Instagram jako třída. Učitele češtiny nebo matematiky sledují na sítích tisíce žáků

Magdalena Synková Magdalena Synková, Markéta Janovská
13. 2. 2022 7:16
Na sociálních sítích lze najít kromě roztomilých štěňátek i lidi, kteří se na svých účtech snaží předávat své znalosti. Sledují je tisíce lidí, především však žáci a studenti, kteří se ve škole trápí s učivem matematiky, chemie, fyziky nebo nerozumí pravidlům českého pravopisu. Řeč je o učitelích a studentech, již se rozhodli pomáhat žákům s výkladem učiva přes sociální sítě.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Thinkstock

"Představte si, že uklouznete na ledovém chodníku a natrhnete si u toho slipy," říká ve videu, které vidělo více než 300 tisíc lidí, lektor Jakub Pok. Chce tak pomoci žákům lépe si zapamatovat anglické slovíčko "slip", které v češtině znamená uklouznout. Využívá k tomu paměťové techniky, které spočívají ve vytváření asociací a pomocných představ. 

Pok své zkušenosti předává mladým lidem hlavně na sociální síti TikTok. "Ve školách se mladým lidem říká, co se mají naučit, ale málokdy jim někdo řekne, jak se mají učit," říká. Podle Poka sice mají jeho sledující nejraději videa věnovaná anglickým slovíčkům, ale upozorňuje, že pomocí paměťových technik se lze rychle a zábavně učit i jiné věci. Sám tímto způsobem učí i chemické prvky, díla autorů nebo státy a jejich hlavní města.

Jeho účet na sociální síti TikTok, kterou využívají především teenageři a dvacátníci, sleduje takřka 60 tisíc lidí. Jeho nejúspěšnější videa, jako je to se slovíčkem "slip", však vidělo násobně více lidí. A zdaleka není sám, kdo je se svými vzdělávacími videi na internetu populární. V Česku účty, které vyučují například matematiku, češtinu nebo třeba dějepis, sledují desítky tisíc lidí. 

Učit online se rozhodl i Marek Valášek, který působí na soukromém Anglicko-českém gymnázium Amazon v Praze. Pod pseudonymem Mathematicator publikuje pravidelně videa na YouTube. "Vedl jsem tenkrát kurz přípravy k maturitě pro jednu vzdělávací agenturu a nestíhali jsme všechno probrat. Tak jsem studentům natočil videa a dal je na YouTube," popisuje Valášek, jak přišel před osmi lety s nápadem točit vzdělávací videa.

Jeho obsah, který zahrnuje převážně středoškolskou a vysokoškolskou matematiku, si studenti oblíbili. "Na vysoké škole jsem více potřeboval pochopit látku v matematice a na YouTube jsem náhodou narazil na Mathematicatora, který dané téma umí dobře vysvětlit a ukázat na jednoduchých příkladech," říká bývalý student ČVUT Jiří.

Valáškovo nejpopulárnější video, které vidělo více než 280 tisíc lidí, se věnuje takzvaným pohybovým úlohám, kde žáci například počítají, kdy se střetnou dva proti sobě jedoucí vlaky. Ačkoliv se podobná zadání většinou řeší pomocí soustavy rovnic, Valášek v deseti minutách ukazuje jednodušší řešení.

"Nejsledovanější jsou z dlouhodobého hlediska videa, která vysvětlují základy nějaké látky nebo kde ukazuji efektivní metody, jak něco řešit," vysvětluje Valášek. Zdůrazňuje také to, že velkou roli hraje i sezonnost, která se projevuje před přijímacími zkouškami a maturitami. V této době totiž roste zájem i o jeho přípravné videokurzy. 

Valášek však upozorňuje, že standardní výuka ve školách je navzdory možnosti učit se přes internet stále důležitá. "Prezenční výuka je skvělá v tom, že se mohu se studenty bavit a mám okamžitě zpětnou vazbu. Mohu pokládat otázky a můžeme o nich diskutovat," zdůrazňuje učitel matematiky.

Čeština a dějepis na Instagramu

Lidi však nevzdělávají pouze učitelé. Za instagramovým účtem Červená propiska, kde si lze doplnit znalosti v češtině, stojí korektorky Karla Tchawou Tchuisseu a Sabina Straková. "Při své práci jsem narážela na stále ty samé chyby. Chtěla jsem se proto o svoje znalosti podělit s ostatními," popisuje jejich začátky Tchawou Tchuisseu, která oslovila kamarádku Strakovou, aby se k ní přidala.

Na konci roku 2018 si proto založily účet a dnes je sleduje více než 90 tisíc lidí. Nejvíce je mezi nimi studentů a pracujících do 35 let. "Sledují nás ale i starší lidé, kteří se učili pravopis a gramatiku ještě podle starých pravidel českého pravopisu, která platila před rokem 1993," říká Straková. 

Ve svých příspěvcích se věnují jednak správnému psaní slov, například rozdílu mezi shlédnout a zhlédnout, sdílejí ale i tipy na zajímavé knihy. Nejpopulárnější je na jejich profilu jednoznačně pondělní diktát ve formě kvízu, ve kterém nedávno procvičovali kodifikované tvary, typografii, mně/mě nebo příslovečné spřežky. "Od roku 2018 vidíme ve statistikách velké zlepšení," říká Tchawou Tchuisseu. 

Vedle Červené propisky lze pak na Instagramu narazit také na účet Bláznivá dějepisářka, který spravuje učitelka Jana Kudrnová. Tu k výuce na sociálních sítích přivedl lockdown a rodičovská dovolená. "Štvalo mě, že na sociálních sítích jenom konzumuji informace a nevytvářím nic produktivního. Zároveň mi chyběl i dějepis," vysvětluje Kudrnová, proč začala zveřejňovat minutová videa z české i světové historie.

Největší úspěch mají příspěvky věnované moderním dějinám a konkrétním lidským osudům. Kudrnová tak například popisuje příběh Jana Palacha a Anny Frankové, ale i královny Marie Terezie nebo císaře Františka Josefa. "Lidi nezajímají historické události, ale konkrétní lidé, kteří je prožívali," míní. Svými příspěvky se snaží buďto připomenout významná historická výročí, nebo se věnuje tématům, která jsou jí blízká. Zaměřuje se proto na významné ženy v historii, ale třeba i na dějiny umění.

Učí i studenti

Své znalosti na sociálních sítích nepředávají pouze učitelé a odborníci, ale také sami studenti. Josef Vondruška začal vytvářet vzdělávací obsah na Instagram v prvním ročníku na gymnáziu. Učivo chemie a matematiky mu nedělalo problémy, chtěl proto pomoci svým spolužákům, kteří probíranému učivu nerozuměli. "Vytvářel jsem pro ně různé materiály, které jsem se pak rozhodl šířit mezi veřejnost, abych pomohl i dalším," vypráví student gymnázia, jak začínal předávat své znalosti ostatním. 

Na matematickém účtu se zaměřuje hlavně na středoškoláky a žáky druhého stupně základní školy. Kromě běžného učiva matematiky prochází Vondruška se svými sledujícími i maturitní didaktické testy z matematiky z předchozích let nebo matematické úlohy, které se objevily v dřívějších středoškolských přijímacích testech. 

Na svém druhém účtu, který se zabývá chemií, se Vondruška věnuje především středoškolskému učivu a přípravě k maturitě. Znalosti z chemie se snaží předávat tak, aby jeho sledující bavily. "Většinou začínám vtipným tematickým obrázkem a otázkou. Postupně téma v příspěvku rozebírám a vysvětluji," říká. O tématech, kterým se věnuje, rozhodují především jeho sledující podle toho, kde mají největší mezery ve znalostech.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Policisté před Tour de France opět prohledali pokoje týmu Bahrajn Victorious

Cyklistický tým Bahrajn Victorious krátce před startem Tour de France zažil další policejní razii. Dánští policisté na žádost francouzských vyšetřovatelů prohledali hotelové pokoje i vozy členů týmu, kde v roli jednoho ze sportovních ředitelů od letoška působí Roman Kreuziger. Podle představitelů stáje začala akce v půl šesté ráno, trvala dvě hodiny a policie nic nezabavila.

Tým Bahrajn Victorious byl terčem razie již loni během Tour de France a také před třemi dny. Před rokem policisté přišli do hotelu v Pau po sedmnácté etapě, státní zastupitelství tehdy uvedlo, že zahájilo vyšetřování kvůli podezření z držení zakázaných látek.

Pondělní razie v domech cyklistů a dalších členů stáje před odjezdem na Tour byla podle nich "úmyslným pokusem poškodit pověst týmu". Žádné výsledky vyšetřování zatím nedostali.

Nejslavnější cyklistický závod začne v Kodani páteční časovkou.

před 19 minutami

Výkon česká ekonomiky překvapil, v prvním čtvrtletí stoupla o 4,9 procenta

Česká ekonomika letos v prvním čtvrtletí stoupla meziročně podle zpřesněného odhadu o 4,9 procenta, oznámil Český statistický úřad (ČSÚ). Statistici tak zlepšili svůj odhad z konce května, kdy uváděli růst o 4,8 procenta. Mezičtvrtletní růst hrubého domácího produktu (HDP) zůstal na 0,9 procenta. V prvním čtvrtletí loňského roku, které bylo negativně ovlivněno pandemií nemoci covid-19, naopak výkon ekonomiky meziročně klesl.

Statistici už v květnu uvedli, že k posílení výkonu ekonomiky proti loňsku přispěly podle statistiků hlavně výdaje na konečnou spotřebu domácností a tvorba hrubého kapitálu. Naopak negativní vliv měla na vývoj HDP zahraniční poptávka. V dnešní zprávě doplnili, že reálná spotřeba domácností se meziročně zvýšila o tři procenta a mezičtvrtletně klesla o 0,4 procenta. Míra úspor domácností klesla meziročně i mezičtvrtletně.

"Úhrn reálných peněžních a nepeněžních příjmů domácností na obyvatele poklesl v 1. čtvrtletí proti předchozímu čtvrtletí o 5,6 procenta, meziročně o 4,4 procenta, a to zejména kvůli vysokému růstu cen," sdělil ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

před 22 minutami

Fond J&T Arch Investments koupí 9,99 procenta v Moneta Money Bank

Fond J&T Arch Investments koupí 9,99 procenta akcií Moneta Money Bank od fondu Petrus Advisers. V následující dnech fond plánuje požádat Českou národní banku o schválení nabytí kvalifikované účasti. 

Minoritní podíl fond koupí ve dvou krocích. První část ve výši 8,89 procenta nabude bezprostředně, zbývajících 1,1 procenta pak pořídí do konce roku. Fond akcie kupuje za prémii oproti aktuální tržní ceně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy