Zemanův Zbytek pronajímá vilu ruské ambasády nacionalistům spjatým s Ortelem

Jiří Pšenička
19. 6. 2017 6:00
Nacionalistické hnutí Řád národa, agitující české voliče ve spojení s kontroverzním zpěvákem Tomášem Ortelem, sídlí v pražské vile, která patří ruské ambasádě. Je zde v podnájmu u Zdeňka Zbytka, blízkého přítele českého prezidenta Miloše Zemana. Je to náhoda, tvrdí Zbytek i "vůdce" radikálního politického hnutí Josef Zickler.
Josef Zickler ve své kanceláři.
Josef Zickler ve své kanceláři. | Foto: Michaela Danelová

Praha - Jedenašedesátiletý bývalý policista Josef Zickler stojí v čele radikálního politického hnutí Řád národa - Vlastenecká unie. To se hlásí k nacionálnímu konzervatismu a také k odkazu protirakouského odbojového spolku Maffie.

Zickler nyní úzce spolupracuje se zpěvákem Tomášem Ortelem, kvůli jehož extremistickým postojům několik umělců v čele s Radkem Bangou z Gipsy.cz loni v listopadu opustilo vyhlašování výsledků ankety Český slavík. Má možnost agitovat na Ortelových koncertech.

Řád národa se tak jako většina dalších uskupení české "vlastenecké scény" netají svými sympatiemi k ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi. V něm vidí význačného ochránce svého národa a tradičních hodnot. Vazba na Rusko, které finančně podporuje ultrapravici po celé Evropě, je v tomto případě zvýrazněna i tím, že Řád národa sídlí ve vile patřící ruské ambasádě. Jak zjistil deník Aktuálně.cz, Zicklera vzal v bubenečské vile do podnájmu podnikatel Zdeněk Zbytek, blízký přítel českého prezidenta Miloše Zemana.

Vila v Bubenči, patřící ruské ambasádě, kde Řád národa sídlí.
Vila v Bubenči, patřící ruské ambasádě, kde Řád národa sídlí. | Foto: Michaela Danelová

Právě Zbytek má totiž celou nemovitost v ulici Na Zátorce od Rusů v nájmu. Tento bývalý vysoký důstojník předlistopadové komunistické armády a nyní byznysmen se silnými vazbami na celý postsovětský prostor ovšem tvrdí, že kontrakt se Zicklerem má čistě komerční charakter. "Pan Zickler se o ty prostory ucházel jako podnikatel, bylo to normálně přes realitku," prohlašuje Zbytek. Že si ale s podnájemníkem docela padli do oka, dosvědčuje jejich vzájemné tykání.

Zbytek má i pochopení pro to, co Řád národa dělá. "Lidé u nás jsou už hodně naštvaní, vadí jim rozklad státu, bojí se uprchlíků," vidí důvody relativního úspěchu hnutí. Mimochodem, lampasák v záloze dodává, že se na něj již obrátili i někteří bývalí vojáci, že by chtěli také "něco dělat", napomoci nápravě poměrů v zemi.

Inspirace Maffií

Sám Josef Zickler své stěhování do objektu vlastněného Ruskou federací vysvětluje tak, že osobně velmi stál právě o tuto konkrétní vilu, jelikož za první republiky ji obýval jeden z čelních představitelů jím adorovaného spolku Maffie, pozdější prezident Edvard Beneš.

"Svou kancelář měl Beneš o patro níže," chlubí se, jak blízko má dnes k pracovišti jednoho ze svých idolů, jenž po boku lidí, jako byl Alois Rašín, Karel Kramář či Přemysl Šámal, za první světové války v rámci Maffie řídil domácí konspirační činnost a udržoval spojení s T. G. Masarykem v zahraničí.

Ač o podnájem v "Benešově vile" sám tolik usiloval, měl pozoruhodné štěstí. Zickler přiznává, že za kancelářské prostory platí "na pražské poměry podprůměrný nájem". Jak si to zasloužil, netuší.    

Zicklera, vousatého muže s nápadně širokými rameny, zlatým řetězem kolem krku a se stejně výrazným prstenem na pravé ruce, předchází pověst severočeské "mlátičky". 

"Faktem je, že pro ránu jsem nikdy nešel daleko. I na ulici, bylo-li to nutné. Naše rodina se vždycky uměla prát a měla blízko k různým bojovým sportům," přiznává Zickler, bývalý policista s trvalým bydlištěm v Sokolově, mezi jehož kratochvíle patří i střelba. Před revolucí se jako příslušník Sboru národní bezpečnosti na severozápadě Čech živil vyšetřováním násilné trestné činnosti. V resortu vnitra nakonec setrval 22 let, po revoluci dle vlastních slov působil i jako trenér v odboru tělesné přípravy a sportu právě na vnitru.

Silní na sociálních sítích

Zicklerovo hnutí se sice neobjevuje v žádných předvolebních průzkumech, v tomto směru působí dojmem marginálního politického subjektu, ale o tom, že je nelze brát na lehkou váhu, svědčí nebývale vysoký počet fanoušků na Facebooku. Už téměř 300 tisíc, což je o řád více, než mají všechny "tradiční" politické strany, které vykazují jen desítky tisíc podporovatelů. "Máme nejlepší politický Facebook v Evropě," myslí si Zickler a odkazuje na stránky, které se jen hemží výrazy vlast, rodina, národ a práce.   

Řád národa má dnes podle Zicklerova tvrzení už šest tisíc členů a registrovaných příznivců, také celorepublikovou strukturu. Jistou militantnost tohoto spolku, až znervózňující, podtrhuje častý původ lidí v ozbrojených složkách. Mezi podporovateli má být podle Zicklera mnoho bývalých i současných policistů, vojáků, hasičů či záchranářů. "A také třeba lidí kolem fitness center a center bojových umění. Jsou to všechno velmi aktivní lidé, kteří jsou příznivci určitého řádu, jenž nám tolik chybí," vykresluje Zickler údajnou základní motivaci členstva.

"Stojíme na straně všech, co pracují proti těm, co zneužívají sociální dávky. Tam se dá ušetřit daleko více peněz než výběrem daní skrze EET," uvádí část svého programu.  

Nezpochybňoval holocaust, jenom plynové komory

Zicklerovo hnutí neuniklo pozornosti odborníků na extremismus. "Označil bych je za pravicové nacionalistické radikály, liší se zvýšeným důrazem na vůdcovství a jistým ezoterickým charakterem," říká pro Aktuálně.cz profesor Miroslav Mareš z Masarykovy univerzity. A za význačný prvek sebeprezentace označuje i spolupráci s již zmíněným kontroverzním rockerem Ortelem.

"Nejsme žádní xenofobové a rasisté. Jsme jen pro rovnost lidí před zákonem, aby nikdo nebyl zvýhodňován," tvrdí Zickler a na důkaz svých postojů dodává, že například známému českému antisemitovi Adamu Bartošovi doporučil, aby odešel z čela Národní demokracie, jelikož jí podle jeho mínění jen škodí.

Nicméně za Řád národa do Senátu na Mostecku kandidoval místní excentrický všeuměl Jiří Maria Sieber, který byl též médii vykreslen jako antisemita. "On ale nezpochybňoval holocaust, ale technické řešení plynových komor," vidí Zickler jako podstatný rozdíl.

"Šel bych i na oslavu k Američanům"

Co se týče vazeb na Rusko, lídr Řádu národa nezastírá, že mu je Putinova vlastenecká politika sympatická. Stejně tak považuje i z bezpečnostního hlediska za výhodné, že sdílí zahradu kolem bubenečské vily s ruským velvyslancem, který obývá sousední rezidenci. Bývalý policista nicméně odmítá, že by jeho zahraničněpolitická orientace byla jednosměrná.

"Byl jsem na ruské ambasádě už na vícero oslavách, například při výročí osvobození, ale tam byla i spousta jiných lidí z české vlády a z parlamentu. Kdyby mě pozvali Američané, půjdu i tam," odmítá Zickler prokremelský charakter svého hnutí.

Úzké vazby na lidi kolem Miloše Zemana by mohl dokládat i fakt, že se letos v únoru Zickler na "kontaktní schůzce" ve Velké Bíteši sešel s předsedou zemanovské Strany práv občanů Janem Velebou. Tedy šéfem té samé partaje, jejímž jihočeským funkcionářem je i jeho "pan domácí" Zbytek.

Veleba ale vylučuje, že by výsledkem tohoto setkání mohla být nějaká předvolební spolupráce. "Ano, sešli jsme se, bylo to z iniciativy pana Zicklera. Tou jednou schůzkou to celé skončilo, žádná spolupráce určitě nebude. On je dle mého názoru trochu naivní, politikou nepolíbený a ty jeho velitelské způsoby se mi také moc nelíbí," odmítá Veleba, že by se Zicklerem našel společnou řeč, když se nedávno poněkud rozklížilo jeho partnerství s hnutím SPD Tomia Okamury.

Česká "vlastenecká scéna" je výrazně roztříštěna a nezdá se, že by právě Zickler byl ochoten a schopen ji spojit. "Jsou tu jen samí populisté, kteří lidem říkají jen to, co chtějí slyšet. My jediní říkáme to, co by slyšet měli," vidí Zickler vlastní originalitu a kriticky ukazuje i na poměrně populárního Tomia Okamuru, též se pohybujícího při pravém okraji politického spektra.

Okamura to ale Zicklerovi oplácet nechce. Tuší totiž za vším zájmy lidí, kteří se snaží protimainstreamovou opozici rozeštvat, jak reagoval na dotaz Aktuálně.cz.

"Pan předseda Okamura nezná Řád národa, ani zmíněného pána, nikdy se s ním ani osobně nepotkal, takže stěží s ním může mít jakýkoli vztah," vzkázal Okamura přes svou asistentku Marcelu Zýchovou.

Velmistr zednářské lóže

Josef Zickler ovšem šéfuje ještě jednomu řádu. Jeho kancelář, v níž je hned několik bust T. G. Masaryka, zdobí také velký obraz, na němž je zvěčněn se svými kolegy z Řádu správců koruny a meče. To je další nacionalisticky orientované uskupení, fungující prý jako ryze česká mutace zednářské lóže.

Zickler v něm plní roli velmistra, což výmluvně dosvědčuje řádový hábit šarlatové barvy se zlatými lemy, který je obřadně vystaven vedle české vlajky v rohu jeho kanceláře. Řád správců koruny a meče, taktéž inspirovaný někdejší Maffií, prý plní i roli jakéhosi předvoje politického hnutí, mozkový trust. Jeho členové mají totiž tvořit tvrdé jádro Řádu národa.

"Našich setkání se již zúčastnili i někteří novináři, je tam hodně vysokoškoláků a akademiků, napříč politickým spektrem," snaží se Zickler svou "lóži" vykreslit jako elitní spolek, kde se sbíhají diskrétní informace z celé společnosti. I z dalších politických stran.

Však také Zickler tvrdí, že má už "přečtenu" celou českou politiku. S některými lidmi, jako je Andrej Babiš, se podle svých slov potkal i osobně. "Byl jsem za ním v průhonické Sokolovně, ale byla to soukromá záležitost," dodává.  

Na důvěrných informacích o fungování české politiky chce Zickler vystavět i svůj politický boj. Sám do parlamentu překvapivě kandidovat nechce, aby prý měl možnost zvenčí kontrolovat své vlastní lidi, po nichž teď žádá, aby se dobrovolně zřekli imunity, pokud budou zvoleni.

 

Právě se děje

Další zprávy