Na turecké poslance posvítí křišťálové lustry z Česka. Původní československé zničili pučisté pumami

Michael Švec Michael Švec
Aktualizováno 14. 12. 2016 11:13
Ministr zahraničí v tureckém parlamentu rozsvítil nové křišťálové lustry, které Česko letos Ankaře darovalo. Ty původní, vyrobené v roce 1958 v Kamenickém Šenově, totiž padly za oběť červencovému puči. Praha Turecku za 1,5 milionu korun věnovala 15 nových lustrů a zajistila rekonstrukci dalších deseti.
Foto: Michael Švec

Ankara (Od našeho zpravodaje) – Pokus o vojenský převrat, který v červenci otřásl Tureckem, má i českou stopu. Jeden z nejsilnějších útoků totiž vedli pučisté proti budově parlamentu, kde pumovému atentátu padly za oběť křišťálové lustry. Ty do Ankary dodalo v roce 1958 Československo.

A teď se na své místo svítidla, která byla stejně jako před 58 lety vyrobena v Kamenickém Šenově, vrátily. Symbolicky je při úterní návštěvě Ankary rozsvítil ministr zahraničí Lubomír Zaorálek."Je mi naprosto jasné, že to nebyla náhoda, když při pokusu o vojenský převrat ve vaší zemi stal předmětem hlavního útoku právě parlament, místo svobodné diskuse a demokracie,“ podotkl při úterním ceremoniálu ministr.

„Jsem pyšný na to, že Československo v roce 1958 do vašeho parlamentu umístilo tyto křišťálové lustry. Když byly zničeny, poměrně rychle nás napadlo, že bychom chtěli dát gestem najevo, že stojíme na vaší straně, a nabídli jsme, že ty lustry opravíme, abychom znovu v Turecku, Ankaře a v parlamentu pomohli rozsvítit světlo,“ řekl. „Jsem rád, že se to povedlo, že jsme to tady rozsvítili, a jsem na to hrdý,“ dodal.

Předseda tureckého Velkého národního shromáždění İsmail Kahraman připomněl, že architekt budovy, která byla dokončena v roce 1960, jel lustry do Československa osobně vybrat.

Podle původních svítidel typu Vltava, které firma Preciosa dodala do Ankary v roce 1954-1956, byly vyrobeny lustry, které v tureckém parlamentu visí i dnes.
Podle původních svítidel typu Vltava, které firma Preciosa dodala do Ankary v roce 1954-1956, byly vyrobeny lustry, které v tureckém parlamentu visí i dnes. | Foto: Preciosa

Česko podle Černínského paláce Turecku věnovalo 15 nových lustrů a zajistilo rekonstrukci dalších deseti. "Hodnota daru je 1,5 milionu korun a turecký parlament následně objednal výrobu dalších 22 svítidel od Preciosy, přímého následovníka firmy z Kamenického Šenova, která dodala původní lustry," doplnilo ministerstvo.

Lustry se v Kamenickém Šenově vyráběly mezi lety 1957 a 1958, nesou značku podniku Skloexport, který měl tehdy na výrobu československého křišťálu monopol.

 

Právě se děje

Další zprávy