Přechod Merkuru před Sluncem nebyl v Praze vidět, v Ostravě a Liberci ale bylo jasno

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 11. 2019 18:10
Špatné počasí zhatilo pozorování přechodu Merkuru před Sluncem z většiny území Česka. V Praze tak lidé ve Štefánikově hvězdárně na Petříně a ve hvězdárně v Ďáblicích místo pozorování přechodu dalekohledy sledovali přenos ze světových observatoří doplněný výkladem astronomů. Podle mluvčího Astronomického ústavu Akademie věd Pavla Suchana bylo však jasno v Ostravě a v Liberci.
Přechod Merkuru před Sluncem zachycený v pondělí 11. listopadu 2019 v 15:39  ve Veselé u Valašského Meziříčí
Přechod Merkuru před Sluncem zachycený v pondělí 11. listopadu 2019 v 15:39 ve Veselé u Valašského Meziříčí | Foto: Radek Rudolf, Czech Thunderstorm Research Association

Přechod Merkuru před Sluncem se koná nejvýš čtrnáctkrát za století, poté co se Země, Merkur a Slunce seřadí do jedné přímky. V Česku měla být od 13:35 až do západu Slunce pozorovatelná první polovina tranzitu. Nakonec ale vše zakryly mraky, byť lidé v průběhu odpoledne čekali, zda se počasí přece jen nevylepší.

V projekčním sále Štefánikovy hvězdárny návštěvníci pozorovali alespoň přechod Merkuru přenášený z Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech, Kanárských ostrovů v severním Atlantiku a z Chile. Ze států jižní Ameriky je pozorovatelný celý tranzit, který trvá pět hodin 28 minut.

"Data o návštěvnosti ještě nemáme, ale zatím to vypadá, že dorazily desítky lidí," řekl vedoucí Štefánikovy hvězdárny na Petříně Tomáš Prosecký. Další ze zaměstnanců hvězdárny, Aleš Dvořák řekl, že podle jeho odhadu přišlo až 200 lidí, mezi nimi i hodně cizinců.

Přechod Merkuru před Sluncem
Přechod Merkuru před Sluncem | Foto: hvezdarna.cz

Pár desítek lidí pak dorazilo do hvězdáren v Ďáblicích a v Ondřejově. "Přišlo asi 20 lidí. Viděli, že je mlha, tak jich moc nedorazilo," řekl Michal Řepík z ďáblické hvězdárny. Ještě menší skupinka návštěvníků dorazila do hvězdárny Astronomického ústavu Akademie věd v Ondřejově.

Tam podle mluvčího ústavu Pavla Suchana přišlo asi 10 lidí. Řekl, že kolem 13:00 odpoledne počasí chvíli vypadalo nadějně, inverze však nakonec neustoupila. "Na jasno však měli štěstí v Planetáriu Ostrava a myslím, že také v Liberci," upozornil Suchan.

Merkur před Sluncem přecházel naposledy v roce 2016. Znovu se jev odehraje až 13. listopadu 2032.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že opustí Bílý dům, pokud sbor volitelů zvolí novým prezidentem demokrata Joea Bidena

Zdroj: ČTK
Další zprávy