2,2 procenta pro Zemanovy muže. Skončily hody, sešli jsme lidem z očí, hledá vysvětlení Mynář

Lukáš Werner Lukáš Werner
9. 10. 2016 17:15
Prezidentův kancléř Vratislav Mynář ve volbách do zastupitelstva Zlínského kraje neuspěl. Ač jeho Stranu práv občanů v Osvětimanech, kde má trvalé bydliště, volilo přes 52 procent voličů, Mynář celkově přesvědčil jen 312 voličů. Neslavně dopadli i další lidé spjatí s Milošem Zemanem na kandidátce SPO. Lídr a Zemanův protokolář Vladimír Kruliš dostal necelé čtyři stovky hlasů, prezidentův poradce Martin Nejedlý jen 46. Mynář nezdar vysvětluje tím, že se málo pohyboval v regionu. "Pokud člověk dojíždí do Prahy za prací, potom trochu sejde z očí, sejde z mysli," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Foto: Tomáš Škoda

Proč podle vás ANO přebarvilo v krajských volbách původně oranžovou mapu republiky?

Ukázalo se, že lidé zřejmě věří ve změnu, proto ten úspěšný výsledek hnutí ANO, po osmi letech vládnutí sociálnědemokratických hejtmanů v krajích. Lidé zřejmě chtějí tuto změnu.

Vaše Strana práv občanů se spolu s Okamurovým hnutím dostala do zastupitelstev v řadě krajů…

Co se týká nás, my jsme zečtyřnásobili zisk, oproti dvěma krajům před čtyřmi lety jsme minimálně v osmi, v devíti krajích. To je pro mě obrovský výsledek, jsem za to strašně rád. A věřím, že tímhle tempem budeme tu naši stranu rozvíjet i dál.

Teď ale mluvíte hlavně o krajích, kde jste spolupracovali s okamurovci. V krajích, kde jste kandidovali samostatně, tam to bylo podstatně horší, ve Zlínském kraji máte třeba jen 2,2 procenta. Čím si to vysvětlujete?

S okamurovci, bez okamurovců… já si myslím, že je to teoreticky jedno, protože se určitě počítá i ta odvaha umět se s tím správným partnerem spojit. Zvlášť když máme průmět stejných programů. U nás jsme dopadli, jak jsme dopadli, možná je to tím, že jsme se nespojili, možná jsme byli potrestáni, protože lidé chtěli změnu, protože jsme byli společně v koalici s ČSSD. Já nevím, těch důvodů může být určitě několik.

Myslím si, že špatný výkon jsme v krajských záležitostech během těch čtyř let nepředvedli. Věřil jsem, že to tak půjde i dál. Lidé ale zvolili, tak jak zvolili, a je to jenom na nich. Co se týče mě, já jsem nadmíru spokojený, protože v místě mého trvalého bydliště v Osvětimanech Strana práv občanů získala 52 procent. Kdo to má?

To je samozřejmě slušný úspěch, ale celkově jste získal jen tři stovky hlasů. Proč se ten úspěch z Osvětiman nepovedlo rozšířit ve zbytku kraje?

Možná jste si všiml, že jsem byl na 45. místě, před volbami jsem říkal, že mé osobní ambice nejsou žádné. Kdybych měl nějaké ambice, kdybych chtěl nasbírat víc preferenčních hlasů, určitě bych se tlačil do vyšších pater jako před čtyřmi lety. Ale protože nejsem typ člověka, který by chtěl sedět jedním zadkem na dvou židlích, tak jsem šel na 45. místo, což jsem bral jako povinnost jako krajský předseda. Moje ambice v tom žádná jiná nebyla než pomoct straně a měl jsem čtvrtý nebo pátý nejlepší výsledek v rámci kandidátky, takže se naplnilo to, co jsem očekával. Tedy že jsem pomohl straně. To, že se to celkově nepodařilo, to se holt stává, takový je život.

Vy osobně z toho vyvodíte nějaký důsledek? Budete při příštích volbách kandidovat?

O tom, jestli budu kandidovat, jsem nerozhodoval ani teď. Předsednictvo mě nominovalo, krajským předsednictvem jsem byl požádán, abych kandidoval…

Ale přece jste to mohl odmítnout.

Vždycky bych to mohl odmítnout, ale to bych vypadal trochu jako zbabělec. A já zbabělec nejsem. Pokud sám chci něco po lidech, chci po nich nějaké výkony, tak přece sám nemohu říct, že to nebudu dělat, to nejde dohromady. Já samozřejmě s odstupem času svolám krajský výbor, kde si o všem popovídáme, podíváme se na statistiky, rozebereme je, posoudíme. Samozřejmě můžu mluvit o tom, že dám svou funkci k dispozici, s tím taky nemám žádný problém.

A dáte ji k dispozici?

Je to možné, určitě to mohu udělat. U nás se říká, že po hodech bývají sr..., tak když teď jsme spíš řekněme v té horší situaci, kdybych utíkal od rozdělané práce, vypadal bych jako zbabělec. Ale já nejsem ten, kdo by trval na funkcích. Já funkci k dispozici dám, pokud ji krajský výbor přijme, přijme, pokud nepřijme, budu bojovat a pracovat dál.

Ani Vladimír Kruliš, pracovník protokolu na Hradě, ani Martin Nejedlý jako prezidentův poradce nijak výrazně neuspěli. Nemyslíte si, že by vám spíš škodila nálepka hradní strany?

Podle mě nám nálepka hradní strany určitě neškodí. Ale když člověk trvale žije v Osvětimanech, v Kunovicích, vidíte ho denně, je to něco jiného. Pokud dojíždí do Prahy za prací, potom trochu sejde z očí, sejde z mysli. Pana Nejedlého jsme samozřejmě požádali, protože má trvalé bydliště v Kunovicích, nicméně léta žije v Praze, možná se to projevilo tak, že občané prostě chtějí ty, kteří se často vyskytují v místě svého trvalého bydliště.

Já jsem přijal funkci, kterou mi nabídl pan prezident, rozhodl jsem se po dobu jeho mandátu žít a pracovat vedle něj. Tím samozřejmě se také nedostáváte do míst, kde můžete s občany mluvit o každodenních starostech a strastech a o jejich problémech. A tím jsem trochu odtržený. I tohle mohl být jeden z důvodů. Ale rozhodně bych nám nedával nálepku hradní strany a vyvozoval bych, že nám to ubližuje, nebo pomáhá. To v žádném případě.

 

Právě se děje

před 5 minutami

The Sunday Times: Britský princ Michael nabízí zajištění kontaktů v Kremlu

Novináři nedělníku a televizní stanice Channel 4 se vydávali za zástupce fiktivní jihokorejské firmy, která měla zájem o investice v Rusku. Na schůzce, kterou média natáčela skrytou kamerou, jim princ z Kentu nabídl pomoc jako zprostředkovatel. Za tyto služby si řekl o 10 000 liber (294 000 korun) na den s tím, že může ze svého domova v Kensingtonském paláci natočit na podporu firmy i proslov, a to za poplatek 200 000 dolarů (4,2 milionu korun), uvedla agentura AFP.

Princův přítel a obchodní partner markýz z Readingu Michaela popsal jako "neoficiálního velvyslance jejího veličenstva pro Rusko" a člověka povzneseného nad "politickou vřavu", kterého Moskva považuje za přítele Ruska. Princ se podle markýze rovněž může setkat přímo s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a firmu při tom zastupovat. Princ z Kentu v reakci uvedl, že s Putinem se naposledy setkal v roce 2003.

Michael není považován za aktivního člena královské rodiny a britskou korunou není ani placený. Královnu však Michael v dobách před pandemií zastupoval na zhruba 200 událostech ročně, jako například na státních pohřbech v Indii či na Kypru, píše se na webových stránkách královské rodiny. V životopise 78letého prince se píše, že má skrze svou prababičku silné vazby na Rusko a o zemi jako takovou jevil vždy velký zájem. Je také prvním členem královské rodiny, který se naučil rusky, a to do takové míry, že je kvalifikovaný tlumočník.

Mezi Londýnem a Moskvou panují napjaté vztahy od března 2018, kdy byl v jihoanglickém Salisbury nervově paralytickou látkou novičok otráven bývalý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julije. Británie z činu podezírá ruské agenty.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

ČSÚ zatím dostal ve sčítání lidu přes 4,3 milionu formulářů. Končí v úterý

Český statistický úřad (ČSÚ) dosud obdržel více než 4,3 milionu formulářů ke sčítání lidu. Z toho bylo 3,9 milionu elektronických a 440 000 listinných. Dalších 640 000 listinných formulářů je stále v domácnostech. V neděli o tom informovala mluvčí sčítání Jolana Voldánová. Sčítání končí v úterý.

Do úterní půlnoci lze využít elektronický formulář na webu scitani.cz nebo mobilní aplikaci Sčítání21. Do úterý je také možné si na kontaktních místech vyzvednout listinný sčítací formulář a odpovědní obálku. Vyplněný formulář v obálce mohou lidé vhodit do poštovní schránky nebo odevzdat na kterékoliv pobočce České pošty, případně na krajské správě ČSÚ.

Mluvčí již dříve uvedla, že je obtížné stanovit, od kolika lidí statistici údaje už dostali a kolik jim je ještě musí zaslat. Formulář se vyplňuje za domácnost. Česko má 10,7 milionu obyvatel. Podle statistik o příjmech a životních podmínkách má domácnost v průměru 2,34 členů. Při zohlednění tohoto počtu by tedy ve sčítání informace o sobě a svém bydlení poskytlo už zhruba 10,2 milionu osob a formulář by mělo vyplnit a poslat ještě asi půl milionu lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy