Telička: K rozchodu s ANO přispělo i to, že mlčí k prezidentské volbě. Europoslancem budu dál

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
13. 10. 2017 12:46
Místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička oznámil ukončení spolupráce s hnutím ANO. Důvodů k rozchodu podle něj bylo několik. "Nebyl jeden hlavní, klíčový důvod," prohlásil v pátek před polednem. Telička nesouhlasil s postojem šéfa ANO Andreje Babiše v několika věcech - šlo především o to, že Babiš kritizuje dlouhodobě Evropskou unii a podle všeho chce na Hradě nadále Miloše Zemana. Svou roli zřejmě hrálo i to, že Babiš je podezřelý z dotačního podvodu na EU. Telička si chce ponechat mandát europoslance a zůstat také jedním ze čtrnácti místopředsedů.
Europoslanec Pavel Telička při vysvětlování, proč ukončil spolupráci s hnutím ANO a Andrejem Babišem
Europoslanec Pavel Telička při vysvětlování, proč ukončil spolupráci s hnutím ANO a Andrejem Babišem | Foto: Milan Bureš

Praha - Místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička dostál pověsti opatrného politika, který se vyjadřuje s rozvahou. Zdrženlivě se předvedl také v pátek před polednem při vysvětlení, proč se rozhodl ukončit spolupráci s hnutím ANO.

"V české politické kotlině je zvykem, že když něco udělám, tak to udělám s velkým humbukem a bez ohledu na to, jak to fungovalo dosud," tvrdil Telička s tím, že v jeho spolupráci s ANO a předsedou Andrejem Babišem byla celá řada pozitiv. "Všechna ta pozitiva se poté přes negativa zadupou do země. Něco takového neprospívá české politické kultuře," vyhýbal se zcela konkrétnímu pojmenování důvodu, proč se s Babišem "rozešel".

Nicméně z jeho pátečních i dřívějších slov je jasné, že europoslancův pohled na další integraci Evropské unie byl podstatně odlišný od Babišova. Stejně tak se Teličkovi nelíbí, že chce Babiš ponechat na Hradě Zemana místo toho, aby ANO nominovalo vlastního kandidáta nebo podpořilo některého z proevropských kandidátů.

"To, že se ANO zatím jednoznačně nevyjádřilo k prezidentské volbě, je jeden z podstatných důvodů. Účinkování pana prezidenta Zemana dospělo do takové roviny, že vyžaduje jasné stanovisko. Je to pro mě jedna z velmi podstatných otázek," uvedl Telička.

Chtěl jsem se vyhnout titulkům "Babiš obviněn, Telička končí" 

Na načasování jeho rozchodu, který chtěl původně oznámit až po volbách, mělo vliv i vyšetřování Andreje Babiše z dotačního podvodu. "Přijít poté, co byl obviněn, a říci, že se s ním rozcházím, tak budou titulky: Babiš obviněn, Telička se loučí. Tomu jsem se chtěl vyhnout," řekl Telička, který oznámil Babišovi konec spolupráce ještě předtím, než byl Babiš obviněn. S informací o tomto konci přišel jako první v týdnu Babiš.

"Jsou tady ale některé skutečnosti, které je třeba dovysvětlit a budou předmětem vyšetřování. Je to určitý problém pro Andreje Babiše, protože šel do politiky se silným étosem v protiproudu," uvedl Telička a hned dodal, že to nebyl ten jediný a hlavní důvod jeho kroku.

Dalším důvodem byly výroky Babiše směrem k Evropské unii. "Některé výroky jsou velmi striktní, radikální a z mého pohledu Česku a české pozici neprospívající. A to jak na frontě ovlivňování veřejného mínění, tak i na frontě pozice, se kterou chceme vstupovat a ošetřovat naše zájmy. Těch věcí v naší komunikaci ale bylo více," řekl Telička, ale konkrétnější být nechtěl.

Nestraník Telička se už v tomto roce vzdal pozice experta ANO pro zahraniční politiku. Kritizoval mimo jiné skutečnost, že nedostal žádnou zpětnou vazbu ke svým příspěvkům do zahraničněpolitického programu ANO ani tomu, zda vůbec byly do programu hnutí začleněny. Letos v srpnu novinářům řekl, že informace o směřování ANO v evropské politice nemá.

 

Právě se děje

Další zprávy