Na Václavském náměstí demonstrovaly za svobodu stovky lidí. Kritizovaly komunisty, Babiše i EET

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 2. 2018 17:18
Akci v den výročí takzvaného Vítězného února zahájil nástup lidí v uniformách někdejšího Pohotovostního pluku Veřejné bezpečnosti a Lidových milicí.
Demonstrace za svobodu na Václavském náměstí - 25. 2. 2018
Demonstrace za svobodu na Václavském náměstí - 25. 2. 2018 | Foto: ČTK

Praha - Na demonstraci za svobodu, demokracii a svobodné podnikání na Václavském náměstí se sešly stovky lidí. Někteří z nich mají transparenty s protikomunistickými hesly nebo kritikou premiéra Andreje Babiše (ANO). Demonstraci v den výročí takzvaného Vítězného února pořádají zástupci občanských iniciativ, podnikatelských sdružení, některých parlamentních i neparlamentních politických stran a Konfederace politických vězňů.

V úvodním projevu organizátoři odmítli návrat komunistů k moci a vládu jedné strany. Po komunistickém režimu podle nich zůstala pouze "spálená země" a statisíce obětí. Na demonstraci má dále s projevem vystoupit předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija a historik Jiří Žáček.

Většina řečníků během dvouhodinového protestu upozorňovala na možný opětovný nástup komunistů k moci, kritizovala prezidenta Miloše Zemana a působení současné Babišovy vlády v demisi. Podle nich je vládou jedné strany bez jakékoliv důvěry. Vytýkali jí například personální změny ve státní správě, které označovali za čistky, a různá omezení pro podnikání. Řečníci kritizovali elektronickou evidenci tržeb nebo zákaz kouření v restauracích.

"Je to demonstrace, kterou chceme především vzpomenout smutné výročí uchvácení moci komunisty. A po 70 letech to bohužel vypadá, že demokracie a svoboda se opět vytrácí," řekl mluvčí organizátorů Radomil Bábek.

Akci na Václavském náměstí zahájil nástup lidí v uniformách někdejšího Pohotovostního pluku Veřejné bezpečnosti a Lidových milicí. Organizátoři také pouštěli na velkoplošné obrazovce záběry z policejního zásahu proti demonstrantům v roce 1989 či úryvky z proslulého projevu generálního tajemníka ÚV KSČ Miloše Jakeše na Červeném Hrádku.

Přihlížející účastníci mají v rukou transparenty s nápisy jako "Nejsme tupé stádo," či "Svobodu hospodám, chceme výjimku, chceme v hospodách kouřit." Další z účastníků přinesl fotografii premiéra Babiše s nápisem "Usvědčený podvodník a lhář". Terčem kritiky je i současný prezident Miloš Zeman a systém elektronické evidence tržeb (EET).

Někteří z demonstrantů také na místě uctili památku studenta Jana Zajíce, který se 25. února 1969 upálil s úmyslem vyburcovat veřejnost k odporu proti postupující normalizaci. Podle pořadatelů byla i dnešní akce namířena proti apatii a zapomínání. Poblíž místa, kde se Zajíc po vzoru Jana Palacha před 49 lety upálil, proto umístili alespoň dočasnou pamětní tabuli.

Související video: Zeman legitimizuje komunisty. Jizvy po jejich působení nese naše krajina dodnes, říká Fischer 

Začátkem února Fischer řekl, že by chtěl vystupovat jako stínový prezident k Miloši Zemanovi. V 1. kole voleb skončil třetí se ziskem přes 10 % hlasů. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 20 minutami

Ribéry se podrobil operaci kotníku a čeká ho deset týdnů léčby

Fotbalisté Fiorentiny se budou muset zhruba deset týdnů obejít bez francouzského záložníka Francka Ribéryho. Šestatřicetiletý bývalý reprezentant se podrobil operaci pravého kotníku a podle informací italského klubu může teprve za dva týdny začít s rehabilitací.

Ribéry si zranění způsobil na konci listopadu v ligovém utkání s Lecce. Kvůli zákroku odcestoval do Německa, kde v minulosti hájil barvy Bayernu Mnichov.

před 44 minutami

Dvořák zahájil SP čtyřbobů dvanáctým místem v Lake Placid

Dominik Dvořák vstoupil do nového ročníku Světového poháru čtyřbobů 12. místem v Lake Placid. V americkém olympijském toboganu tak dopadl lépe než minulý týden v dvojbobech, kde dojel třináctý a šestnáctý. Zvítězil Kanaďan Justin Kripps, Dvořák na něj ztratil 1,30 sekundy.

Po úvodním kole byl český pilot s dalšími členy posádky Dominikem Suchým, Janem Šindelářem a Jakubem Noskem na devátém místě, v druhé jízdě si ale pohoršil. Na startu přitom česká čtveřice patřila k nejrychlejším.

V minulém ročníku obsadil Dvořák v konečném pořadí SP čtyřbobů sedmé místo. Jeho nejlepším umístěním byla pátá příčka z lednového závodu v Innsbrucku, naopak nejhůře dopadl právě v Lake Placid, kde byl patnáctý.

Kripps zvítězil suverénně, druhý Lotyš Oskars Kibermanis za ním zaostal o 39 setin. Obhájce prvenství v SP Němec Francesco Friedrich dojel až čtvrtý.

V neděli se pojede v Lake Placid další závod čtyřbobů.

Závody SP v jízdě na bobech v Lake Placid (USA):

Čtyřboby: 1. Kanada (Kripps, Sommer, Stones, Coakwell) 1:49,50 (54,55+54,95), 2. Lotyšsko (Kibermanis, Kaufmanis, Vilkaste, Miknis) -0,39 (54,72+55,17), 3. Rakousko (Maier, Rangl, Sammer, Moldovan) -0,47 (54,84+55,13), …12. ČR (Dvořák, Suchý, Šindelář, Nosek) -1,30 (55,07+55,73).

Zdroj: ČTK
Další zprávy