Nákup letounů CASA skončí u soudu. Škodlivá a zbytečná zátěž, kterou unesu, odmítá Parkanová vinu

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 15. 12. 2015 15:26
Tři roky od obvinění bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové byla podána žaloba v případě nákupu letounů CASA. Před soudem tak vedle někdejší poslankyně TOP 09 skončí i tehdejší ředitel sekce vyzbrojování ministerstva obrany Jiří Staňek. Podle žaloby se měli dopustit dvou trestných činů: zneužití pravomoci veřejného činitele a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Oba vinu odmítají. Parkanová Aktuálně.cz řekla, že i po těch letech ví, že postupovala správně, a ani nyní by nepostupovala jinak.
Bývalá ministryně a poslankyně TOP 09 Vlasta Parkanová.
Bývalá ministryně a poslankyně TOP 09 Vlasta Parkanová. | Foto: Tomáš Adamec

Praha - Případ nákupu letounů CASA míří po více než třech letech od obvinění exministryně obrany Vlasty Parkanové k soudu. Bývalá poslankyně TOP 09 byla společně s tehdejším ředitelem sekce vyzbrojování ministerstva obrany Jiřím Staňkem obžalována ze zneužití pravomoci veřejného činitele a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Oba vinu odmítají.

Žaloba byla z Vrchního státního zastupitelství v Praze v pondělí odeslána k Obvodnímu soudu pro Prahu 6. Potvrdil to dozorující státní zástupce Jan Kořán. Vyšetřovatelé vyčíslili podle dřívějších informací škodu, která státu vznikla, na 818 milionů korun. Nákup letounů vyšel na více než 3,5 miliardy.  

Kriminalisté tvrdí, že Parkanová a Staněk porušili zákon tím, že si nenechali zpracovat nezávislý posudek. Bývalá ministryně je přesvědčena o tom, že se trestného činu nedopustila.

"Jsem si jistá výsledkem řízení. A po těch letech vím, že jsem postupovala správně, a ani nyní bych nepostupovala jinak," řekla Aktuálně.cz Parkanová. "Chci tím vším projít s co nejmenšími ztrátami na zdraví a rodinném klidu. Věřím v právní stát a tuto zátěž, škodlivou a zbytečnou, unesu," dodala.

Poruchové letouny bez tendru

O nákupu letadel CASA rozhodla vláda Mirka Topolánka v roce 2009. Stroje přitom ministerstvo obrany vybralo bez řádného tendru. Smlouva se společností Omnipol, která letouny dodala, byla podepsána den před nástupem tehdejšího náměstka Martina Bartáka do křesla ministra obrany.

S letadly měla ale armáda v minulosti opakovaně problémy. Kvůli závadám s nimi dokonce nemohla několik měsíců vůbec létat. Společnost Omnipol již dříve prohlásila, že posudek, který pro policii zpracovala firma American Appraisal, je zavádějící.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Španělská vláda schválila milosti pro devět odsouzených katalánských politiků

Španělská vláda schválila udělení milostí pro devět katalánských politiků a aktivistů, kteří si ve vězení odpykávají dlouhé tresty kvůli uspořádání neústavního referenda o nezávislosti v roce 2017. Političtí lídři včetně bývalého místopředsedy regionální vlády a několika exministrů byli odsouzeni v roce 2019 k trestům od devíti do 13 let vězení za vzpouru, protože referendum vypsali navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů. Za mřížemi dosud strávili asi 2,5 roku.

O udělení milostí pro prominentní zastánce nezávislosti Katalánska hovořil v pondělí v Barceloně premiér Pedro Sánchez, pro kterého se podle agentury AP prosazení tohoto kontroverzního kroku může stát velmi riskantní politickou hrou. S milostmi totiž zásadně nesouhlasí zástupci pravicové opozice a dokonce ani někteří členové Sánchezových vládních socialistů. Menšinová vláda si ale chce naklonit poslance katalánských stran ve španělském parlamentu, které potřebuje ke schválení rozpočtu a dalších důležitých zákonů.

Milosti mohou vstoupit v platnost teprve poté, co je svým podpisem definitivně stvrdí král Felipe VI. a co je potvrdí nejvyšší soud. To se však považuje pouze za formalitu.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Cena bitcoinu spadla pod 30 000 USD, je nejníže od konce ledna

Cena bitcoinu dnes pokračuje v poklesu a spadla až pod 30 000 USD. Je tak nejníže od konce ledna. Od maxima téměř 65 000 USD, kde se ocitla v dubnu, už cena této nejznámější kryptoměny klesla o více než 50 procent. Ukazují to záznamy na specializovaném webu CoinDesk.

Kolem 14:30 SELČ se cena bitcoinu pohybovala kolem 29 670 USD (637 600 Kč). Za posledních 24 hodin tak vykazovala pokles o 9,2 procenta.

V posledních dnech je cena bitcoinu i dalších kryptoměn pod sílícím tlakem úřadů několika zemí, hlavně čínských. Ty na konci minulého týdne zasáhly proti takzvaným těžařům kryptoměn a centrální banka vyzvala finanční instituce, aby přestaly poskytovat služby související s kryptoměnami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy