Nagyová obviněna, že nechala sledovat Nečasovu ženu

Sabina Slonková
14. 6. 2013 11:30
Nečasovu manželku měla nelegálně sledovat vojenská zpravodajská služba
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Jana Nagyová, nejbližší spolupracovnice a pravá ruka Petra Nečase, se bude zodpovídat z toho, že si u vojenských špionů objednala nelegální sledování premiérovy manželky.

Zjištění Aktuálně.cz potvrdil krátce po jedenácté hodině dopoledne Ivo Ištván, vrchní státní zástupce z Olomouce. Právě olomoucké zastupitelství případ dozoruje.

"Pracovnice úřadu vlády je obviněna z organizátorství k trestnému činu zneužití pravomoci úřední osoby," řekl Ištván.

Kvůli sledování Nečasovy ženy už byl obviněn někdejší šéf vojenských zpravodajců Ondrej Páleník, což potvrdil jeho obhájce Tomáš Sokol. Policie obvinila též Páleníkova nástupce Milana Kovandu a dalšího zpravodajce.

Páleník s Kovandou jsou obviněni ze zneužití pravomocí, Nagyová proto, že je k tomu naváděla. Porušení zákona je v tom, že se uskutečnilo bez souhlasu ministra obrany.

Vrchní zástupce Ištván popsal jejich počínání takto: "Konkrétní fyzická osoba zaměstnaná na Úřadu vlády ČR žádala bez toho, že by měla zákonné zmocnění, po vojenském zpravodajství poskytnutí informace. A to takové - jak nám ukazují dosud shromážděné důkazy -, které jsou mimo zákonem vymezenou působnost vojenského zpravodajství. S tím, že konkrétními pracovníky vojenského zpravodajství této žádosti bylo vyhověno a došlo k tomu, že byly sledovány konkrétní fyzické osoby, přestože k tomuto postupu nedal souhlas ministr obrany, jak vyžaduje zákonné ustanovení."

Sledování premiérovy ženy, s níž se Petr Nečas rozvádí, je jen jednou z větví spletitého příběhu, který tento týden vyústil v rozsáhlou akci proti politikům a úředníkům.

Premiér sledování své ženy dosud veřejně nekomentoval, není tedy zřejmé, zda o něm věděl. Ve čtvrtek při svém mimořádném prohlášení pouze oznámil, že podezření vůči šéfce jeho kabinetu a řediteli Úřadu vlády spočívá v "komunikaci" s vojenským zpravodajstvím.

Vyšetřovatelé mlčí: "Okolnosti, kdo o jednání magistry Nagyové věděl, případně se na něm podílel, jsou stále předmětem vyšetřování a my v tuto chvíli nebudeme uvádět konkrétní osoby," řekl Ištván.

Manželé Nečasovi jsou nyní v rozvodovém řízení, o konci jejich vztahu se spekuluje od loňského roku.

Premiér rozchod se ženou oficiálně potvrdil letos na přelomu roku. S manželkou Radkou má Nečas čtyři děti. Dvě nezletilé dcery mají po rozvodu zůstat u premiérovy exmanželky.

Páleník a Kovanda se podle informací Aktuálně.cz hájí tím, že podle jejich názoru nešlo o sledování, ale naopak o takzvané kontrasledování, tedy zajištění premiérovy manželky před špiclováním. Snažili se prý vyhovět právě premiérovi. Jana Nagyová jim totiž podle jejich verze sdělila, že si to přeje premiér.

Kromě Nečasovy manželky policie podezřívá vojáky, že sledovali i další dvě osoby, mezi nimi i řidiče Jany Nagyové.

Policie si ve čtvrtek přišla také pro vedoucího Úřadu vlády Lubomíra Poula, bývalého šéfa poslaneckého klubu ODS Petra Tluchoře, exministra zemědělství za ODS Ivana Fuksu a bývalého náměstka ministra zemědělství Romana Bočka.

Nečas se Nagyové ve čtvrtek po jejím zadržení zastal. "K jejímu zadržení mám jen ten komentář, že má důvěra k ní nepoklesla a nemám důvod se domnívat, že se dopustila jakýchkoliv nepravostí," řekl premiér.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Střelci z FedEx v Indianapolis vloni zabavili brokovnici, pak si koupil dvě pušky

Mladík, který v noci na pátek zabíjel v areálu kurýrní firmy FedEx v americkém Indianapolisu, si dvě poloautomatické pušky použité při útoku pořídil legálně. Brandon Hole tak učinil několik měsíců poté, co mu byla zabavena brokovnice kvůli obavě jeho matky o jeho duševní zdraví, oznámila podle amerických médií policie. Agentura AP v neděli napsala, že ve státě Indiana platí zákon zavedený ve snaze nákupům zbraní za takovýchto okolností zabránit.

Policie popsala zbraně použité při krveprolití ze čtvrteční noci jako "útočné pušky". Hole, kterému bylo 19 let, s nimi v logistickém centru u letiště v Indianapolisu zabil osm lidí. Následně bývalý zaměstnanec firmy FedEx spáchal sebevraždu.

Zbraň mu byla zabavena na základě státního zákona z roku 2005, který umožňuje úřadům odebírat lidem zbraně v případě signálů ohledně jejich možných sklonů k násilí. Město prověřuje, jestli v tomto případě nedošlo k zanedbání ve vymáhání zbraňového zákona. 

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 53 minutami

V texaském Austinu někdo zastřelil tři lidi, policie pátrá po podezřelém

Policie v texaském Austinu v neděli pátrala po 41letém muži v návaznosti na střelecký incident, při kterém přišly o život tři oběti. Podezřelý byl považován za nebezpečného, panovala obava, že by mohl vzít rukojmího. O událostech informovaly agentury Reuters a AP.

"Zdá se, že jde o izolovanou událost v domácnosti, obyvatelstvu nebezpečí nehrozí," uvedla austinská policie. Její šéf Joseph Chacon ale také vyjádřil obavu, že by hlavní podezřelý "mohl případně vzít rukojmího a sám se někde ukrývat a čekat, než odejdeme". Policie obyvatele vyzývala, aby se vyhýbali oblasti na severozápadě města, kde se střelba odehrála. Lidé z dané oblasti pak neměli vycházet na ulici.

Na místě podle svědků zasahovalo více policejních jednotek a sanitky, uvedla agentura AP. Při střelbě přišli o život dvě ženy latinskoamerického původu a jeden muž tmavé pleti. "Zatím nemáme informace o dalších obětech," uvedly zdravotnické úřady.

Údajný pachatel Stephen Broderick se podle Chacona s oběťmi znal, pozadí incidentu ale policejní velitel dále neosvětlil. Hledaného muže popsal jako černocha nižší postavy. Vyšetřovatelé nevěděli, zda uprchl v automobilu, pracovali ovšem s předpokladem, že je ozbrojený.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Při nehodě vozu Tesla zahynuly dvě osoby, za volantem nikdo neseděl

Dva muži zemřeli při srážce vozu Tesla S se stromem nedaleko amerického města Houstunu. Podle místní policie v autě ale nikdo neseděl za volantem, informovala dnes agentura Reuters. Tesla ani úřady pro silniční bezpečnost nehodu nekomentovaly.

Podle místních médií se nehoda stala v sobotu. Vůz jel vysokou rychlostí, když nezvládl zatáčku a narazil do stromu. Po uhašení požáru policie našla ostatky dvou mužů - jeden seděl v přední části na sedadle spolujezdce a druhý v zadní části vozu.

Nehoda se stala v období, kdy se kvůli několika nehodám zvýšila pozornost vůči systému poloautomatického řízení americké automobilky. Americké silniční úřady prošetřují několik desítek nehod vozů Tesla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy