reklama
 
 

Český Lidl se omlouvá. Na vymazání křížů jsme se nepodíleli, všechny reakce pošleme německé centrále

4. 9. 2017 13:19
Společnost Lidl Česká republika se omluvila zákazníkům za obaly, ze kterých byly vymazány kříže na kopulích chrámu na řeckém ostrově Santorini. Reklamní materiály podle ní vytvořil mezinárodní tým pro všechny země, v nichž řetězec působí. Podle mluvčí české centrály Zuzany Holé si Lidl zakládá na zachování a respektování kulturního a historického odkazu. Společnost předá reakce veřejnosti mezinárodní centrále v Německu.

Praha - Česká centrála obchodního řetězce Lidl se omluvila za vyretušování křížů z kopulí ortodoxního chrámu na ostrově Santorini na letáku k "řeckému týdnu".

"Považujeme za důležité kromě naší omluvy zdůraznit, že při všech našich obchodních činnostech jsme vždy ctili a respektovali české historické dědictví, tradice, kulturu i náboženskou identitu," uvedla mluvčí společnosti Lidl Česká republika Zuzana Holá.

Podle Holé nemá český Lidl v úmyslu popírat historickou realitu a na tvorbě grafiky letáků se nepodílel. "Obaly byly vytvořeny mezinárodním reklamním týmem a jsou jednotné pro všechny země, ve kterých obchodní řetězec působí," vysvětlila mluvčí. Společnost se k celé záležitosti vyjádřila už dříve. Prý měli v úmyslu zachovat náboženskou neutralitu a cílem rozhodně nebylo někoho urazit.

Lidl podle Holé bere všechny reakce a komentáře velmi vážně. "Zastáváme názor, že i v globalizovaném světě je potřeba, aby mezinárodní společnosti vnímaly kulturní, náboženské i jiné aspekty jednotlivých zemí a vážily si jich," řekla Holá s tím, že všechny reakce předají mezinárodní centrále Lidlu v Německu.

"Zasadíme se o to, aby tato kritika byla při tvorbě reklamních materiálů a obalů zohledněna," doplnila Holá. 

Letáky na tematickou akci vzbudily minulý týden bouřlivou kritiku. Kromě znepokojených zákazníků na sociálních sítích se k vyretušovaným fotografiím vyjádřili politici i zástupci církve.

Ministr zemědělství Marián Jurečka (KDU-ČSL) vyzval zákazníky k bojkotu řetězce. "Je na zvážení, aby lidé sami zvážili, zda takovouto kampaň na řecký týden podporovat tím, že tam přijdou v týdnu nakupovat," řekl Radiožurnálu.

Vyjádřil se i kardinál Dominik Duka, který dopisem vyjádřil podporu řeckému velvyslanci v ČR a odsoudil vymazání křížů z fotografií jako bezprecedentní a nekulturní akt a varoval před ignorováním a potlačováním kulturních kořenů evropské civilizace.

autor: Kateřina Chládková | 4. 9. 2017 13:19

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama