reklama
 
 

Na vládě přibude post náměstka. Obsadí ho patrně Babišova spolupracovnice Barthová

19. 11. 2018 11:23
Na Úřadu vlády vznikne od ledna nový post náměstkyně, který nejspíš obsadí blízká spolupracovnice premiéra Tünde Barthová. Ta spolupracovala s Andrejem Babišem už na ministerstvu financí, nyní vede odbor předsedy vlády a je také pověřena vedením celého úřadu. Podle návrhu úprav ve státní správě, které má projednat vláda, by Barthová získala funkci bez výběrového řízení.

"Předpokládá se, že daná pozice bude obsazena stejnou osobou, která v současné době vykonává funkci ředitele odboru kabinetu předsedy," napsali redakci Aktuálně.cz jménem Barthové z kanceláře premiéra. Samotná Barthová ani Babiš se k nové funkci nevyjádřili.

Post náměstka, který má na starost premiérův kabinet, využívali i Babišovi předchůdci. V Sobotkově vládě ho zastávala Běla Hejná, po jejím odchodu však post zanikl. Od Nového roku by tak došlo k jeho znovuzavedení. 

Návrh úprav ve struktuře úřadu vlády, který má Aktuálně.cz k dispozici, je součástí takzvané systemizace, kterou měl kabinet poprvé na stole minulý týden, ministři ale jeho projednání přerušili. Na programu úterní schůze vlády však materiál zatím není.

Podle služebního zákona se na náměstky, kteří vedou na úřadech sekce, vztahuje služební zákon. Jejich jmenování tedy podléhá výběrovému řízení. Tento případ je však výjimečný. V rámci této sekce nepracuje jediný zaměstnanec ve služebním poměru, ani jejich náměstek tak nemusí být pod služebním zákonem. Úřad vlády si tak na toto místo může vybrat kohokoliv podle vlastního uvážení, podobně jako si ministři vybírají takzvané politické náměstky.

Barthová svou kariéru ve státní správě buduje kolem Babiše. Jako tehdejší ministr financí si ji z byznysu přivedl na post ředitelky svého kabinetu. Předtím působila mimo jiné jako tajemnice Zdeňka Bakaly (nyní majitele vydavatelství Economia, pod které spadá i deník Aktuálně.cz - pozn. red.) nebo jako projektová manažerka. Poté, co se Babiš stal premiérem, vede odbor jeho kabinetu. V červnu se navíc dočasně ujala funkce vedoucího Úřadu vlády, když bez uvedení důvodu skončil Radek Augustin.

Zřízení nového postu náměstka pro řízení sekce kabinetu předsedy vlády vysvětluje Strakova akademie snahou zlepšit fungování úřadu. Dosud ředitelé odborů a oddělení, které spadají do gesce premiéra, neměli jiného nadřízeného než právě Babiše. Nově nad sebou budou mít právě náměstka.

"Je to z důvodu efektivnějšího řízení vůči podřízeným útvarům zařazeným v přímé podřízenosti předsedy vlády, neboť kromě odborných činností je potřeba vykonávat také agendu v oblasti pracovněprávních záležitostí a jiných," uvedla premiérova kancelář.

autor: Radek Dragoun | 19. 11. 2018 11:23

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama