Babiš chce do Prahy přilákat Sorosovu Středoevropskou univerzitu. Nabídněme jí Invalidovnu, navrhuje

Veronika Neprašová Veronika Neprašová
4. 4. 2017 19:20
Prestižní Středoevropská univerzita amerického miliardáře maďarského původu George Sorose možná bude muset opustit své sídlo v Budapešti. Tamní parlament v úterý schválil návrh novely zákona o vysokých školách, která má působení zahraničních škol v Maďarsku zpřísnit. Podle mnohých diskriminační úprava znemožní škole další působení v zemi. Český ministr financí Andrej Babiš (ANO) chce navrhnout, aby se univerzita přesunula do Prahy.
Jeden z největších pražských paláců, karlínská Invalidovna, by mohl najít nové využití. Ministr Babiš chce, aby se sem přestěhovala Středoevropská univerzita.
Jeden z největších pražských paláců, karlínská Invalidovna, by mohl najít nové využití. Ministr Babiš chce, aby se sem přestěhovala Středoevropská univerzita. | Foto: Michaela Danelová

Praha - Pár hodin po rozhodnutí maďarských poslanců, které nejspíš bude znamenat konec prestižní Středoevropské univerzity (CEU) v Budapešti, přišel ministr financí Andrej Babiš s návrhem, aby se škola přesunula do české metropole. "Neměli bychom jim pomoct a mít je v Praze? Rád o tom budu jednat," napsal Babiš v úterý odpoledne na svůj Twitter. 

A má už i tip, kde by mohla CEU sídlit. Aktuálně.cz řekl, že by česká vláda mohla univerzitě nabídnout nevyužitý areál pražské Invalidovny. "Oni by si ji opravili a mohli by tam sídlit," uvažuje Babiš.

Rozsáhlý barokní areál bývalých ubikací pro vysloužilé vojáky potřebuje generální rekonstrukci. Stát se ho v minulosti pokoušel několikrát neúspěšně prodat. 

O nápadu chce Babiš jednat s kolegy z vlády. Podporu už mu vyjádřil třeba předseda sněmovny Jan Hamáček z ČSSD. "Já bych určitě nebyl proti," řekl Hamáček.

Orbán: Škola využívá neoprávněných výhod

Tažení proti CEU vede sám předseda maďarské vlády Viktor Orbán. Ten v pátek školu obvinil z podvádění a řekl, že její další osud závisí na dohodě maďarské a americké vlády. Univerzitu v roce 1991 založil americký miliardář maďarského původu George Soros, který je považován za Orbánova politického oponenta. 

Novela schválená ve zrychleném řízení obsahuje některé nové požadavky, například povinnost mít univerzitní areál i v zemi svého původu. Zákon dále nově stanoví, že zahraniční univerzity mohou v Maďarsku udělovat tituly pouze v případě, že vlády Maďarska a příslušné země - v případě CEU Spojené státy - podepíšou během půl roku od nabytí platnosti zákona odpovídající dohodu.

Premiér v rozhovoru s maďarským rozhlasem řekl, že univerzita využívá neoprávněných výhod, které ji stavějí nad ostatní maďarské vysoké školy. Oproti nim totiž její diplomy uznává nejen Maďarsko, ale i Spojené státy.

"V Maďarsku není žádný rozdíl v tom, když je někdo miliardář… tato univerzita musí rovněž respektovat zákony," prohlásil Orbán. "Maďarsko vždy podpoří vzdělávání, podvádění ale tolerovat nebude," dodal.

Pomoc nabízí i Vídeň

Podporu CEU vyjádřili maďarští vědci a výukové organizace, a také více než 500 předních mezinárodních akademických pracovníků včetně 17 laureátů Nobelovy ceny. Výhrady k nové legislativě vyjádřilo také americké ministerstvo zahraničí.

Proti novele se v otevřeném dopise adresovaném Orbánovi vyslovili i zástupci českých vzdělávacích a kulturních institucí.

"Takto diskriminační zneužívání práva je charakteristikou nedemokratických, autoritářských režimů, o kterých jsme předpokládali, že se po zkušenostech z minulého století do Evropy již nevrátí," stojí v dopise, pod nímž jsou podepsáni například děkanka Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Mirjam Friedová, děkan FAMU Zdeněk Holý nebo ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský.

Podobný krok, o který teď usiluje Babiš, už udělala vídeňská místostarostka Maria Vassilakouová. Ta CEU nabídla, aby se usídlila v rakouské metropoli.

"Pokud by si univerzita měla hledat jiné sídlo, ráda bych Sorosovu univerzitu pozvala do Vídně," řekla politička Zelených v rozhovoru, který dnes zveřejnil rakouský deník Kurier. Její spolupracovníci už prý jsou s CEU v kontaktu.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Rusko otestovalo start hyperzvukové střely Cirkon poprvé z vojenského plavidla

Rusko úspěšně vyzkoušelo nejnovější hyperzvukovou střelu Cirkon (Zirkon), která byla poprvé odpálena z vojenského plavidla. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na nejmenované vojenské zdroje. Test se odehrál už v minulém měsíci.

Raketa Cirkon dosahuje podle starších výroků prezidenta Vladimira Putina devítinásobku rychlosti zvuku a při doletu až 1000 kilometrů může zasahovat námořní i pozemní cíle.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Lídrem STAN pro podzimní krajské volby bude v Plzeňském kraji regionální předseda hnutí a současný hejtmanův náměstek pro dopravu Pavel Čížek

O tom, že Čížek povede kandidátku, hovořilo hnutí už loni, ve čtvrtek pozici stvrdil jeho regionální sněm. Řekl to pro ČTK krajský manažer Václav Cinádr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy