Nákup letounů CASA skončí u soudu. Škodlivá a zbytečná zátěž, kterou unesu, odmítá Parkanová vinu

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 15. 12. 2015 15:26
Tři roky od obvinění bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové byla podána žaloba v případě nákupu letounů CASA. Před soudem tak vedle někdejší poslankyně TOP 09 skončí i tehdejší ředitel sekce vyzbrojování ministerstva obrany Jiří Staňek. Podle žaloby se měli dopustit dvou trestných činů: zneužití pravomoci veřejného činitele a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Oba vinu odmítají. Parkanová Aktuálně.cz řekla, že i po těch letech ví, že postupovala správně, a ani nyní by nepostupovala jinak.
Bývalá ministryně a poslankyně TOP 09 Vlasta Parkanová.
Bývalá ministryně a poslankyně TOP 09 Vlasta Parkanová. | Foto: Tomáš Adamec

Praha - Případ nákupu letounů CASA míří po více než třech letech od obvinění exministryně obrany Vlasty Parkanové k soudu. Bývalá poslankyně TOP 09 byla společně s tehdejším ředitelem sekce vyzbrojování ministerstva obrany Jiřím Staňkem obžalována ze zneužití pravomoci veřejného činitele a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Oba vinu odmítají.

Žaloba byla z Vrchního státního zastupitelství v Praze v pondělí odeslána k Obvodnímu soudu pro Prahu 6. Potvrdil to dozorující státní zástupce Jan Kořán. Vyšetřovatelé vyčíslili podle dřívějších informací škodu, která státu vznikla, na 818 milionů korun. Nákup letounů vyšel na více než 3,5 miliardy.  

Kriminalisté tvrdí, že Parkanová a Staněk porušili zákon tím, že si nenechali zpracovat nezávislý posudek. Bývalá ministryně je přesvědčena o tom, že se trestného činu nedopustila.

"Jsem si jistá výsledkem řízení. A po těch letech vím, že jsem postupovala správně, a ani nyní bych nepostupovala jinak," řekla Aktuálně.cz Parkanová. "Chci tím vším projít s co nejmenšími ztrátami na zdraví a rodinném klidu. Věřím v právní stát a tuto zátěž, škodlivou a zbytečnou, unesu," dodala.

Poruchové letouny bez tendru

O nákupu letadel CASA rozhodla vláda Mirka Topolánka v roce 2009. Stroje přitom ministerstvo obrany vybralo bez řádného tendru. Smlouva se společností Omnipol, která letouny dodala, byla podepsána den před nástupem tehdejšího náměstka Martina Bartáka do křesla ministra obrany.

S letadly měla ale armáda v minulosti opakovaně problémy. Kvůli závadám s nimi dokonce nemohla několik měsíců vůbec létat. Společnost Omnipol již dříve prohlásila, že posudek, který pro policii zpracovala firma American Appraisal, je zavádějící.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy