Na Žofín dorazili první Gottovi fanoušci už ve čtvrtek odpoledne, přijeli i z Německa

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 10. 10. 2019 23:30
Ve čtvrtek krátce před čtvrtou hodinou odpolední na Slovanský ostrov dorazil první fanoušek, který se chtěl v pátek ráno naposledy rozloučit se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem. Muž jménem Karol řekl, že je dlouholetým Gottovým fanouškem, přijel z pražských Letňan a je připraven čekat na místě až do rána. O půl hodiny později dorazili další čtyři lidé ze Strakonic a Německa
První ve frontě. Pan Karol z Letňan si přinesl židličku a pro Karla Gotta květiny. "Nevadí mi čekat. Říkali, že tu bude 300 tisíc lidí, tak jsem přišel dřív," řekl nám.
První ve frontě. Pan Karol z Letňan si přinesl židličku a pro Karla Gotta květiny. "Nevadí mi čekat. Říkali, že tu bude 300 tisíc lidí, tak jsem přišel dřív," řekl nám. | Foto: Jakub Plíhal

"Je to king, nejlepší z nejlepších zpěváků, mám všechny jeho písničky ještě na starých LP deskách," řekl Karol Svoráň MF DNES. "Jakmile se Gottova rodina rozhodla, že uspořádá poslední rozloučení, okamžitě jsem věděl, že jsem musím jít," dodal.

Karol byl na nocování teple oblečen. S sebou přinesl květiny a stoličku, na níž se usadil před branou na konci mostu na Slovanský ostrov. Brána do parku se  ve 23:00 na noc uzavírá.

O půl hodiny později dorazili další čtyři účastníci posledního rozloučení s populárním umělcem. Šlo o ženy ze Strakonic a Německa s dětmi. "Je to, jako kdyby mi umřel člen rodiny, proto jsme se vydali takto s předstihem z Německa," řekla jedna z nich plynně česky.

Před 21:30 u Slovanského ostrova čekalo už zhruba 30 lidí, většina měla květiny.

V Praze se na veřejném prostranství nocovat nemůže. Mluvčí pražské policie Eva Kropáčová ale řekla, že v případě takovéto akce bude policie benevolentnější a nechá lidi čekat ve frontě. Mohou spát i ve spacím pytli. Policie Slovanský ostrov a jeho okolí od čtvrtečního odpoledne sledovala, podle zpravodajky hlídky kolem projížděly. Od půlnoci je policie na místě neustále.

Smuteční rozloučení ve čtvrtek na Žofíně kromě prvních fanoušků připomínal i obrázek, který na místo přinesli školáci ze základní školy Karla Čapka. Žáci třídy 3.B namalovali Karla Gotta do hvězdy, podepsali se a vzkázali "Karle, nezapomeneme". Čtvrtka s obrázkem byla zatížena kameny, aby ji vítr neodnesl, kolem malé růže a čajové svíčky.

Uzavření Masarykova nábřeží v Praze od Jiráskova mostu až po most Legií kvůli rozloučení s Karlem Gottem bylo naplánováno na pátek v 01:00 a s ním i instalace mobilních plotů k vyznačení cesty ke smutečnímu místu. Fanoušci se na Slovanský ostrov dostanou jedině od konce ohrazeného prostoru, tedy na Janáčkově nábřeží v úrovni tramvajové zastávky Újezd. K dopravě by tedy měli využít linku B metra do stanice Anděl.

Do Paláce Žofín povede trasa přes most Legií a Masarykovo nábřeží. Z budovy budou lidé odcházet druhou stranou, přes Slovanský ostrov dojdou ke Galerii Mánes, kde projdou průchodem. Na místě budou kromě desítek policistů i záchranáři a dobrovolníci Českého červeného kříže.

Gottovu památku mohou lidé uctít také v Kinského zahradě. "Vzhledem k velkému zájmu veřejnosti o uctění památky Karla Gotta zřizuje hlavní město společně s městskou částí Praha 5 pietní místo v Kinského zahradě v Praze 5," uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Přípravy na nápor fanoušků Karla Gotta byly večer v plném proudu.
Přípravy na nápor fanoušků Karla Gotta byly večer v plném proudu. | Foto: Jakub Plíhal

Kinského zahrada byla podle Hofmana zvolena po dohodě s rodinou, organizátory pietního aktu na Žofíně a policií. Gott je čestným občanem páté městské části.

Pietní místo bude na jižní straně Kinského zahrady u Národopisného muzea podél Holečkovy ulice, uvedl mluvčí. Lidé zde budou moci položit květiny nebo se poklonit u zpěvákovy fotografie. Vstupovat do zahrady se bude z náměstí Kinských i od Strahova. "V zahradě jsou k dispozici toalety a na bezpečnost budou dohlížet strážníci a policisté," dodal Hofman.

Gott zemřel 1. října před půlnocí ve věku 80 let. Léčil se s akutní leukemií. Veřejné rozloučení s ním se bude konat v pátek mezi 08:00 a 22:00 na Žofíně, očekává se účast až 300 000 lidí.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Do areálu amerického velvyslanectví v Bagdádu dopadly tři rakety

Do areálu amerického velvyslanectví v irácké metropoli Bagdádu dopadly tři rakety. Jedna z nich zasáhla jídelnu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroj. O obětech či raněných se agentura nezmiňuje.

Podle AFP je to poprvé, co rakety zasáhly přímo americkou ambasádu nacházející se v opevněné a přísně střežené Zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení.

před 6 hodinami

Samková si v druhém závodu v Kanadě polepšila na páté místo

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila ve druhém závodu Světového poháru v kanadském zimním středisku Big White pátá a o místo vylepšila výsledek ze soboty. Vyhrála Australanka Belle Brockhoffová, která oplatila porážku Italce Michele Moioliové.

Mezi muži zvítězil v závodě, který se jel místo plánované soutěže družstev jako náhrada za zrušený SP v německém Feldbergu, Ital Lorenzo Sommariva. Jan Kubičík vypadl v prvním kole.

Úřadující mistryně světa a obhájkyně křišťálového glóbu Samková prošla z osmifinále i čtvrtfinále suverénně z prvního místa, semifinále se jí ale nepovedlo. V malém finále si tentokrát pozici v čele pohlídala.

Vedení v průběžném pořadí udržela Moioliová před Brockhoffovou, Samková je dál třetí. Další závody SP ve snowboardcrossu jsou na programu po zrušení Feldbergu až na začátku března v Sierra Nevadě, finále ve Veysonnaz se pojede v polovině března.

Další zprávy