Babiš chce do Prahy přilákat Sorosovu Středoevropskou univerzitu. Nabídněme jí Invalidovnu, navrhuje

Veronika Neprašová Veronika Neprašová
4. 4. 2017 19:20
Prestižní Středoevropská univerzita amerického miliardáře maďarského původu George Sorose možná bude muset opustit své sídlo v Budapešti. Tamní parlament v úterý schválil návrh novely zákona o vysokých školách, která má působení zahraničních škol v Maďarsku zpřísnit. Podle mnohých diskriminační úprava znemožní škole další působení v zemi. Český ministr financí Andrej Babiš (ANO) chce navrhnout, aby se univerzita přesunula do Prahy.
Jeden z největších pražských paláců, karlínská Invalidovna, by mohl najít nové využití. Ministr Babiš chce, aby se sem přestěhovala Středoevropská univerzita.
Jeden z největších pražských paláců, karlínská Invalidovna, by mohl najít nové využití. Ministr Babiš chce, aby se sem přestěhovala Středoevropská univerzita. | Foto: Michaela Danelová

Praha - Pár hodin po rozhodnutí maďarských poslanců, které nejspíš bude znamenat konec prestižní Středoevropské univerzity (CEU) v Budapešti, přišel ministr financí Andrej Babiš s návrhem, aby se škola přesunula do české metropole. "Neměli bychom jim pomoct a mít je v Praze? Rád o tom budu jednat," napsal Babiš v úterý odpoledne na svůj Twitter. 

A má už i tip, kde by mohla CEU sídlit. Aktuálně.cz řekl, že by česká vláda mohla univerzitě nabídnout nevyužitý areál pražské Invalidovny. "Oni by si ji opravili a mohli by tam sídlit," uvažuje Babiš.

Rozsáhlý barokní areál bývalých ubikací pro vysloužilé vojáky potřebuje generální rekonstrukci. Stát se ho v minulosti pokoušel několikrát neúspěšně prodat. 

O nápadu chce Babiš jednat s kolegy z vlády. Podporu už mu vyjádřil třeba předseda sněmovny Jan Hamáček z ČSSD. "Já bych určitě nebyl proti," řekl Hamáček.

Orbán: Škola využívá neoprávněných výhod

Tažení proti CEU vede sám předseda maďarské vlády Viktor Orbán. Ten v pátek školu obvinil z podvádění a řekl, že její další osud závisí na dohodě maďarské a americké vlády. Univerzitu v roce 1991 založil americký miliardář maďarského původu George Soros, který je považován za Orbánova politického oponenta. 

Novela schválená ve zrychleném řízení obsahuje některé nové požadavky, například povinnost mít univerzitní areál i v zemi svého původu. Zákon dále nově stanoví, že zahraniční univerzity mohou v Maďarsku udělovat tituly pouze v případě, že vlády Maďarska a příslušné země - v případě CEU Spojené státy - podepíšou během půl roku od nabytí platnosti zákona odpovídající dohodu.

Premiér v rozhovoru s maďarským rozhlasem řekl, že univerzita využívá neoprávněných výhod, které ji stavějí nad ostatní maďarské vysoké školy. Oproti nim totiž její diplomy uznává nejen Maďarsko, ale i Spojené státy.

"V Maďarsku není žádný rozdíl v tom, když je někdo miliardář… tato univerzita musí rovněž respektovat zákony," prohlásil Orbán. "Maďarsko vždy podpoří vzdělávání, podvádění ale tolerovat nebude," dodal.

Pomoc nabízí i Vídeň

Podporu CEU vyjádřili maďarští vědci a výukové organizace, a také více než 500 předních mezinárodních akademických pracovníků včetně 17 laureátů Nobelovy ceny. Výhrady k nové legislativě vyjádřilo také americké ministerstvo zahraničí.

Proti novele se v otevřeném dopise adresovaném Orbánovi vyslovili i zástupci českých vzdělávacích a kulturních institucí.

"Takto diskriminační zneužívání práva je charakteristikou nedemokratických, autoritářských režimů, o kterých jsme předpokládali, že se po zkušenostech z minulého století do Evropy již nevrátí," stojí v dopise, pod nímž jsou podepsáni například děkanka Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Mirjam Friedová, děkan FAMU Zdeněk Holý nebo ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský.

Podobný krok, o který teď usiluje Babiš, už udělala vídeňská místostarostka Maria Vassilakouová. Ta CEU nabídla, aby se usídlila v rakouské metropoli.

"Pokud by si univerzita měla hledat jiné sídlo, ráda bych Sorosovu univerzitu pozvala do Vídně," řekla politička Zelených v rozhovoru, který dnes zveřejnil rakouský deník Kurier. Její spolupracovníci už prý jsou s CEU v kontaktu.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoliv nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soudce pustil z vazby ženu obviněnou z krádeže laptopu Pelosiové

Americký soudce rozhodl propustit z vazby Riley June Williamsovou, která je obviněna z podílu na krádeži laptopu z kanceláře předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové při nedávném útoku na Kapitol. Podle soudního rozhodnutí musí 22letá žena zůstat pod dohledem své matky, nesmí cestovat a v pondělí se má dostavit k federálnímu soudu ve Washingtonu k projednání případu.

Williamsová je z Pensylvánie a obviněna je z krádeže, bránění spravedlnosti, nepovoleného vstupu a výtržnictví spáchaného na půdě Kapitolu. Podle soudce Martina Carlsona jde o vážná obvinění. Ve prospěch Williamsové podle něj svědčí její dosud čistý trestní rejstřík.

Příznivci minulého prezidenta Donalda Trumpa vnikli do Kapitolu 6. ledna, kdy se sešly obě komory Kongresu k poslednímu stvrzení výsledku listopadových prezidentských voleb. Několik hodin tam rabovali, zákonodárci se museli ukrývat na bezpečném místě. Federální úřad pro vyšetřování se nyní snaží výtržníky identifikovat, Williamsovou údajně poznal na jednom ze zveřejněných videí její bývalý partner. Tvrdil, že žena doufala, že se jí podaří laptop Pelosiové prodat ruské tajné službě. Na videu je žena podobná Williamsové zachycená, jak volá na výtržníky, aby šli po schodech nahoru. Na jiném snímku je ji vidět, jak vychází z Pelosiové kanceláře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy