Nagyová se dostane z vazby, u soudu řekne o své výplatě

Radek Nohl Radek Nohl
11. 7. 2013 11:56
Jde o kauzu, v níž je obžalován bývalý šéf zahraniční rozvědky Karel Randák
Jana Nagyová bude převezena do Prahy k soudu.
Jana Nagyová bude převezena do Prahy k soudu. | Foto: ČTK

Praha - Blízká spolupracovnice expremiéra Petra Nečase Jana Nagyová bude v pondělí převezena z ostravské vazební věznice k Obvodnímu soudu pro Prahu 1, kde bude pokračovat líčení v případu bývalého generála a šéfa zahraniční rozvědky Karla Randáka.

Bývalá vrchní ředitelka premiérova kabinetu Jana Nagyová má před soudem vypovídat kvůli tomu, že byla v médiích zveřejněna její výplatnice se statisícovými odměnami. V kauze figuruje jako poškozená.

To, že bude z vazby převezena, potvrdila deníku Aktuálně.cz mluvčí soudu Lenka Cihlářová. Nagyové advokát Eduard Bruna řekl, že o této skutečnosti ještě nic neví.

V průběhu líčení by měl vypovídat i expremiér Nečas. Kdy to bude, ale není podle Cihlářové zatím jisté.

Randákův obhájce Petr Kočí řekl, že výslechem Jany Nagyové se zřejmě státní zástupkyně Martina Adámková bude snažit prokázat, že jí zveřejněním její výplatnice byla způsobena vážná újma.

Karel Randák u soudu.
Karel Randák u soudu. | Foto: Ludvík Hradilek

Tím už Adámková argumentovala v první den, kdy jednání s Randákem začalo.

Generál ve výslužbě byl obžalován na základě trestního oznámení, které policii podali zástupci Úřadu vlády. Stalo se tak poté, co výplatní pásky Jany Nagyové na začátku loňského roku zveřejnil deník Insider.

Z nich vyplývá, že například za leden 2011 inkasovala k základnímu platu 33 590 korun mimořádnou odměnu sto tisíc korun, za březen pak dokonce 190 tisíc korun. Nečas následně zveřejnění výplatnic označil za politický útok a prohlásil, že byl překročen Rubikon.

Jana Nagyová míří k soudu? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory na tuto kauzu pište zde.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy