Nalákat a podchytit ateisty. I to je Noc kostelů

Domácí Domácí
1. 6. 2012 15:10
Smyslem je oslovit, víru nabízet, ale nevnucovat, říkají organizátoři akce
Noc kostelů. Takovýchto cedulí potkáte po republice stovky...
Noc kostelů. Takovýchto cedulí potkáte po republice stovky... | Foto: Aktuálně.cz

Praha - V pátek se v České republice uskuteční Noc kostelů. Stovky kostelů a modliteben zůstanou otevřené až do půlnoci a budou zvát věřící i ateisty na společné setkání.

Místa přihlášená do tohoto mezinárodního projektu většinou lákají na nějakou kulturní akci či na zpřístupnění jinak nepřístupné památky. To vše jsou však pouze jakési "kulisy" pro setkání.

Podstata spočívá spíše v "možnosti nezávazného přiblížení se a setkání s křesťanstvím". Noc pak má navodit patřičnou spirituální atmosféru.

Zjednodušeně se dá říci, že církve pořádají něco jako "den otevřených dveří pro širokou veřejnost". Organizátoři říkají, že "smyslem je oslovit, nabízet, ale nevnucovat, a tímto způsobem zprostředkovat návštěvníkům pozitivní zkušenost v souvislosti s církví".

Přilákat co nejvíce lidí a podchytit je

Pořadatelé rovněž dbají na programovou rozmanitost a "nízkoprahovost" nabídky, neboť ta pak poskytuje mnoho možností, jak lidem, kteří stojí mimo církev či na jejím okraji, přiblížit křesťanství, církev a víru. "Každý si může sám zvolit, do jaké míry se přiblíží," dodávají nicméně organizátoři na internetových stránkách Noci kostelů.

Usilují rovněž o to, aby ona jedna noc v roce měla svůj přesah, svůj dopad. Nemá se jednat o jednorázovou akci, která končí úderem půlnoci.

"Nabídka, prostřednictvím níž se křesťanství během Noci kostelů představí, poskytuje možnost celoroční návaznosti. Ti, kdo byli osloveni nabídkou Noci kostelů, by měli dostat další příležitost," přibližují cíle projektu jeho webové stránky.

Mezi další cíle pak patří i snaha vzbudit zájem o společenskou a kulturní hodnotu kostelů. Akce má prezentovat kostely jako důležitou součást společenského života obyvatel a poukázat také na jejich kulturní hodnotu.

V Česku od roku 2009

Myšlenka otevřít kostely v noci vznikla před sedmi lety ve Vídni. Za čtyři roky se akce spontánně rozšířila do celého Rakouska a v roce 2009 poprvé překročila hranice s Moravou.

Předloni se už Noc kostelů konala v celé České republice a loni také v několika desítkách kostelů na Slovensku. Letos bude Noc kostelů nově i v Estonsku.

Protože letos připadá akce na pátek 1. června, což je Den dětí, pořadatelé přizpůsobí program i rodičům s dětmi. Připravují pro ně soutěže, výtvarné dílny nebo prohlídky kostelů zaměřené na děti.

Mottem Noci kostelů je každý rok jiný biblický verš, jehož součástí je slovo "noc". Letos je to verš jednoho z listů Soluňským: "Vy všichni jste děti světla. Nám nevládne noc ani temnota."

 

Právě se děje

Další zprávy