Na Vyškovsku vypadlo batole z pětimetrové výšky z okna, opřelo se o síť proti hmyzu

ČTK ČTK
3. 8. 2021 12:38
Na Vyškovsku vypadlo z okna z pětimetrové výšky batole, které se opřelo o síťku proti hmyzu. Se středně těžkými až těžkými zraněními ho vrtulník přepravil do nemocnice, uvedla v úterý v tiskové zprávě mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová. Podle ní by se malé děti neměly dostat k otevřenému oknu ani na balkon, čemuž mohou zabránit různé pojistky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Případ se stal v pondělí odpoledne. Na místě zasahovala krajská pozemní lékařská posádka a vrtulník z Olomouckého kraje, protože vrtulník jihomoravských záchranářů byl u jiné události. "Batole se opřelo o síť proti hmyzu a spadlo na trávník před domem přibližně z výšky pěti metrů. Malého pacienta jsme ošetřili, podali léky na tišení bolesti, zafixovali a se středně těžkými až těžkými zraněními jej pak vrtulník transportoval k další péči do Dětské nemocnice v Brně," uvedla Bothová.

Podobné případy mívají i tragické následky. Například před třemi lety ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku zemřelo po pádu z okna tříleté dítě. "Malé děti jsou velmi rychlé, vynalézavé a zvědavé. Rodič musí být neustále ve střehu a stačí skutečně pár vteřin nepozornosti a může se stát neštěstí," uvedla Bothová.

Podle ní by se dítě vůbec nemělo dostat na balkon nebo k otevřenému oknu a je potřeba mu zablokovat přístup. "I když se rodič domnívá, že je okno vysoko a dítě na něj nedosáhne, není to pravda. Je schopné si k němu dostrkat krabici, židličku nebo velkou hračku a nebezpečí je na dosah," uvedla Bothová.

Podle ní existuje řada zábran a pojistek, které dítěti zajistí bezpečí. "Pokud je tedy v domácnosti malý člen, pak by se okna měla otevírat jen na ventilačku. A je třeba mít na paměti, že síťka proti hmyzu pádu dítěte z okna nezabrání," dodala Bothová.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy