Na vrcholu Sněžky přibyly ochranné sítě, mají zabránit lidem v ničení vzácné přírody

ČTK ČTK
11. 6. 2021 13:10
Na Sněžce a v Obřím sedle u bývalé Obří boudy u Slezského domu jsou od pátku ochranné sítě. Mají zamezit návštěvníkům v pohybu mimo vyznačené plochy a tedy devastaci přírody. Správa parku ve spolupráci s polskými kolegy instalovala zábrany na obou místech už na loňskou hlavní letní turistickou sezonu.
K instalaci sítí přistoupil park kvůli turistům, kteří nedbali oplocení a narušovali tak chráněné zóny.
K instalaci sítí přistoupil park kvůli turistům, kteří nedbali oplocení a narušovali tak chráněné zóny. | Foto: ČTK

"Sítě přibyly prakticky kolem celého vrcholu Sněžky, na Sněžce asi 600 metrů ochranných sítí, podobně jako u Slezského domu. Na stávající kovové zábrany jsme přidali oranžové ochranné sítě, aby to bylo nepřekonatelné a jasně viditelné," řekl mluvčí Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Radek Drahný. 

Od konce června po celé léto budou na dodržování opatření dohlížet vyčlenění strážci národního parku, kterým občas vypomůžou policisté. "Někteří návštěvníci stávající zábrany oddělující divokou přírodu od prostoru pro návštěvníky nerespektují. Proto jsme se rozhodli i letos rozmístit ochranné sítě. Extrémní nápor turistů očekáváme také o nadcházejících letních prázdninách," řekl Drahný. Sítě by měli strážci národního parku odvézt na přelomu září a října.

Na instalaci sítí se dnes podílelo asi 20 strážců z obou krkonošských národních parků. Krkonošský národní park patří dlouhodobě mezi návštěvníky k nejzatíženějším národním parkům v Evropě. Sněžka, v letní sezoně navštěvovaná denně několika tisíci lidmi, patří k hlavním turistickým cílům v Krkonoších. KRNAP s polským parkem tvoří největší chráněnou přírodní oblast ve střední Evropě.

Sněžka charakteristická jehlanovitým tvarem z dob ledových, je v nejpřísněji chráněném pásmu hor. Na nejvyšší hoře Česka se vyskytují například vzácné druhy rostlin charakteristické pro severskou tundru, a alpínské trávníky. V důsledku mrazivého a větrného klimatu tam vznikly mrazem tříděné půdy, lze tam spatřit kamenné mnohoúhelníky, brázdy, svahové terasy či kamenné sutě. Neukáznění lidé do těchto procesů trvajících desítky tisíc let zasahují stavěním kamenných pyramid.

"I dnes jsme museli kamenné pyramidky rozebírat. Lidé si neuvědomují, že tím nenávratně zasahují do unikátní geologické oblasti. Instalacemi sítí i tomuto nešvaru chceme zabránit," řekl Drahný.

Denní počet pěších turistů v letní sezoně se pohybuje mezi 8000 až 9000, přičemž v tomto počtu nejsou zahrnuty počty přepravených lidí lanovkou z Pece pod Sněžkou na vrchol hory. Přepravní denní kapacita lanovky je až 2400 lidí. Návštěvnost Krkonoš v loňské letní sezoně byla druhá nejvyšší za posledních devět let, a to i přesto, že turistický ruch byl po významnou část roku omezen restrikcemi kvůli epidemii koronaviru.

 

Právě se děje

Další zprávy