Nadýchal 0,06 promile a nešel na krev, zaplatí 25 tisíc

Tomáš Fránek
16. 3. 2010 9:35
Řidič ze severu Čech prohrál u soudu spor o zjišťování alkoholu za volantem

Brno -  Řidič i s minimálním množstvím alkoholu v krvi zjištěným dýchacím přístrojem nesmí odmítnout po výzvě policistů lékařské vyšetření s odběrem krve, jinak porušuje zákon a vystavuje se nebezpečí udělení vysoké pokuty.

Řidič ze severu Čech tak neuspěl se svou stížností na postup policie a úřadů u Nejvyššího správního soudu.

Muž se totiž bránil tím, že hodnota 0,06 promile alkoholu, kterou nadýchal před třemi roky při kontrole, je přirozená hladina alkoholu v krvi každého člověka, a proto policie nemusí řidiče s takovým množstvím alkoholu nutit k lékařskému vyšetření a odběru krve nebo moči.

Alkohol v krvi nemám

"Moje jednání není protiprávní, povinnost podrobit se vyšetření vůbec nevznikla, hodnotu 0,06 promile není možné posoudit jako důkaz o alkoholu v krvi," tvrdil muž. Krajský úřad v Ústí nad Labem ale rozhodl, že muž musí za přestupek zaplatit pokutu ve výši 25 tisíc korun a nesmí dvanáct měsíců za volant.

Se svou argumentací řidič neuspěl u Krajského soudu v Ústí nad Labem a nyní ani u Nejvyššího správního soudu.

Senát Nejvyššího správního soudu vedený Lenkou Matyášovou rozhodl, že i když zákon jednoznačně nezavazoval řidiče k povinnosti podrobit se lékařskému vyšetření, na základě výzvy policisty měl muž jít na zkoušku krve nebo moči.

Podle soudců nejde o projev policejní šikany. "Taková výzva mohla a i nadále může být opodstatněná pouze v případě, kdy na základě orientační dechové zkoušky či na základě jiných indicií vznikne důvodné podezření, že kontrolovaná osoba řídí vozidlo pod vlivem alkoholu," uvedli soudci.

A to v tomto případě podle nich bylo. Výsledky dechové zkoušky potvrdily alkohol v krvi, podle soudců není podstatné, že v malém množství.

"Jakákoli naměřená hodnota vyšší než nula nasvědčuje výskytu určitého množství alkoholu v organismu. Z tohoto pohledu je tedy třeba každý takový výsledek dechové zkoušky považovat za pozitivní, přičemž i minimální hodnota alkoholu v dechu řidiče naměřená při dechové zkoušce vznáší pochybnost o tom, zda-li tento řidič před řízením motorového vozidla nepožil alkoholický nápoj," rozhodli soudci s tím, že definitivní potvrzení přítomnosti alkoholu mělo přinést až lékařské vyšetření.

Úmyslné porušení zákona

Právě až na základě rozboru krve by pak podle soudců mohlo dojít k podrobnému posouzení celé situace, tedy zda řidič alkohol skutečně pil nebo jeho přítomnost v těle mohly ovlivnit jiné okolnosti. A pokud povinnost nechat si odebrat krev odmítl splnit, porušil podle soudu úmyslně zákon.

Šéf dopravní policie Leoš Tržil (v pozadí ředitel policie ČR Oldřich Martinů).
Šéf dopravní policie Leoš Tržil (v pozadí ředitel policie ČR Oldřich Martinů). | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Neuspěl ani argument řidiče, který tvrdil, že odjet k lékaři odmítl i proto, že by musel nechat auto na opuštěném místě a policie by ho zpět už nezavezla.

Podle soudu si řidič nemohl klást žádné podmínky. "Jako byl požadavek na zabezpečení jeho vozidla či na zajištění jeho odvozu zpět k vozidlu po provedení lékařského vyšetření," uvedli soudci.

Policie od začátku roku kontroluje alkohol u všech řidičů, které zastaví i na rutinní kontrolu. V lednu její přístroje odhalily alkohol u 832 šoférů. 276 motoristů nadýchalo méně než 0,24 promile. Podle nového metodického pokynu ministerstva dopravy množství alkoholu do 0,24 promile neprokazuje, že řidič před jízdou požil.

Stát tak chce podmínky při kontrolách řidičů, kteří nadýchají alkohol, změnit. Řidičům, kteří při silniční kontrole nadýchají do 0,24 promile, tak už podle některých návrhů nemá hrozit popotahování u úřadů.

O tom, jak celou situaci vyřešit, nyní jednají politici s policií.

 

Právě se děje

Další zprávy