Náhrada za pandu. Hřib domluvil pro pražskou zoo vzácného luskouna z Tchaj-wanu

mp ČTK mp, ČTK
15. 5. 2019 18:17
Pražská zoo zřejmě získá z Tchaj-wanu vzácného ohroženého savce luskouna. Darování zvířete vyjednal v Tchaj-peji primátor Zdeněk Hřib (piráti). Pražská zoo počítá s tím, že luskoun by měl být v novém pavilonu pro gorily, jehož stavbu zahrada v současné době připravuje. Luskouni jsou loveni pro maso a jejich šupiny jsou využívány v tradiční asijské medicíně. V Evropě chovají luskouny jen v zoologické zahradě v německém Lipsku.
Luskoun
Luskoun | Foto: Shutterstock

Primátor Hřib na oficiální cestě na Tchaj-wanu o luskouna požádal tchajpejského starostu Ko Wen-jeho, který zvíře přislíbil. "Pan primátor to zvíře zbožňuje. Jako malý kluk měl knížku o pražské zoo, kde byli také luskouni. Když se na ně tehdy přišel podívat, tak oni už v zoo nebyli," vysvětluje mluvčí primátora Martina Vacková.

Primátor Hřib představuje Luskouna
Primátor Hřib představuje Luskouna | Foto: ČTK

Podle ředitele Miroslava Bobka pražská zoo luskouny v minulosti krátce měla, v řádech dnů a týdnů ale uhynuli. 

Nově vyjednaná zvířata do Česka dorazí až po vybudování nového pavilonu goril, jehož stavba nabrala zpoždění. Zoologická zahrada musela zrušit výběrové řízení na zhotovitele pavilonu, protože všech pět nabídek přesahovalo částku 200 milionů, se kterou zahrada pro výstavbu počítá. "Po uplynutí povinných lhůt vypíšeme nové výběrové řízení," řekl Bobek.

Luskouni se vyskytují ve střední a jižní Africe a v jižní Asii. Žijí v lesích. Některé africké druhy žijí pouze na stromech, tři asijské druhy částečně na stromech a částečně na zemi. 

Podle analýzy Mezinárodního svazu na ochranu přírody bylo mezi lety 2004 a 2014 zabito asi milion luskounů. Podle deníku The Telegraph jsou luskouni nejvíce pašovaní savci na planetě, podle odhadů obchod s nimi představuje až 20 procent černého trhu s divokými zvířaty.

 

Právě se děje

Další zprávy