové, jak už jsem uvedl dříve. Jakmile budu mít v pořádku doklady, opustím Českou republiku," sdělil nalezenec televizi NRK.

Čecha našli bez dokladů

Muž si také norské televizi postěžoval na české úřady a média. "Zdá se, že tady probíhá kampaň s cílem mě očernit. Mimo jiné se tvrdí, že ztrátu paměti předstírám, abych se vykroutil z dluhů. To je nesmysl," prohlásil.

Muž již dříve norským médiím řekl, že v minulosti pracoval pro českou policii a podílel se na vyšetřování hospodářské kriminality, které se týkalo zločinů s odhadovanou škodou kolem 500 milionů korun. Ministerstvo vnitra ovšem uvedlo, že dotyčný nikdy nebyl zaměstnancem policie a že na ministerstvu vnitra pracoval pouze jako technik počítačové sítě.

"Vzhledem k tomu, že ministerstvo vnitra a policie snižují význam mojí role a pracovních úkolů, začínám si dělat trochu obavy," podotkl "John Smith".

Šestatřicetiletý muž byl nalezen bez dokladů a s poraněními 14. prosince ve východní části Osla ve sněhové závěji. Hovořil anglicky a rozuměl mimo jiné česky. Na nic ze své minulosti si prý nepamatoval. Norská policie tento měsíc zveřejnila fotografii dotyčného ve snaze dozvědět se o něm více.

Česká policie následně identifikovala záhadného nalezence jako Čecha, jehož poznali jeho rodiče. To potvrdily i testy DNA. Norská policie má podezření, že se muž stal obětí trestného činu, a případ dál vyšetřuje.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy