Na vládě protestoval proti Putinovi, teď chce nahradit Zemana. Lékař Marek Hilšer zahájil kampaň

ČTK ČTK
27. 7. 2016 16:48
Marek Hilšer ve středu oficiálně zahájil kampaň, ve které se bude snažit získat potřebných 50 000 podpisů nutných pro kandidaturu do prezidentských voleb v roce 2018. Lékař a aktivista se dostal do povědomí, když před dvěma lety na Úřadu vlády svlečený do půl těla protestoval proti ruské politice na Ukrajině.
Marek Hilšer.
Marek Hilšer. | Foto: www.mareknahrad.cz

Praha - Lékař a občanský aktivista Marek Hilšer se představil jako kandidát na prezidenta České republiky ve volbě v roce 2018. Novinářům řekl, že jeho kandidatura není podmíněna snahou současného prezidenta Miloše Zemana obhájit svůj post. Většina z těch, kdo dosud o své kandidatuře veřejně mluví, to právě tímto podmiňují. Hilšer po tiskové konferenci vyrazil na cestu za voliči a sbíráním potřebných podpisů. Auto opatřené sloganem Marek na Hrad je prý prvním sponzorským darem do jeho kampaně.

Tu chce financovat prostřednictvím transparentního účtu pouze z příspěvků od občanů. Podpisů na petičních arších má zatím asi tři stovky, potřebuje jich 50 000.

"S mými podporovateli jsme si řekli, že bychom české veřejnosti dali v prezidentských volbách možnost výběru nové tváře. Kandidáta občanského a kandidáta nezávislého. Chceme nabídnout člověka, který vychází z mladé generace čerstvých čtyřicátníků, člověka, který nemá žádné vazby na politiku 90. let ani na politiku pozdější, po opoziční smlouvě. Někoho, kdo se pokusí překonat šrámy z minulosti, které nás v současnosti rozdělují," charakterizoval Hilšer sám sebe.

V současné době působí na Karlově univerzitě jako pedagog, ve výzkumné práci se zabývá bojem s rakovinou. Uvedl, že je připraven medicínu v případě úspěchu v prezidentské volbě opustit. To, co se děje v politice a ve společnosti, je pro něj prý aktuálně větší výzva.

Kromě obecně zmiňovaných záležitostí, které většinou uvádějí lidé vstupující do politiky, Hilšer zmiňuje také potřebu podpory občanských iniciativ a obecně občanské společnosti, o níž se v Česku od dob Václava Havla příliš nemluví.

Hilšer je z minulosti znám několika veřejnými protesty. Na Úřad vlády se v roce 2014 dostal svlečený do půl těla, když protestoval proti ruské politice na Ukrajině. Během letošní návštěvy čínského prezidenta v Praze protestoval proti přiklánění se současné české hlavy státu k Číně. Jako lékař působil také coby humanitární pracovník, v roce 2012 vystoupil proti tehdy připravované reformě vysokého školství, na kterou po odporu veřejnosti vláda rezignovala.

Rok a půl před druhou přímou prezidentskou volbou v Česku kandidaturu zvažuje například textař Michal Horáček, europoslanec za TOP 09 a bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil či místopředseda Senátu Zdeněk Škromach (ČSSD). V červnu oznámil kandidaturu podnikatel Igor Sládek. Zeman zatím neoznámil, zda bude kandidovat znovu. Podle mnohých náznaků ale s opětovnou kandidaturou počítá.

 

Právě se děje

Další zprávy