Nagyová obviněna, že nechala sledovat Nečasovu ženu

Sabina Slonková
14. 6. 2013 11:30
Nečasovu manželku měla nelegálně sledovat vojenská zpravodajská služba
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Jana Nagyová, nejbližší spolupracovnice a pravá ruka Petra Nečase, se bude zodpovídat z toho, že si u vojenských špionů objednala nelegální sledování premiérovy manželky.

Zjištění Aktuálně.cz potvrdil krátce po jedenácté hodině dopoledne Ivo Ištván, vrchní státní zástupce z Olomouce. Právě olomoucké zastupitelství případ dozoruje.

"Pracovnice úřadu vlády je obviněna z organizátorství k trestnému činu zneužití pravomoci úřední osoby," řekl Ištván.

Kvůli sledování Nečasovy ženy už byl obviněn někdejší šéf vojenských zpravodajců Ondrej Páleník, což potvrdil jeho obhájce Tomáš Sokol. Policie obvinila též Páleníkova nástupce Milana Kovandu a dalšího zpravodajce.

Páleník s Kovandou jsou obviněni ze zneužití pravomocí, Nagyová proto, že je k tomu naváděla. Porušení zákona je v tom, že se uskutečnilo bez souhlasu ministra obrany.

Vrchní zástupce Ištván popsal jejich počínání takto: "Konkrétní fyzická osoba zaměstnaná na Úřadu vlády ČR žádala bez toho, že by měla zákonné zmocnění, po vojenském zpravodajství poskytnutí informace. A to takové - jak nám ukazují dosud shromážděné důkazy -, které jsou mimo zákonem vymezenou působnost vojenského zpravodajství. S tím, že konkrétními pracovníky vojenského zpravodajství této žádosti bylo vyhověno a došlo k tomu, že byly sledovány konkrétní fyzické osoby, přestože k tomuto postupu nedal souhlas ministr obrany, jak vyžaduje zákonné ustanovení."

Sledování premiérovy ženy, s níž se Petr Nečas rozvádí, je jen jednou z větví spletitého příběhu, který tento týden vyústil v rozsáhlou akci proti politikům a úředníkům.

Premiér sledování své ženy dosud veřejně nekomentoval, není tedy zřejmé, zda o něm věděl. Ve čtvrtek při svém mimořádném prohlášení pouze oznámil, že podezření vůči šéfce jeho kabinetu a řediteli Úřadu vlády spočívá v "komunikaci" s vojenským zpravodajstvím.

Vyšetřovatelé mlčí: "Okolnosti, kdo o jednání magistry Nagyové věděl, případně se na něm podílel, jsou stále předmětem vyšetřování a my v tuto chvíli nebudeme uvádět konkrétní osoby," řekl Ištván.

Manželé Nečasovi jsou nyní v rozvodovém řízení, o konci jejich vztahu se spekuluje od loňského roku.

Premiér rozchod se ženou oficiálně potvrdil letos na přelomu roku. S manželkou Radkou má Nečas čtyři děti. Dvě nezletilé dcery mají po rozvodu zůstat u premiérovy exmanželky.

Páleník a Kovanda se podle informací Aktuálně.cz hájí tím, že podle jejich názoru nešlo o sledování, ale naopak o takzvané kontrasledování, tedy zajištění premiérovy manželky před špiclováním. Snažili se prý vyhovět právě premiérovi. Jana Nagyová jim totiž podle jejich verze sdělila, že si to přeje premiér.

Kromě Nečasovy manželky policie podezřívá vojáky, že sledovali i další dvě osoby, mezi nimi i řidiče Jany Nagyové.

Policie si ve čtvrtek přišla také pro vedoucího Úřadu vlády Lubomíra Poula, bývalého šéfa poslaneckého klubu ODS Petra Tluchoře, exministra zemědělství za ODS Ivana Fuksu a bývalého náměstka ministra zemědělství Romana Bočka.

Nečas se Nagyové ve čtvrtek po jejím zadržení zastal. "K jejímu zadržení mám jen ten komentář, že má důvěra k ní nepoklesla a nemám důvod se domnívat, že se dopustila jakýchkoliv nepravostí," řekl premiér.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Atlanta v NBA zaskočila Philadelphii, mečbol mají i Clippers

Basketbalisté Atlanty v play off NBA na hřišti Philadelphie vymazali ztrátu 26 bodů a po výhře 109:106 se v sérii druhého kola ujali vedení 3:2. Venku uspěli také Los Angeles Clippers a díky vítězství 119:111 v Utahu je rovněž dělí jedna výhra od postupu.

Hawks se stali teprve třetím týmem v historii, který v play-off dokázal otočit zápas, v němž ještě o půli prohrával nejméně o 22 bodů. Výrazně jim pomohl fakt, že Sixers znovu příliš nezářili na čáře šestky, odkud zahodili 15 střel.

Play off NBA - 2. kolo:

Východní konference - 5. zápas:

Philadelphia - Atlanta 106:109, stav série 2:3.

Západní konference - 5. zápas:

Utah - LA Clippers 111:119, stav série 2:3.

před 39 minutami

USA zastavily vyšetřování, které mělo řešit, zda Bolton v knize o Trumpovi prozradil utajované informace

Americké ministerstvo spravedlnosti zastavilo vyšetřování ve věci, zda John Bolton v knize o svém působení v roli bezpečnostního poradce exprezidenta Donalda Trumpa protiprávně prozradil utajované informace. Informoval o tom list The New York Times a agentura AP. Zástupci vlády současného prezidenta Joea Bidena u federálního soudu podali dokument, kterým podnět k zahájení soudního řízení ruší.

V knize The Room Where It Happened: A White House Memoir (Místnost, kde se to dělo: Paměti z Bílého domu) vydané loni na konci června Bolton ukázal tehdejšího prezidenta Trumpa jako člověka, který se neorientoval v geopolitických otázkách, a jeho rozhodnutí se podřizovala snaze o znovuzvolení. Trump dal v souvislosti s knihou najevo, že si přeje Boltonovo stíhání a označil ho za "silně nekompetentního" a za "lháře".

Trumpova administrativa se pokoušela vydání knihy soudně zablokovat, protože Bolton podle ní porušil dohodu o mlčenlivosti, k níž se při nástupu do funkce bezpečnostního poradce zavázal. Spolupracovníci bývalého prezidenta také tvrdili, že kniha ohrožuje národní bezpečnost. Soud však jejich žádost zamítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy