Ubývá studentů techniky, loni jich bylo na vysokých školách méně než zdravotníků

ČTK ČTK
12. 5. 2022 13:53
Studentů technických oborů na vysokých školách uplynulé desetiletí setrvale ubývalo, loni je poprvé v historii studovalo méně lidí než zdravotnické obory. Před 20 lety byl přitom počet studentů technických oborů proti studentům zdravotnických oborů téměř trojnásobný. Ve čtvrtek to sdělil Český statistický úřad. Na vysokou školu loni chodilo více než čtvrt milionu studentů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Vysoké školy loni podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) navštěvovalo 304 tisíc studentů, meziročně asi o 4000 více a proti počátku tohoto století přibližně o 100 tisíc více. Počet studentů vysokých škol od roku 2001 postupně a výrazně stoupal až do roku 2010, kdy se téměř zdvojnásobil. Do roku 2019 pak vysokoškoláků ubylo o 27 procent na 289 tisíc. V uplynulých dvou letech jich začalo opět přibývat, uvedli statistici a doplnili, že pokles počtu studujících na VŠ mezi lety 2010 a 2019 se týkal jen českých studentů a ovlivnil ho demografický vývoj. 

Co se týče jednotlivých vysokoškolských oborů, bylo loni nejvíce lidí, téměř 63 tisíc, zapsáno ke studiu vztahujícímu se k obchodu, administrativě a právu, naopak nejnižší zájem byl o zemědělství, lesnictví, rybářství a veterinářství, které studovalo zhruba 12 tisíc lidí.

Za uplynulých 20 let nejvýrazněji vzrost zájem o studium informačních a komunikačních technologiích. Počet jejich studentů se ztrojnásobil. Téměř 2,8krát pak přibylo vysokoškoláků studujících obory zaměřené na služby. Vyšší počet studentů zaznamenaly i ostatní obory s výjimkou technických věd, výroby a stavebnictví, které loni studovalo o čtvrtinu méně studentů než v roce 2001, zhruba 38 tisíc. Vedle toho zdravotní a sociální péči loni studovalo 39 400 lidí, o 122 procent více než před 20 lety.

Vendula Kašparová z odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ doplnila, že studentů technických věd, výroby a stavebnictví každoročně ubývalo v uplynulých deseti letech, přičemž loni jich proti roku 2010 bylo o 40 procent méně. "V minulém roce tak poprvé zaznamenaly technické obory nižší počet studentů než obory zdravotnické," uvedla Kašparová. Podle ČSÚ například v roce 1980 absolvovalo technické vědy na českých vysokých školách 6500 studentů proti zhruba 2000 absolventům lékařských věd a nauk, o deset let dříve byl tento poměr zhruba 4000 ku 1000 ve prospěch technických věd.

Mezi vysokoškoláky podle ČSÚ od roku 2004 převažují ženy a v posledních třech letech jich studuje na VŠ o čtvrtinu více než mužů. Loni bylo mezi studujícími VŠ kolem 169 tisíc žen a 135 tisíc mužů.

Podobně jako přibývá studentek VŠ, zvyšuje se i počet cizinců na vysokých školách v Česku. Před 20 lety jich bylo v Česku zhruba deset tisíc, zatímco loni některou z vysokých škol studovalo 52 109 cizinců. Nejvyšší podíl mezi zahraničními studenty českých vysokých škol dlouhodobě tvoří Slováci, kterých bylo loni 20 914. S odstupem následovali studenti z Ruska, kterých bylo 16 procent, a z Ukrajiny, jichž loni bylo mezi vysokoškoláky v Česku devět procent. V dalších letech lze vzhledem k politické situaci očekávat úbytek počtu ruských studentů a naopak vyšší počet ukrajinských studentů, doplnili statistici.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy