V centru Prahy se sešly desítky tisíc lidí na demonstraci proti vládě

ČTK ČTK
28. 9. 2022 14:20
V centru Prahy se konala demonstrace proti vládě Petra Fialy. Účastníci akce na Václavském náměstí s sebou přinesli české vlajky a protivládní transparenty. Podle policie přišly do centra metropole protestovat nižší desítky tisíc lidí. Protestní akce se konaly i v dalších českých městech, v Brně se sešlo asi 1500 lidí. Organizátoři další demonstraci svolali na 28. října.

Akce na Václavském náměstí trvala 3,5 hodiny. Pořadatelé z uskupení Česká republika na prvním místě požadovali demisi pětikoaličního kabinetu a obrat politického směřování země, 10. října chtějí požádat prezidenta Zemana o odvolání vlády a vyhlášení předčasných voleb.

Na akci dohlížela policie. Na twitteru uvedla, že do centra metropole dorazily podle jejího odhadu ke 14:00 "nižší desítky tisíc" účastníků. Prvního shromáždění na začátku září se podle policie účastnilo asi 70 000 lidí. Další demontraci chtějí uspořádat 28. října.

"Chceme o 180 stupňů otočit politický směr v naší zemi. Této změny chceme dosáhnout nenásilnou cestou," uvedl organizátor Jiří Havel. Podle druhého z pořadatelů Ladislava Vrábela by měla vláda podat demisi, vypsat by se měly nové volby a řízení země by měli převzít "pronárodní odborníci".

Mezi řečníky vystoupili děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze Miroslav Ševčík či bývalý šéf Agrární komory Zdeněk Jandejsek. Na pódiu se objevili poslanec SPD Jaroslav Foldyna, šéfka komunistů Kateřina Konečná či šéfka Trikolory Zuzana Majerová Zahradníková.

Akce začala krátce po 14:00 českou hymnou. Zazpíval ji zpěvák Tomáš Ortel, původním jménem Tomáš Hnídek. Pořadatelé měli zpočátku drobnější technické problémy s přenosem dění z Václavského náměstí do dalších měst. Organizátoři sami sebe označují za politicky nezařazené občany. Svému protestu dali podtitul Nenásilná revoluce.

Vystoupení z NATO, EU i WHO

Své požadavky pořadatelé zveřejnili už na své předchozí akci na začátku září. Žádají mimo jiné uzavření smluv na plyn přímo s Ruskem, vystoupení z NATO, EU, OSN a Světové zdravotnické organizace (WHO), dobrovolnost očkování, "ukončení plánovaného ředění národa" ukrajinskými uprchlíky či potravinovou soběstačnost.

Demonstranti si s sebou přinesli národní vlajky a transparenty proti vládě. Skandovali "demisi", "hanba" či "zloději". Řečníci kritizovali postup vlády při stropování cen energií. Podle vystupujících bude plynu nedostatek a projeví se to i v nedostatku potravin. Stěžovali si také na nesvobodu, cenzuru či totalitu. Označili se za disent. Mluvčí se stavěli proti válce a dodávkám zbraní na Ukrajinu. "Pakliže se nám jako národu podaří, abychom otočili politický směr v zemi, tak nebudeme posílat žádné zbraně," uvedl Vrábel.

Holubici jako symbol míru na Václavské náměstí přivezla Iva Rosická. Z pódia ji pak vypustila. "Nejsme rusofilové, českou zem milujeme, chceme lásku a mír," uvedla Rosická.

Podpora z Německa

Protestující přijela podpořit německá europoslankyně protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Christine Andersonová či německý poslanec AfD Petr Bystroň. Podle něj populisté bojují za lidi proti globalistům, a to za "rodinu, boha, vlast a naši svobodu". On i další vystupující se hlásili k bývalému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi.

Pořadatelé vyzvali poslance, aby vystoupili ze svých stran, nechali si mandát a pracovali jako nezávislí "přímo pro český národ".

Dění na Václavském náměstí pořadatelé přenášeli živě na obrazovky v centru Brna, Plzně, Liberce, Českých Budějovic, Uherského Hradiště, Karviné, Havířově či Nejdku. Jiného pořadatele, opoziční SPD, měla demonstrace proti vládě v Ostravě.

Rakušan varoval před zneužitím manipulátory  

Na demonstrace reagoval vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Podle něj by se lidé neměli nechat zneužít manipulátory, kteří na náměstích nabízí jednoduchá, ale nerealistická řešení důsledků války rozpoutané Ruskem proti celé Evropě. Šéf STAN to dnes napsal na twitteru. Dodal, že strach lidí v nejisté době je pochopitelný, lži a manipulace je podle něj ale nutné odsoudit. V Česku se dnes v Praze a několika dalších městech konaly protivládní demonstrace, v metropoli se na Václavském náměstí podle odhadu policie sešly "nižší desítky tisíc" účastníků.

"Strach lidí v nejisté době je pochopitelný. Lži a manipulace, které přirozené obavy posilují, ale jednoznačně odsuzuji. Vláda jasně ukázala, že i v době energetické krize se o české občany postará. Prosím, nenechejte se zneužít manipulátory, kteří na náměstích nabízí jednoduchá, ale nerealistická řešení důsledků války rozpoutané a vedené (ruským prezidentem Vladimirem) Putinem proti celé Evropě," napsal Rakušan.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Rýmuje o Havlovi a Bibli. Mistrem Česka ve slam poetry se stal Strýc Pepin

Mistrem Česka ve slam poetry, tedy v přednesu vlastních básnických textů, se tuto sobotu v zaplněné pražské MeetFactory stal nováček mezi slamery vystupující pod přezdívkou Strýc Pepin. Porazil 11 kolegů, kteří do finále postoupili z kvalifikačních kol v 11 městech.

Asi s deseti exhibicemi je Strýc Pepin, vítěz klasifikačního kola v Ústí nad Labem, na české slamerské scéně nováčkem. V prvním kole přednesl báseň o návštěvě knihovny a čtení Bible, ve druhém pobavil publikum satirickým textem o působení Václava Havla na sociální platformě, na níž sdílí své fotografie. "Věřil jsem, že to v Praze bude fungovat," řekl slamer na dotaz, proč vybral zrovna tato díla.

První ročník mistrovství republiky ve slam poetry se uskutečnil roku 2003 na olomouckém literárním festivalu Poezie bez hranic. Finále se dlouho konala v brněnském klubu Fléda. Do Prahy se slamerské klání přesunulo v roce 2016. Galavečer v MeetFactory moderoval slamer Anatol Svahilec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy