Na Šumavě padlo 93 stromů, aktivisté dřeva nenašli

ČTK ČTK
30. 7. 2011 20:30
Aktivisté tvrdí, že je klid, správa parku zase, že kácí víc v hloubi lesa
Foto: Jaroslav Müller

Modrava - Aktivisté blokující těžbu kůrovcem napadených stromů v Národním parku Šumava (NPŠ) v sobotu neobjevili v šesti těžebních lokalitách poblíž Modravy žádného dřevorubce. Tvrdí, že v dříve bezzásahové zóně nazývané Ptačí potok nepadl během dne ani jeden smrk.

Správa NPŠ ale uvedla, že se dřevorubcům podařilo pokácet 93 stromů, i když plán byl mírně vyšší.

Policie v sobotu - poprvé od pondělí, od kdy těžba i blokáda trvají - nemuseli vůbec zasahovat.

"Za osm až devět hodin, co zhruba 20 až 24 našich lidí monitorovalo situaci a procházeli skrz naskrz okolí všech těžebních míst centrální části Ptačího potoka, neslyšeli ani jednu motorovou pilu a nenašli ani jeden padlý strom," řekl mluvčí blokády Vratislav Vozník.

V neděli ráno po 07:00 má zhruba 70 až 75 aktivistů, kteří pobývají poblíž Modravy, opět vyrazit do terénu. Nejdříve prohlédnou lokality a pokud objeví dřevorubce, chtějí použít řetězy a trubky na přivazování ke stromům a do korun mají vylézt také lezci.

Podle Vozníka dnes od 14:00 v oblasti vydatně prší, těžební lokality jsou podmáčené. Teplota tam klesla po 18:00 na osm stupňů Celsia a nepohybují se tam téměř žádní turisté.

"Dnes padlo 93 stromů, i když jsme chtěli stovku. Z místa na místo se přesouvaly čtyři dvoučlenné skupinky dřevorubců, které jenom kácely. Kmeny si připravili, ale odkorňovače, které dělají velký hluk, dnes nepoužili, ani neodřezávali větve. Proto nás aktivisté neslyšeli," řekl ČTK vedoucí územního pracoviště NPŠ na Modravě Jan Bečvář.

Blokáda kácení 28. 7. 2011:

Zatímco v pátek bylo v oblasti asi 70 dřevorubců, dnes jen osm. Pokácení 93 stromů, jímž se podle Bečváře zachrání 600 až 800 zdravých stromů, potvrdil také mluvčí parku Pavel Pechoušek. Ani v neděli nebude těžba nijak intenzivní. "Dnes večer obvoláme firmy a dohodneme strategii," uvedl Bečvář. Nevyloučil to, že v neděli by si mohli dřevorubci odpočinout.

"Podpořit nás přijeli také senátor Krejča (Miroslav, ČSSD) a poslanec poslanec Böhnisch.(Robin, ČSSD), kteří tři až čtyři hodiny spolu s lesníkem (a bývalým zaměstnancem parku) Petrem Ješátkem obhlíželi místa, kde se v minulých dnech kácelo," uvedl Vozník.

Novou taktiku, kterou jeden lesník NPŠ nazval "hra kočky s myší", zvolila správa parku až nyní. Podle Bečváře souvisela také s tím, že se v oblasti dnes mělo pohybovat hodně turistů. Lesní dělníci byli více uvnitř lesa, aby nebyli tak na očích návštěvníků i aktivistů.

K sobotě je podle Pechouška pokáceno v lokalitě asi 1600 stromů a odkorněno nastojato přes 500 kmenů.

"Zatím nejsme ani v polovině plánovaných prací. Určitě budeme kácet celý příští týden," dodal Pechoušek. Správa parku chce za dva týdny vytěžit zhruba 5000 napadených stromů. Těžkou techniku, tedy harvestory, zřejmě nepoužije.

"Policie dnes na místě nemusela proti nikomu zasahovat, protože dělníci pracovali dále v lese. K žádnému konfliktu nedošlo," řekla policejní mluvčí Dana Ladmanová.

V minulých pěti dnech předvedli na obvodní oddělení 83 aktivistů, protože nechtěli opustit nebezpečná místa těžby. Celkem 21 se jich dopustilo přestupku opakovaně a mohou dostat od sušického městského úřadu ve správním řízení pokutu až 30 000 Kč.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Ozbrojenci zastřelili na vancouverském letišti muže, podle úřadů šlo o válku gangů

Na mezinárodním letišti sloužícím kanadskému městu Vancouver zastřelili neznámí ozbrojenci v neděli 28letého muže. V pondělí o tom informovala agentura AP s odvoláním na kanadské úřady. Osmadvacetiletý muž byl zastřelen nedaleko odletové haly.

Policie byla přivolána na letiště krátce po 15:00 místního času v neděli a podařilo se jí zastavit auto s dvěma podezřelými. Ti na policisty zahájili palbu a ujeli. Policie našla vozidlo v plamenech o 28 kilometrů dál.

Kanadské úřady uvedly, že oběť byla policii známá a že incident souvisí s konfliktem mezi zločineckými gangy, jehož byla oblast v poslední době svědkem. Letiště zůstává otevřené.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 43 minutami

Při střelbě na oslavě v Coloradu zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy