Na zaměstnání postižených dostanou firmy víc peněz. Nemocní bez práce budou muset být doma

Veronika Neprašová Veronika Neprašová
5. 9. 2017 17:33
Firmy, které zaměstnávají tělesně postižené lidi, dostanou od státu víc peněz. Definitivně to odsouhlasili poslanci. Na každé takto obsazené pracovní místo zaměstnavatel od státu dostane nově o dva a půl tisíce korun víc, než se původně plánovalo, tedy 12 tisíc měsíčně. "Bez toho by hrozilo, že firmy začnou tělesně postižené propouštět," zdůvodňuje šéfka resortu práce Michaela Marksová.
Sněmovna schválila vyšší příspěvek na pracovní místa pro tělesně postižené. Ilustrační snímek
Sněmovna schválila vyšší příspěvek na pracovní místa pro tělesně postižené. Ilustrační snímek | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Ještě víc, než se původně plánovalo, dostanou od příštího roku firmy, které zaměstnávají člověka s tělesným postižením. Měsíční příspěvek 12 tisíc korun na každé takto obsazené pracovní místo definitivně odsouhlasili poslanci. Vyhověli tak požadavku senátorů, kteří novelu zákona sněmovně vrátili s tím, aby příspěvek zvedli ještě víc.

Dnes firmy na zaměstnání tělesně postižených dostávají 9500 korun měsíčně. "Bez tohoto navýšení, které odráží růst minimální mzdy, hrozilo, že firmy začnou lidi s postižením propouštět," obhajovala ve sněmovně návrh ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD). Její ministerstvo v návrhu zákona původně chtělo valorizaci jen na 10 500 korun. Nakonec ale uvítalo výtku Senátu a díky koaliční podpoře sněmovna definitivně schválila částku 12 tisíc korun. 

Proti kroku se od začátku stavěl ministr financí z ANO Ivan Pilný. Podle něj by to byl pro rozpočet citelný zásah. "Dopad na státní rozpočet je půl miliardy, v návrhu státního rozpočtu na rok 2018 na nic takového není pamatováno," prohlásil před hlasováním. Marksová ale oponovala, že její resort s penězi počítal. Navíc je to podle ní méně, než Pilný tvrdí.  

"Je to asi 300 milionů korun a my jsme s nimi v návrhu rozpočtu našeho ministerstva předběžně počítali. S ministrem financí ale stále vedeme diskusi asi o čtyřech miliardách korun, kde nemáme úplně jasno, co kdo chce a co je jaká priorita," říká Marksová a přiznává, že peníze její resort jisté ještě nemá. Stát by podle ní ale měl naopak ušetřit na dávkách, které handicapovaní bez práce pobírají.

Nemocný má ležet doma

Novela zákona také přináší přísnější pravidla pro lidi na nemocenské, kteří pobírají dávky v nezaměstnanosti. Ti by nově měli dodržovat stejný režim jako nemocní pracující. Tedy pobývat doma a ven chodit pouze v lékařem stanoveném čase na vycházky. Na úřad práce také budou muset přinést od doktora neschopenku.

Novela naopak snižuje částku, kterou se firmy a úřady můžou "vyplatit" z povinnosti zaměstnávat člověka s tělesným postižením. Podle zákona každý zaměstnavatel, který dává práci víc než 25 lidem, musí mít 4 % míst obsazených tělesně postiženými. Anebo odebírat zboží z chráněných dílen za minimálně 36násobek průměrné mzdy za každé neobsazené místo. Nově to bude jen 28násobek, tedy něco přes 725 tisíc korun ročně.

 

Právě se děje

Další zprávy