Na výročí Osvětimi přijedou šéfové parlamentů, Obama ne

ČTK ČTK
19. 12. 2014 14:56
Na 70. výročí osvobození nacistického tábora se bude v Praze a v Terezíně vzpomínat 26. a 27. ledna, nepříliš nadějně vypadá i účast ruského prezidenta Vladimira Putina.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker, bulharský prezident Rosen Plevneliev a 23 předsedů a místopředsedů parlamentů zatím potvrdilo účast na připomínce 70. výročí osvobození nacistického vyhlazovacího tábora v polské Osvětimi, která se uskuteční 26. a 27. ledna v Praze a v Terezíně.

Do Česka naopak nedorazí americký prezident Barack Obama, který se svému českému protějšku Miloši Zemanovi už omluvil. A nepříliš nadějně podle informací ČTK vypadá i účast ruského prezidenta Vladimira Putina.

Hrad bude vzpomínat dva dny

K výročí osvobození Osvětimi se na Pražském hradě uskuteční dvoudenní mezinárodní fórum a na závěr v Terezíně pietní shromáždění. Pořadatelem akcí je Evropský židovský kongres (EŽK) spolu s Evropským parlamentem a dalšími organizacemi, Česko je pouze hostitelem.

Fórum by mělo debatovat o nárůstu antisemitismu a extremismu ve světě a přijmout deklaraci, v níž zaujme k tomuto problému postoj. Kromě politiků na setkání vystoupí mezinárodně známé osobnosti z oblasti práva, médií a akademické sféry.

Černínský palác: je to parlamentní akce

Osvětimská připomínka je podle Černínského paláce primárně parlamentní akcí, na kterou byli pozváni šéfové parlamentů všech 47 zemí, které v roce 2009 během českého předsednictví EU podepsaly takzvanou Terezínskou deklaraci zabývající se odkazem holokaustu.

Pozvánku z Prahy dostali také nejvyšší představitelé vítězných mocností druhé světové války, tedy USA, Ruska, Velké Británie a Francie, z nichž se zatím oficiálně vyjádřil pouze Obama. Podle americké ambasády se Zemanovi omluvil.

Největší kontroverze vzbuzuje pozvání pro Putina. Kreml zatím jeho příjezd do Česka nepotvrdil, ani neodmítl. Podle zdrojů ČTK obeznámených s přípravami akce ale moc pravděpodobný není, i když za něj podle tisku lobbuje i ruský miliardář a prezident EŽK Moše Kantor.

Zda dorazí, netuší ani pořádající EŽK, jak ve čtvrtek informoval jeho mediální zástupce.

Proti je Federace židovských obcí

Proti příjezdu Putina se mezitím postavila Federace židovských obcí v ČR. Považuje ho totiž za ztělesnění režimu, který "nedodržuje mezinárodní dohody, je agresivní navenek a okupuje silou území sousedního státu", uvedl dnes v tiskovém prohlášení předseda federace Petr Papoušek.

Tábor Auschwitz-Birkenau

  • koncentrační a vyhlazovací tábor zřízený nacisty během 2. světové války nedaleko polského města Osvětim,
  • velitel tábora Rudolf Höss byl během Norimberských procesů odsouzen k trestu smrti,
  • podle odhadů zemřelo v táboře 1,1 milionu lidí,
  • většina z nich byla obětí plynu Cyklonu B, další vyhladověli či zemřeli na následky lékařských pokusů,
  • před osvobozením v roce 1945 byl tábor evakuován a vězni posláni na pochod smrti. Ti co přežili, byli osvobozeni.

Účast Západem kritizovaného ruského prezidenta vyvolává obavy, neboť by mohla vzpomínkovou akci zastínit, vyvolat protesty nebo odradit některé státníky. Praha by se ale také mohla stát prostorem pro setkání Putina s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem, který má podle šéfa ukrajinské diplomacie Pavla Klimkina nebo českého premiéra Bohuslava Sobotky přijet.

Oficiálně však svou účast zatím nepotvrdil; ze 14 pozvaných hlav států tak dosud učinil jen bulharský prezident.

Nejistá přítomnost

Přítomnost prezidentů a premiérů je zatím vysoce nejistá nejen kvůli mezinárodní situaci, ale i kvůli souběžnému konání řady akcí k výročí osvobození Osvětimi.

Kvůli tomu na konci ledna do ČR nepřijede například izraelský prezident Reuven Rivlin, který uctí oběti holokaustu v sídle OSN v New Yorku, nebo prezidenti Německa a Rakouska Joachim Gauck a Heinz Fischer, kteří by se měli zúčastnit piety přímo v Osvětimi.

Kvůli předčasným volbám v Izraeli nejspíš nedorazí ani premiér Benjamin Netanjahu, kterého během nedávné návštěvy židovského státu pozval Sobotka.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy