Vítr, sníh a srážky komplikují dopravu v Česku. Silnici na Vysočině zatarasil kamion

ČTK spi ČTK, spi
Aktualizováno 5. 1. 2019 10:23
Počasí komplikuje dopravu na mnoha místech České republiky. Většina silnic je sjízdných, ale řidiči musí být při jízdě velmi opatrní. Pozor si musí dávat na sněhové jazyky, mrholení, vítr či zledovatělé úseky. Na horách musí počítat se sněhem. Silnici mezi Havlíčkovým Brodem a Humpolcem u obce Skála je neprůjezdná.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: HZS Olomouckého kraje

Na chumelenici si musí dávat pozor řidiči na Vysočině, kde kamion zablokoval ráno silnici mezi Havlíčkovým Brodem a Humpolcem u obce Skála. "Chumelí, čím víc chumelí, tím méně je vidět. Máme na I/34 u obce Skála kamion, je to neprůjezdné, čeká na vyproštění," řekl ráno dispečer Krajské správy a údržby silnic Vysočiny Roman Hubený. Silničáři podle něj nasadili na vozovky přes 110 sypačů a 60 traktorů. 

Na západě Čech komplikuje motoristům jízdu sněhové nebo smíšené srážky, mrholení i silný vítr. Ve vyšších polohách Šumavy i Krušných hor se mohou na silnicích tvořit také sněhové jazyky, informuje Ředitelství silnic a dálnic.

Na dálnici D6 v Karlovarském kraji jsou místy srážky, vozovka je většinou mokrá a kluzká. Sněhové jazyky se mohou tvořit například na Chebsku.

Se sněhovými nebo smíšenými přeháňkami se setkají také řidiči na dálnici D5 v Plzeňském kraji. Kvůli srážkám je horší dohlednost. Sněhové jazyky se mohou tvořit například u Gerlovy Huti poblíž Železné Rudy. Na silnicích, které nemohou silničáři na Šumavě kvůli ochraně přírody solit, je ujetá vrstva sněhu krytá posypem. Uježděná vrstva sněhu může být v Plzeňském kraji také na některých silnicích na Tachovsku nebo v Brdech. 

V Olomouckém kraji si musí řidiči dávat pozor na silné sněžení, které zhoršuje dohlednost. Silnice v nižších polohách pokrývá převážně rozbředlý sníh, ve vyšších polohách leží na vozovkách většinou souvislá uježděná vrstva sněhu krytá posypem. Na Šumpersku a Jesenicku jsou silnice v některých úsecích zledovatělé. V části kraje platí až do dnešního poledne výstraha meteorologů před vydatným sněžením.

S vytrvalým sněžením musí počítat i motoristé ve Zlínském kraji. Silnice v nižších polohách pokrývá převážně rozbředlý sníh, v některých úsecích navíc namrzají, případně se na nich tvoří náledí.

Ve vyšších polohách leží na vozovkách většinou uježděná vrstva sněhu krytá posypem. Na horách napadlo od pátku až 20 centimetrů nového sněhu a další bude během dne přibývat. 

Na sníh by se měli připravit i řidiči vyrážející do Jizerských hor, kde by mohlo napadnout až 15 centimetrů sněhu.

Na většině silnic v Libereckém kraji se motoristé setkají s rozbředlým sněhem. Silničáři chemicky ošetřili hlavní komunikace. K opatrnosti nabádají policisté, kteří aktuálně vyšetřují dopravní nehodu u obce Žďárek, kde osobní vůz najel do dopravního značení a provoz řídí policisté kyvadlově.

V okrese Jablonec nad Nisou už je na cestách čerstvý sníh a v regionu padá déšť se sněhem. 

Na severu Čech fouká silný vítr a místy se ještě objevuje náledí. Silnice jsou na většině území regionu holé a po chemickém ošetření. Sníh se ještě objevuje na komunikacích nižších tříd, a to zejména na Děčínsku a v Krušných horách. Kvůli větru se mohou objevovat sněhové jazyky. Na horách bude celý den proudit silný vítr.

Opatrně musejí vyrážet na cesty také lidé na východě Čech. Ve vyšších polohách leží místy rozbředlý sníh nebo uježděná sněhová vrstva. V oblasti Poličky se místy tvořily sněhové jazyky, silnice na Suchý vrch na Orlickoústecku byla sjízdná jen se sněhovými řetězy a na horských silnicích v Krkonoších a Orlických horách se držel na vozovkách čerstvý sníh.

Opatrnost po pátečním sněžení vyžadují i silnice na jihu Moravy. Na silnicích druhých a třetích tříd ve všech okresech mohou řidiči narazit na zbytky rozbředlého sněhu po chemickém ošetření. Ve vyšších polohách leží na některých úsecích uježděná vrstva sněhu krytá posypem.

Do brněnských ulic vyjely sypače kolem 03:00. "Zásahu se zúčastnilo všech 21 vozidel. Spotřebováno bylo cca 120 tun posypové soli a zpluhováno bylo na více než 85 kilometrů silnic. Komunikace v naší správě jsou nyní holé a mokré," uvedl ráno provozní ředitel Brněnských komunikací Leoš Chasák.

Srážky mohou komplikovat cestu obyvatelům Moravskoslezského kraje. Silnice vyšších tříd ošetřované chemicky jsou převážně mokré nebo se zbytky rozbředlého sněhu. Na silnicích nižších tříd může být rozbředlý sníh nebo zbytky sněhu po pluhování, zvláště ve vyšších polohách pak může na silnicích ležet až několikacentimetrová ujetá vrstva sněhu.

Ráno sněžilo vydatně v jižních Čechách, silničáři proto nasadili na vozovky veškerou techniku. "Technika jezdí od tří hodin téměř všude," řekl dispečer Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Jiří Novotný. Všechny silnice jsou podle něj sjízdné se zvýšenou opatrností, někde může být nová vrstva sněhu, už ale posolená. Ve vyšších polohách s inertními úseky je ujetá vrstva sněhu krytá posypem a drtí. Tam mohou nastat nebezpečné situace, upozornil dispečer. 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Nový šéf ÚOHS Petr Mlsna se ujme svého úřadu, převezme funkci od Petra Rafaje

Nový předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna dnes v brněnském sídle úřadu převezme funkci od dosavadního předsedy Petra Rafaje, který k 1. prosinci rezignoval. Mlsnu v úterý do funkce jmenoval prezident Miloš Zeman.

Jmenování Mlsny prezidentovi navrhla vláda. Zeman už dříve řekl, že ho považuje za velmi vhodného kandidáta. Dvaačtyřicetiletý Mlsna vzešel z výběrového řízení, do něhož se přihlásilo 11 uchazečů. Výběrové řízení na předsedu ÚOHS se konalo poprvé, dosud jeho předsedu vybírali politici.

Mezi dalšími kandidáty byli bývalý ministr dopravy za ANO Vladimír Kremlík, někdejší místopředsedové antimonopolního úřadu Robert Neruda a Michal Petr, nynější první místopředseda úřadu Hynek Brom a státní tajemník ministerstva zemědělství Jan Sixta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy