Nagyová je ve vazbě, Nečas se omluvil, odstoupit nechce

Domácí ČTK Domácí, ČTK
15. 6. 2013 20:05
Soud už poslal do vazby šest obviněných včetně Jany Nagyové
Zadržená Jana Nagyová míří k ostravskému soudu
Zadržená Jana Nagyová míří k ostravskému soudu | Foto: ČTK

Sobotní vývoj: --------------- * Soud v Ostravě poslal do vazby šest obviněných * Propustil jen šéfa Vojenského zpravodajství Milana Kovandu, který se přiznal * Prezident Zeman nepřímo řekl, že by vláda neměla pokračovat * TOP 09 je pro pokračování vlády do voleb 2014, v neděli chce koaliční jednání

Ostrava - Ostravský soud v sobotu uvalil vazbu na Janu Nagyovou, nejbližší spolupracovnici premiéra Petra Nečase (ODS). Jeho politická pozice tím kvůli aféře, která vypukla ve čtvrtek, ještě více oslabila. 

Před Nagyovou soud poslal do vazby také bývalého poslance ODS Petra Tluchoře, bývalého ministra zemědělství Ivana Fuksu nebo jeho někdejšího náměstka Romana Bočka.

Okresní soud v Ostravě od sobotního rána rozhodoval o sedmi obviněných, spojených s kauzami, ve kterých figuruje Jana Nagyová. Do vazby vzal všechny až na šéfa Vojenského zpravodajství Milana Kovandu, který se přiznal.

Šest obviněných bude nyní ve věznicích v Olomouci, Ostravě a Brně. Někteří budou ve stejné věznici, řekl mluvčí ostravského soudu Alexandr Dadam.

Soud uvalil na obviněné takzvanou koluzní vazbu, která má zabránit tomu, aby mohli ovlivňovat svědky.

Premiér Nečas, který ještě ve čtvrtek vyjádřil Nagyové důvěru, se za ni po uvalení vazby v tiskovém prohlášení omluvil. Zároveň zdůraznil, že o sledování své ženy, které si Nagyová podle policie objednala u Vojenského zpravodajství, nevděl : "Nikdy jsem nerozhodl ani nebyl informován o údajném sledování osob, jejichž jména jsou v současné době skloňována v médiích. Pokud se tak opravdu stalo, považuji to za závažné pochybení. Přestože jsem o tomto konání nevěděl, hluboce toho lituji a omlouvám se všem, kterých se mělo týkat," oznámil.

Večer v televizi Nova Nečas zopakoval, že nehodlá odstoupit.

TOP 09 chce, aby vláda pokračovala až do řádného termínu voleb v květnu 2014. Žádá rovněž zachování akceschopnosti vládní exekutivy, aby mohla pomáhat po povodních. Jednání koalice k současné situaci chce TOP 09 nejpozději v neděli. Strana také žádá "poctivou reflexi" stávající situace. Na tiskové konferenci po jednání předsednictva to uvedli lídři strany.

"Šéf Vojenského zpravodajství Milan Kovanda nešel do vazby, protože se k činům, z nichž je obviněn, doznal," řekl mluvčí ostravského soudu Alexandr Dadam.

Státní zástupce podal žádost na vzetí bývalého poslance ODS Marka Šnajdra kvůli kauze Nagyové do vazby. Informoval o tom mluvčí soudu Alexandr Dadam. Podle něj by ostravský soud měl o vazbě rozhodnout v neděli, nejspíš odpoledne.

Předsednictvo vládní TOP 09 se sešlo krátce po 18:00 k diskusi o tom, jak se strana postaví k nynější krizi spojené s premiérem Petrem Nečasem (ODS). Politici TOP 09 a partnerského hnutí Starostové a nezávislí byli při příchodu skoupí na slovo.

Fakta o skandálu

Co víme o skandálu, který hýbe Českem? Odpovědi na základní otázky v kauze zatýkání politiků a státních úředníků

Do vazby jde také na rozhodnutí ostravského soudu příslušník Vojenského zpravodajství Jan Pohůnek, který je obviněn ze neužití pravomoci úřední osoby kvůli svému podílu na nelegálním sledování v kauze šéfky kanceláře premiéra Jany Nagyové. Novinářům to řekl jeho obhájce.

Šéfa Vojenského zpravodajství Milana Kovandu soud do vazby nevzal a propustil na svobodu. Jeho trestní stíhání pro zněužití pravomoci pokračuje. Kovanda je prvním, kterého soud v Ostravě při projednávání dvojice případů spojených s Nagyovou propustil. Podle jeho advokáta to plynulo "z jeho postoje a z jeho morálního kreditu."

Kovanda po osvobozujícím verdiktu odešel postranním vchodem ostravského soudu, aby se vyhnul novinářům. Podle obhájce se cítil "velmi šťastně".

"Nikdy jsem nerozhodl ani nebyl informován o údajném sledování osob, jejichž jména jsou v současné době skloňována v médiích. Pokud se tak opravdu stalo, považuji to za závažné pochybení. Přestože jsem o tomto konání nevěděl, hluboce toho lituji a omlouvám se všem, kterých se mělo týkat," vyjádřil se v tiskovém prohlášení premiér Petr Nečas.

"Je logické, že po obvinění a následném uvalení vazby na paní Janu Nagyovou nemůže dále pokračovat v pozici vrchní ředitelky Sekce kabinetu předsedy vlády," dodal.

Podle vicepremiérky Karolíny Peake (LIDEM) rozhodnutí soudu potvrzuje závažnost vznesených obvinění. O dalších krocích chce jednat jak v koalici, tak se svými spolustraníky. S koaličními partnery chce podle Miroslava Kalouska ještě o víkendu jednat také vládní strana TOP 09.

Před soudem dnes stanou i ostatní obvinění - Páleníkův nástupce Milan Kovanda a další ze zpravodajců Jan Pohůnek.

Ostravský okresní soud poslal do vazby bývalého šéfa Vojenského zpravodajství Ondřeje Páleníka. Novinářům to řekl jeho obhájce Jiří Novák. V kauze Nagyové je Páleník kvůli nelegálnímu sledování obviněn ze neužití pravomoci úřední osoby. Před soudem dnes stanou i ostatní obvinění - Páleníkův nástupce Milan Kovanda a další ze zpravodajců Jan Pohůnka.

Foto: Petr Vyoral

"Každá další hodina, kdy se Petr Nečas bude zuby nehty držet premiérského křesla a ODS, TOP 09 a LIDEM budou za každou cenu prodlužovat tuto agonii, poškozují Českou republiku a naši demokracii. Věřím, že se mezi vládními politiky najdou takoví, kteří dají přednost zájmům státu před úzce stranickými zájmy a nejpozději v úterý ukončí nynější ústavní a politickou krizi," reagoval na vazbu Jany Nagyové místopředseda ČSSD Michal Hašek.

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek po rozhodnutí o vazbě Jany Nagyové řekl, že situaci pokládá za mimořádně vážnou. "Naší povinností je situaci analyzovat tak, abychom našli východisko a destabilizovali ji co nejméně, vzhledem k tomu, že nemůžeme polevit v úsilí sanace po povodních a s pomocí postiženým lidem," řekl Aktuálně.cz. "Stanovisko TOP 09 vám řeknu až po jednání předsednictva, které bude hledat optimální řešení a domlouvat se na dalším postupu," dodal.

Právník Nagyové Eduard Bruna podá proti vazbě odvolání. Nagyová, jíž hrozí až pět let vězení, je obviněna z podílu na korupci a na nelegálním sledování.

Ostravský soud poslal do vazby i Janu Nagyovou, nejbližší spolupracovnici premiéra Petra Nečase. Novinářům to řekl její právník Eduard Bruna. Nagyová je obviněna z podílu na nelegálním sledování a korupci. Nagyovou přivezli policisté k ostravskému soudu v 11:25. Jednání trvalo skoro 3 hodiny.

Podle advokáta Marka Nespaly nerozumí Petr Tluchoř předmětu obvinění. Jde o delikátní právní problém, který určitě skončí u soudů nejvyšších stupňů, řekl Nespala. "Aby politici věděli, pokud převezmou politickou funkci, co můžou a co nemůžou, protože prozatím si mysleli, že jednání o těchto věcech je zcela normální," dodal.

Do vazby míří také Petr Tluchoř. Bývalý předseda poslaneckého klubu ODS čelí obvinění z korupce. Novinářům to řekl jeho advokát Marek Nespala. Stejně jako u předchozích dvou případů se jedná o tzv. vazbu koluzní, která má zabránit ovlivňování svědků a maření vyšetřování.

Na každého ze sedmi obviněných, u kterých státní zástupce navrhl vazbu, si soud původně vyčlenil jednu hodinu. Soud měl původně oficiálně informovat o kompletním rozhodnutí kolem třetí hodiny odpolední, rozhodování se ale protáhne zhruba do šesti.

Vládní TOP 09 na večer svolala jednání stranického předsednictva. Ve straně sílí kritika současného postupu premiéra Petra Nečase, místopředseda strany Miroslav Kalousek ale v rozhovoru pro ČTK jednoznačně vyloučil, že by zástupci jeho strany měli v plánu ještě před úterním jednáním Poslanecké sněmovny vyjednávat s opoziční ČSSD.

Šéf Vojenského zpravodajství Milan Kovanda, věřil, že při sledování, kvůli kterému je obviněn, jednal v zájmu České republiky. Říká to generálův právník Jiří Matzner. "Můj klient si myslel, že jedná v zájmu České republiky. Jako voják si myslel, že dělá to, co dělat musí," uvedl advokát.

Podle prezidenta Miloše Zemana by kvůli skandálu neměla vláda pokračovat ve funkci. Novinářům to nepřímo řekl v Lidicích, kde se zúčastnil pietního aktu u příležitosti 71. výročí jejich vyhlazení. "Já pokládám vznesená obvinění za velmi závažná a po vyslechnutí jak pana policejního prezidenta, tak pana nejvyššího státního zástupce, docházím k závěru, že jsou podložená dostatečnými důkazy. To je sice nepřímá, ale poměrně jasná odpověď," uvedl Zeman na otázku, zda je adekvátní, aby Nečasova vláda pokračovala.

Janu Nagyovou, nejbližší spolupracovnici premiéra Nečase, přivezli policisté v 11:25 k ostravskému soudu. Nagyová, která je hlavní aktérkou současného skandálu, čelí obvinění z podílu na nelegálním sledování a politické korupci, za což jí hrozí až pět let vězení. Věří však, že se vše vysvětlí.

"Soud uvalil na pana inženýra Fuksu takzvanou koluzní vazbu, to jest, že by mohl ovlivňovat svědky nebo jinak mařit objasňování důležitých záležitostí pro trestní řízení," řekl idnes.cz Fuksův obhájce Tomáš Gřivna. Koluzní vazba může podle něj trvat maximálně tři měsíce. "V této lhůtě by měl státní zástupce vyslechnout ty osoby, jejichž ovlivňování přichází do úvahy," tvrdí Gřivna.

Také bývalého ministra zemědělství za ODS Ivana Fuksu poslal ostravský soud do vazby. Novinářům to řekl jeho advokát Tomáš Gřivna. Fuksa je v kauze šéfky Nečasova kabinetu Jany Nagyové obviněn z korupce.

"Necítí se dobře kvůli zadržení, ale vše vysvětlí. Možná v něčem pochybila, ale nebrala to jako trestnou činnost," vyjádřil pocity Jany Nagyové na mikrofon České televize její advokát Eduard Bruna.

Roman Boček. První z obviněných, který míří do vazby.
Roman Boček. První z obviněných, který míří do vazby. | Foto: ceskedrahy.cz

Bočkův obhájce Filip Seifert České televizi řekl, že důvodem vazby je obava z možného ovlivňování svědků a spoluobviněných. Boček podle něj s obviněním nesouhlasí, dělal prý pouze politickou práci. "Proti usnesení o zahájení trestního stíhání jsme podali stížnost, kterou budeme odůvodňovat stejně tak jsme podali stížnost proti vzetí do vazby," dodal Seifert.

Soud už uvalil vazbu na prvního z obviněných. Jde o Romana Bočka, někdejšího náměstka na ministerstvu dopravy a zemědělství a nynějšího člena představenstva Českých drah.

Podle zjištění reportérky České televize k druhému vazebnímu zasedání, které běží od devíti hodin, dorazil Petr Tluchoř. Od osmi hodin se soudci bavili s Romanem Bočkem a v deset by měl na Tluchoře při vazebním zasedání navázat Ivan Fuksa.

Ivánek měl kapříky, David Rath žlutý penízky, pravá ruka Petra Nečase Jana Nagyová a její parta jsou zase samé "žrádlo pro psa". Do slovníku šifrovacích řečí, které vždy v Česku rychle zlidoví, přinesla aféra kolem vrchní ředitelky Sekce kabinetu předsedy vlády pár nových výrazů. Nastudujte si je.

Místopředseda plzeňské regionální ODS Roman Jurečko po jednání výkonné rady v rozhovoru s Aktuálně.cz: "Když jsem seděl na výkonné radě, připadal jsem si jako v nějakém klidném rybníku - a vedle mě proudí divoká řeka. Nevím, jestli bohužel, nebo bohudík, ale vy - média - jste o krok dopředu. Já tam něco za zavřenými dveřmi projednávám a vy chrlíte nějaké další informace, už unikají odposlechy. Takže jsem zatím zdrženlivější - a uvidíme, co přinese víkend, jak to dopadne v Ostravě, jestli na někoho bude uvalena vazba." Výkonná rada ODS se za svého předsedu postavila.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy