Na vládě protestoval proti Putinovi, teď chce nahradit Zemana. Lékař Marek Hilšer zahájil kampaň

ČTK ČTK
27. 7. 2016 16:48
Marek Hilšer ve středu oficiálně zahájil kampaň, ve které se bude snažit získat potřebných 50 000 podpisů nutných pro kandidaturu do prezidentských voleb v roce 2018. Lékař a aktivista se dostal do povědomí, když před dvěma lety na Úřadu vlády svlečený do půl těla protestoval proti ruské politice na Ukrajině.
Marek Hilšer.
Marek Hilšer. | Foto: www.mareknahrad.cz

Praha - Lékař a občanský aktivista Marek Hilšer se představil jako kandidát na prezidenta České republiky ve volbě v roce 2018. Novinářům řekl, že jeho kandidatura není podmíněna snahou současného prezidenta Miloše Zemana obhájit svůj post. Většina z těch, kdo dosud o své kandidatuře veřejně mluví, to právě tímto podmiňují. Hilšer po tiskové konferenci vyrazil na cestu za voliči a sbíráním potřebných podpisů. Auto opatřené sloganem Marek na Hrad je prý prvním sponzorským darem do jeho kampaně.

Tu chce financovat prostřednictvím transparentního účtu pouze z příspěvků od občanů. Podpisů na petičních arších má zatím asi tři stovky, potřebuje jich 50 000.

"S mými podporovateli jsme si řekli, že bychom české veřejnosti dali v prezidentských volbách možnost výběru nové tváře. Kandidáta občanského a kandidáta nezávislého. Chceme nabídnout člověka, který vychází z mladé generace čerstvých čtyřicátníků, člověka, který nemá žádné vazby na politiku 90. let ani na politiku pozdější, po opoziční smlouvě. Někoho, kdo se pokusí překonat šrámy z minulosti, které nás v současnosti rozdělují," charakterizoval Hilšer sám sebe.

V současné době působí na Karlově univerzitě jako pedagog, ve výzkumné práci se zabývá bojem s rakovinou. Uvedl, že je připraven medicínu v případě úspěchu v prezidentské volbě opustit. To, co se děje v politice a ve společnosti, je pro něj prý aktuálně větší výzva.

Kromě obecně zmiňovaných záležitostí, které většinou uvádějí lidé vstupující do politiky, Hilšer zmiňuje také potřebu podpory občanských iniciativ a obecně občanské společnosti, o níž se v Česku od dob Václava Havla příliš nemluví.

Hilšer je z minulosti znám několika veřejnými protesty. Na Úřad vlády se v roce 2014 dostal svlečený do půl těla, když protestoval proti ruské politice na Ukrajině. Během letošní návštěvy čínského prezidenta v Praze protestoval proti přiklánění se současné české hlavy státu k Číně. Jako lékař působil také coby humanitární pracovník, v roce 2012 vystoupil proti tehdy připravované reformě vysokého školství, na kterou po odporu veřejnosti vláda rezignovala.

Rok a půl před druhou přímou prezidentskou volbou v Česku kandidaturu zvažuje například textař Michal Horáček, europoslanec za TOP 09 a bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil či místopředseda Senátu Zdeněk Škromach (ČSSD). V červnu oznámil kandidaturu podnikatel Igor Sládek. Zeman zatím neoznámil, zda bude kandidovat znovu. Podle mnohých náznaků ale s opětovnou kandidaturou počítá.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Johaugová vládla i v Lahti a překonala rekord Björgenové

Norská lyžařka Therese Johaugová potvrdila nadvládu ve Světovém poháru i v Lahti, kde dnes vyhrála běh na 10 km klasicky a ovládla šestý z posledních sedmi závodů. Vedoucí žena průběžného pořadí zvítězila o 3,4 sekundy před Ebbou Anderssonovou ze Švédska, třetí byla domácí Krista Pärmäkoskiová.

Johaugová v tomto ročníku zvítězila už poosmnácté a má na dosah třetí celkový triumf v seriálu, kterému kralovala už v letech 2014 a 2016. Pak olympijská vítězka ve štafetě a desetinásobná mistryně světa nesměla rok a půl závodit kvůli trestu za doping.

V distančních závodech si jednatřicetiletá Norka připsala 63. výhru a osamostatnila se na prvním místě historického pořadí před krajankou Marit Björgenovou.

Aktualizováno před 38 minutami

Dálnici D8 zavřelo ve směru na Prahu několik nehod

Dálnici D8 na Ústecku uzavřelo ve směru na Prahu několik nehod mezi 87. až 90. kilometrem, havarovalo tam zřejmě přes deset aut. Podle prvních informací čtyři lidé utrpěli zranění. Dopravu němečtí policisté odklánějí už na svém území. Vyplývá to z informací od policie, hasičů a záchranné služby. Nehody se staly poblíž sjezdu na Petrovice před 10:00.

Další zprávy