Nahradí dravce na letištích drony? Nápad českého vědce slaví úspěch

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 11. 2015 15:45
Výzkumný pracovník českobudějovické Vysoké školy technické a ekonomické (VŠTE) Ladislav Bartuška přišel s nápadem, aby dravce, kteří chrání letiště před menšími ptáky, nahradily drony. S projektem biologické ochrany vyhrál národní kolo soutěže European Satellite Navigation Competition 2015. Letiště Václava Havla uvedlo, že o nahrazení drony neuvažuje. S dravci má výborné zkušenosti.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Vojtěch Marek

České Budějovice - Dravce, kteří chrání letiště před přítomností menších ptáků, by mohly v budoucnu nahradit drony. Takový postup navrhuje výzkumný pracovník českobudějovické Vysoké školy technické a ekonomické (VŠTE) Ladislav Bartuška. S projektem biologické ochrany vyhrál národní kolo soutěže European Satellite Navigation Competition 2015.

K odehnání hejn ptáků letiště zatím využívají především živé dravé ptáky, ale i pyrotechnické a akustické metody. Bartuškova koncepce s drony kombinuje některé dosavadní metody, jako je třeba akustické odhánění ptactva, s využitím zařízení na palubě dronu a speciální software. Ten umožňuje částečně autonomní řízení bezpilotních prostředků v reakci na pohyb ptactva v jeho okolí. Drony prý navíc mohou spolupracovat navzájem v prostoru bezpečnostních letových zón u letiště, aniž by došlo ke střetu s letadlem samotným.

"Každý dron bude mít navíc na palubě kameru, která zároveň umožní monitorovat ostatní bezpečnostní parametry v okolí letiště. Lze tedy například zamezit narušení letového provozu jinými civilními drony, kdyby se někdo rozhodl s touto kvadrokoptérou létat v jeho okolí," řekl Bartuška.

Pražské letiště o dronech neuvažuje

Největší letiště v zemi, pražské Letiště Václava Havla, nicméně v nejbližší době neuvažuje o tom, že by dravce nahradilo těmito bezpilotními prostředky. Dravci rozhání hejna ptáků na Ruzyni už od roku 1982, řekla mluvčí letiště Marika Janoušková. Dodala, že se sokolníky má letiště výborné zkušenosti. V současnosti se na letišti stará pět sokolníků o deset dravých ptáků, mezi kterými jsou orel skalní, káně harrysova, jestřábi a sokoli. Projekt takzvané biologické ochrany vyjde letiště ročně na tři miliony korun.

Přítomnost ptáků na letišti představuje nebezpečí především pro startující a přistávací letadla. V takovou chvíli hrozí nasání ptáků do motorů, což může způsobit až fatální závadu na stroji.

Vzniklé škody pak leteckým společnostem způsobují ekonomické ztráty a především ohrožují bezpečnost dopravy. "Každé mezinárodní letiště proto musí mít biologickou ochranu," uvedl Bartuška.

 

Právě se děje

Další zprávy