Boj proti Janouškům a Rittigům už není to hlavní. Korupce se posunula, tvrdí fond

Václav Junek
5. 2. 2019 9:47
Časy, kdy se protikorupční boj soustředil na pletichy lobbistů, jako je Ivo Rittig či Roman Janoušek, ustupují. Tvrdí to Nadační fond proti korupci, podle kterého je teď potřeba soustředit pozornost spíše na klientelistické struktury, jež se soustředí kolem určitých osob. S tím má fondu pomoci i nová posila - Ondřej Závodský, který byl náměstkem Andreje Babiše v době, kdy byl ministrem financí.
Karel Janeček, předseda správní rady NFPK
Karel Janeček, předseda správní rady NFPK | Foto: DVTV

"Když jsme před osmi lety zakládali Nadační fond proti korupci (NFPK), bojovali jsme proti pánům Rittigům, Janouškům a jejich politickým kašpárkům, které si vodili na provázku. Tito obchodníci s mocí, zakázkami a personálními změnami ve veřejné správě jsou, do jisté míry, minulostí," uvedl v pondělí předseda správní rady NFPK Karel Janeček.

Nyní je podle něj mnohem větším problémem samotná vládní garnitura a její odklon od demokratických mechanismů. "Dnes je velkým nebezpečím oligarchizace státní správy. Je to snaha přesunout veškerou moc a všechny kontrolní mechanismy pod kontrolu jednoho člověka. Všichni jsou na vládnoucí skupinu navázáni politicky, ekonomicky či mediálně a v případě neposlušnosti se to projeví sankcemi v podobě odstranění z veřejného života, mediální dehonestací nebo jinými existenciálními problémy," varoval Janeček.

Nový vládní plán na potírání korupce a klientelismu považuje fond za vágní. Akční plán pro boj s korupcí na rok 2019 podle nich nepřináší žádné nové nástroje, pouze opakuje známé floskule. O jiných tématech, jako je například ztransparentňování dotací, podle nich plán dokonce mlčí.

Ochrana whistleblowerů

Fond chce proto předložit vlastní legislativní návrhy. "Vzhledem k tomu, že vláda není ochotna nebo schopna představit nástroje protikorupčního boje, budeme to muset udělat my. Prvním legislativním návrhem bude zákon o ochraně oznamovatelů," uvedl ředitel Karel Škácha. 

S tím má fondu pomoci i nová posila týmu, právník Ondřej Závodský. Sám je označovaný za tzv. whistleblowera, tedy oznamovatele nezákonných praktik na pracovišti. Před lety upozornil na korupci na ministerstvu vnitra, za což čelil mnohým nepříjemnostem a tlakům.

Později působil na ministerstvu financí, kde prosazoval legislativní změny v zákoně o hazardních hrách či legislativní změny v oblasti majetku státu.

Závodský byl z ministerstva financí v roce 2017 propuštěn pro nadbytečnost. Osobně se však domnívá, že důvodem bylo jeho nesmlouvavé postavení vůči otázkám korupce a hazardu. "Poté, co jsem byl vysystemizován ze státní správy, mně bylo zřejmé, že za této vládní garnitury má kariéra pro veřejnou správu, pro níž jsem 15 let pracoval, skončila. Věřím, že tady s kolegy můžeme významným způsobem spojit síly v boji proti té hydře, která teď akorát změnila tvář," říká Závodský.

Podle Závodského prý cílem současného návrhu zákona o ochraně oznamovatelů je, aby se informace, které se mají od whistleblowerů dostat k nezávislým orgánům činným v trestním řízení, filtrovaly přes další orgán na ministerstvu spravedlnosti, tak, aby se vědělo předem, kdo a co bude oznamovat.

"Já se s kolegy rozhodl, že uděláme alternativu těmto legislativním pokusům. Tam, kde stát v současné době selhává a nechce tyto návrhy předkládat, tak je budeme překládat my. Jaký politický subjekt se takovéto inicitativy po nás chopí, nechť se chopí," říká Závodský.

Kromě posílení zájmu o připravovanou legislativu se chce NFPK zaměřovat na současné problémy, jako je ovlivňování orgánů činných v trestním řízení, především nezávislých soudů. Fond ale spoléhá i na iniciativu občanů. "Vyzýváme skutečně všechny občany země, aby, pokud mají nějaké podezření na popsanou protiprávní činnost, ať nám toto podezření jakýmkoliv způsobem sdělí a my se pokusíme pomoci pravdě na světlo a zločincům do tepláků," apeluje Karel Škácha.

Hlavní zradou našich demokracií je nedodržování principu dělby moci, míní bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy