Na turecké poslance posvítí křišťálové lustry z Česka. Původní československé zničili pučisté pumami

Michael Švec Michael Švec
Aktualizováno 14. 12. 2016 11:13
Ministr zahraničí v tureckém parlamentu rozsvítil nové křišťálové lustry, které Česko letos Ankaře darovalo. Ty původní, vyrobené v roce 1958 v Kamenickém Šenově, totiž padly za oběť červencovému puči. Praha Turecku za 1,5 milionu korun věnovala 15 nových lustrů a zajistila rekonstrukci dalších deseti.
Foto: Michael Švec

Ankara (Od našeho zpravodaje) – Pokus o vojenský převrat, který v červenci otřásl Tureckem, má i českou stopu. Jeden z nejsilnějších útoků totiž vedli pučisté proti budově parlamentu, kde pumovému atentátu padly za oběť křišťálové lustry. Ty do Ankary dodalo v roce 1958 Československo.

A teď se na své místo svítidla, která byla stejně jako před 58 lety vyrobena v Kamenickém Šenově, vrátily. Symbolicky je při úterní návštěvě Ankary rozsvítil ministr zahraničí Lubomír Zaorálek."Je mi naprosto jasné, že to nebyla náhoda, když při pokusu o vojenský převrat ve vaší zemi stal předmětem hlavního útoku právě parlament, místo svobodné diskuse a demokracie,“ podotkl při úterním ceremoniálu ministr.

„Jsem pyšný na to, že Československo v roce 1958 do vašeho parlamentu umístilo tyto křišťálové lustry. Když byly zničeny, poměrně rychle nás napadlo, že bychom chtěli dát gestem najevo, že stojíme na vaší straně, a nabídli jsme, že ty lustry opravíme, abychom znovu v Turecku, Ankaře a v parlamentu pomohli rozsvítit světlo,“ řekl. „Jsem rád, že se to povedlo, že jsme to tady rozsvítili, a jsem na to hrdý,“ dodal.

Předseda tureckého Velkého národního shromáždění İsmail Kahraman připomněl, že architekt budovy, která byla dokončena v roce 1960, jel lustry do Československa osobně vybrat.

Podle původních svítidel typu Vltava, které firma Preciosa dodala do Ankary v roce 1954-1956, byly vyrobeny lustry, které v tureckém parlamentu visí i dnes.
Podle původních svítidel typu Vltava, které firma Preciosa dodala do Ankary v roce 1954-1956, byly vyrobeny lustry, které v tureckém parlamentu visí i dnes. | Foto: Preciosa

Česko podle Černínského paláce Turecku věnovalo 15 nových lustrů a zajistilo rekonstrukci dalších deseti. "Hodnota daru je 1,5 milionu korun a turecký parlament následně objednal výrobu dalších 22 svítidel od Preciosy, přímého následovníka firmy z Kamenického Šenova, která dodala původní lustry," doplnilo ministerstvo.

Lustry se v Kamenickém Šenově vyráběly mezi lety 1957 a 1958, nesou značku podniku Skloexport, který měl tehdy na výrobu československého křišťálu monopol.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy