Nákup letounů CASA skončí u soudu. Škodlivá a zbytečná zátěž, kterou unesu, odmítá Parkanová vinu

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 15. 12. 2015 15:26
Tři roky od obvinění bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové byla podána žaloba v případě nákupu letounů CASA. Před soudem tak vedle někdejší poslankyně TOP 09 skončí i tehdejší ředitel sekce vyzbrojování ministerstva obrany Jiří Staňek. Podle žaloby se měli dopustit dvou trestných činů: zneužití pravomoci veřejného činitele a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Oba vinu odmítají. Parkanová Aktuálně.cz řekla, že i po těch letech ví, že postupovala správně, a ani nyní by nepostupovala jinak.
Bývalá ministryně a poslankyně TOP 09 Vlasta Parkanová.
Bývalá ministryně a poslankyně TOP 09 Vlasta Parkanová. | Foto: Tomáš Adamec

Praha - Případ nákupu letounů CASA míří po více než třech letech od obvinění exministryně obrany Vlasty Parkanové k soudu. Bývalá poslankyně TOP 09 byla společně s tehdejším ředitelem sekce vyzbrojování ministerstva obrany Jiřím Staňkem obžalována ze zneužití pravomoci veřejného činitele a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Oba vinu odmítají.

Žaloba byla z Vrchního státního zastupitelství v Praze v pondělí odeslána k Obvodnímu soudu pro Prahu 6. Potvrdil to dozorující státní zástupce Jan Kořán. Vyšetřovatelé vyčíslili podle dřívějších informací škodu, která státu vznikla, na 818 milionů korun. Nákup letounů vyšel na více než 3,5 miliardy.  

Kriminalisté tvrdí, že Parkanová a Staněk porušili zákon tím, že si nenechali zpracovat nezávislý posudek. Bývalá ministryně je přesvědčena o tom, že se trestného činu nedopustila.

"Jsem si jistá výsledkem řízení. A po těch letech vím, že jsem postupovala správně, a ani nyní bych nepostupovala jinak," řekla Aktuálně.cz Parkanová. "Chci tím vším projít s co nejmenšími ztrátami na zdraví a rodinném klidu. Věřím v právní stát a tuto zátěž, škodlivou a zbytečnou, unesu," dodala.

Poruchové letouny bez tendru

O nákupu letadel CASA rozhodla vláda Mirka Topolánka v roce 2009. Stroje přitom ministerstvo obrany vybralo bez řádného tendru. Smlouva se společností Omnipol, která letouny dodala, byla podepsána den před nástupem tehdejšího náměstka Martina Bartáka do křesla ministra obrany.

S letadly měla ale armáda v minulosti opakovaně problémy. Kvůli závadám s nimi dokonce nemohla několik měsíců vůbec létat. Společnost Omnipol již dříve prohlásila, že posudek, který pro policii zpracovala firma American Appraisal, je zavádějící.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Na východě Ukrajiny byl zastřelen voják, další tři utrpěli zranění

Jeden ukrajinský voják byl zabit a další tři utrpěli zranění při sobotním ostřelování pozic vládních vojsk v Donbasu na východě Ukrajiny "ozbrojenými uskupeními Ruské federace" z minometů a dalších zbraní, uvedl v neděli na své internetové stránce list Ukrajinska pravda s odvoláním na komuniké velení ukrajinské armády. Podle něj "ruská okupační vojska" v sobotu desetkrát porušila příměří, v neděli zatím jednou.

Separatisté v neděli naopak obvinili ukrajinskou armádu, že během uplynulých 24 hodin dvanáctkrát porušila dohodnuté příměří ostřelováním vsí ovládaných povstalci. O případných ztrátách se povstalecká agentura DAN nezmínila.

V pondělí se v Paříži mají poprvé setkat prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj, aby za účasti německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona jednali o míru v Donbasu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy