Nahráno u soudce: Počítej, že kolem sto tisíc musí být

Sabina Slonková
21. 1. 2013 13:07
Odposlechy pořízené tajně u litoměřického soudu ukazují další příklady, jak se soudí v Česku
Soudce Josef Knotek.
Soudce Josef Knotek. | Foto: Repro: TJ Sokol Cítov

Insider - Zatímco se politici nepřestávají dohadovat o amnestování miliardových případů, odhaluje se veřejnosti příběh, jak se i bez prezidentovy milosti mohou dostat z vězení lidé, kteří by tam správně měli skončit.

Deník Insider přináší přepisy odposlechů, které tajně pořídila policie v kanceláři litoměřického soudce Josefa Knotka a které podle výkladu žalobce dokumentují, jak si jeden z více než 460 okresních trestních soudců domlouvá úplatky za poskytnutou protekci.

Insider popsal pět zcela konkrétních případů. Mimo jiné i ten, v němž se hovoří o osvobození severočeského sociálního demokrata obžalovaného za pomluvu.

Na podzim 2011 nasazená technika zaznamenala, jak se soudce Knotek a vyslaný zprostředkovatel domlouvají na odměně, což žalobce vykládá tak, že šlo o to, jak "zkasírovat děkovné".

"Kdyby to byla babička, která je v domově, a její vnouček... ale voni točili miliony, tak mi neříkej, že na pivo nesežene... proto jsi taky tenkrát říkal, že ňákejch deset tisíc to nespraví," zachycuje přepis odposlechu.

"Dohoda byla jasná, já jsem mu to řekl: Ale počítej, kolem sto tisíc musí bejt," přitakává prostředník.

Insider dodává, že předávku peněz policie už v tomto případě nezachytila. Soudce Knotek byl krátce poté zatčen. Obžalován je v tomto případě i jeho partner v uvedeném rozhovoru, navzdory záznamu však tvrdí, že o dohadování úplatků nešlo.

Čtěte více v placeném deníku Insider:
Další odposlechy z případů u litoměřického soudu. 

Další citovaný případ mapuje, jak se soudce Knotek postaral "za šest litrů" známému o to, že jeho klient nepřišel o řidičský průkaz.

Soudce sice neměl právě tento případ svěřen, ale věděl si rady: "To pude, Tondo... Já si to tady nechám, není problém. Já mu to hned řeknu, to bude dělat náš mladej, a nazdar," citoval z přepisů Insider. Při vyjednávání o ceně se Knotek nechal slyšet, že "není nenažraný".

Jinému známému urychlil rozhodnutí, jímž se mu trest podmínečně zkrátil na polovinu. 

Insider dodává, že jde o ilustraci, jak se nakládá v České republice se spravedlností na okresní úrovni.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. "Kanárci" sice ve 42. kole druhé ligy podlehli po dlouhém oslabení Bournemouthu 1:3, postup už ale měli zajištěný před utkáním díky remízám třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0). Norwich je z jejich dosahu a má osmibodový náskok na druhý Watford. K zajištění prvního místa mu v posledních čtyřech duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy