Lidé se na Vyšehradě rozloučili se zesnulým Petrem Hapkou

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 12. 2014 14:03
Pohřeb skladatele v Okoři u Prahy se uskuteční už pouze v rodinném kruhu. Přesné místo posledního odpočinku rodina nesdělila.
Loučení s Petrem Hapkou.
Loučení s Petrem Hapkou. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - V bazilice sv. Petra a Pavla na pražském Vyšehradě se ve čtvrtek lidé rozloučili se zesnulým skladatelem a zpěvákem Petrem Hapkou. Mše začala po poledni. Na pietní akt vedle rodiny dorazili známí umělci, veřejnost i motorkáři, kteří se postarali o doprovod rakve. Následný pohřeb v Okoři u Prahy se uskuteční už pouze v rodinném kruhu. Přesné místo posledního odpočinku rodina nesdělila.

Foto: Aktuálně.cz

Do baziliky přicházely desítky lidí celé dopoledne. Pietní akt provázel velký zájem médií. Zněla hudba, kterou složil Hapka. Část kostela provonělo velké levandulové srdce připomínající hit Levandulová.

Se skladatelem se loučili i motorkáři

Po 10:00 před vchodem do baziliky zaburácely silné stroje několika desítek motorkářů Harley Davidson, kteří se přijeli rozloučit se svým příznivcem.

"Petra jsme znali, chodil mezi nás, a přestože byl časově zaneprázdněný, občas se svezl. Chodil na naše společenské akce a známe se s jeho dcerou Petrou, která se svou kapelou často hraje na našich srazech," vysvětlil účast motorkářů jejich zástupce Petr Smutný.

S Hapkou se dále přišli rozloučit například Petr Janda, František Segrado, Ondřej Soukup, Michael Kocáb a Ondřej Brzobohatý. Smuteční řeč během mše pronesl Hapkův spolupracovník Michal Horáček.

"Dozvěděl ses, co tvá práce znamenala pro osudy lidí. Mnozí z nich si za komunismu brali desky s tvojí hudbou, když odcházeli do emigrace, mnozí se při tvé hudbě seznámili, milovali se při ní, mnozí při ní byli počati," uvedl Horáček. "Dost často jsi byl grázl, jen nikdy škarohlíd," zacitoval poté část textu jejich společné písně Denim Blues.

Hapka zemřel po vážné nemoci

Hapka zemřel 25. listopadu. Bylo mu 70 let. Hapka se potýkal s vážnou nemocí, žil doma v Okoři, kde se o něj starala rodina. Loni v březnu se Hapka podrobil operaci kyčelního kloubu, pak se u něj projevila Alzheimerova choroba.

Památku autora mnoha hitů, jako jsou například Levandulová, Dívám se, dívám, S cizí ženou v cizím pokoji nebo Štěstí je krásná věc, připomněli i při sobotním vyhlašování výsledků ankety Český slavík.

Hapka je znám především jako autor i interpret řady písní. Spolu s textařem Horáčkem se podílel na desce Hany Hegerové Potměšilý host či na albech s více interprety V penziónu Svět a Citová investice. Patřil také k nejplodnějším a nejvýraznějším autorům filmové hudby. Je podepsán například pod hudbou k filmům Tisícročná včela, Páni kluci, Den pro mou lásku, Panna a netvor, Deváté srdce nebo Kráva. "Dobré je, že v té hudbě tu s námi bude dál, a nejen s námi. I těm, co se teprve narodí, bude pořád mít co říci o slovy nepostižitelných úzkostech i touhách," napsal na svém facebookovém profilu Horáček.

Televize Barrandov zařadí dnes večer mimořádně do svého programového schématu snímek Obchodníci. Jedná se o poslední film, v němž si Petr Hapka zahrál.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Ve Vatikánu rezignoval kvůli skandálu vlivný kardinál Becciu

Ve Vatikánu dnes rezignoval na svou funkci vlivný italský kardinál Angelo Becciu, prefekt Kongregace pro blahořečení a svatořečení. Podle agentury AP je jeho odchod spojen se skandálem kolem kontroverzního nákupu luxusních nemovitostí v Londýně za peníze církevního státu. Vatikán rezignaci nekomentoval.

Dvaasedmdesátiletý Becciu neskončil pouze v čele jedné z kongregací, ale vzdal se i svých kardinálských pravomocí. Znamená to, že se například nebude moci zúčastnit dalšího konkláve, které volí nového papeže. Naposledy se něco takového stalo před dvěma lety, kdy kvůli obvinění ze sexuálního zneužívání dětí a mladých mužů rezignoval americký kardinál Theodore McCarrick.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soud v Novém Jičíně uložil ženě za porušení karantény podmíněný trest

Tříletý trest vězení s podmíněným odkladem na čtyři roky uložil dnes Okresní soud v Novém Jičíně dvaatřicetileté ženě, která podle žalobce porušila karanténní pravidla nařízená kvůli jejímu onemocnění covidem-19. V době, kdy měla být podle hygieniků v izolaci, jela taxíkem do nemocnice vyzvednout matku a také se zastavila v obchodě. Uvedla to dnes Česká televize (ČT), podle níž je to první takový případ v Moravskoslezském kraji, který se dostal až k soudu.

Obžalovaná Renáta Gažová nařízení hygieniků, aby dva týdny zůstala doma, porušila v květnu. Hrozil jí tak až osmiletý trest vězení, protože pravidla nerespektovala v době nouzového stavu. "Společně s matkou se pohybovala na ulici před domem mezi dalšími lidmi. A to obě bez nasazených roušek," uvedl státní zástupce Aleš Boháč.

Policisté pro ženu přišli domů zřejmě po udání od sousedů. Soudkyně Ivana Šostáková uložený podmíněný trest odůvodnila mimo jiné tím, že informace poskytnuté hygieniky byly velmi rozsáhlé a nemusely být obžalované všechny zcela jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy