Na stranický "soud" nemáte právo, vzkázal Sobotka Zimolovým rebelům

Radek Bartoníček ČTK Radek Bartoníček, ČTK
Aktualizováno 22. 5. 2017 21:13
Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka v pondělí večer reagoval na požadavek vedení sociálních demokratů v jižních Čechách, kteří chtěli stranický "soud" kvůli vyškrtnutí bývalého hejtmana Jiřího Zimoly z kandidátky pro podzimní parlamentní volby. Jihočeské vedení navrhlo rozhodčí řízení. To by podle stanov rozhodlo, jestli je v právu celostátní vedení nebo Jihočeši. Sobotka ovšem vzkázal, že žádný takový "soud" nebude, protože takový postup podle něj odporuje stanovám.
Bohuslav Sobotka.
Bohuslav Sobotka. | Foto: ČTK

Praha - Situace kolem exhejtmana Jihočeského kraje za ČSSD Jiřího Zimoly se dál přiostřuje. Jelikož vedení ČSSD v pátek vyškrtlo Zimolu z 22. místa kandidátky pro podzimní parlamentní volby, požadovalo jihočeské vedení strany po celostátním vedení rozhodčí řízení. To mělo rozhodnout, zda byl postup proti Zimolovi oprávněný.

Žádný stranický "soud" ale nakonec zřejmě nebude. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka v pondělí večer takový postup odmítl.

"Návrh jihočeského krajského výkonného výboru na rozhodčí řízení mezi ním a předsednictvem ČSSD nemá oporu ve stanovách. Rozhodčí řízení podle stanov řeší pouze spory mezi členy sociální demokracie nebo členy a orgány strany. V žádném případě ho nemůže vést jeden z kolektivních orgánů ČSSD proti jinému," oznámil Sobotka. 

Místopředseda jihočeské ČSSD Jaromír Novák na Sobotkova slova reagoval, že o svolání rozhodčího řízení tedy zřejmě požádá některý z členů vedení jihočeské ČSSD, aby to bylo v souladu se stanovami. Vedení sociálních demokratů v regionu bude o situaci ještě jednat.

"Preferujeme cestu diskuse před silovým řešením. Proto chceme využít možnosti rozhodčího řízení," řekl Novák. Dodal, že jihočeská ČSSD nebude s žádostí o rozhodčí řízení čekat na návrat samotného Zimoly, který se teď nachází v zahraničí. Proto o řízení pravděpodobně požádá jiný člen jihočeského krajského výkonného výboru.

Sobotka své rozhodnutí hájil tím, že s výjimkou změny na posledním místě kandidátky nedošlo ze strany vedení ČSSD k žádné jiné úpravě. Vedení jinak respektovalo návrh Jihočechů včetně osoby lídra. "Věřím, že jihočeská krajská organizace bude respektovat rozhodnutí Předsednictva ČSSD a že se nyní bude věnovat přípravě primárních voleb a následně přípravě volební kampaně ČSSD v regionu," vzkázal Sobotka.

Zimola byl z kandidátní listiny vyškrtnut kvůli vysokým manažerským odměnám v Jihočeských nemocnicích, které pod něj jako hejtmana spadaly.

"Předsednictvo se shodlo, že nechceme, aby problémy, které vedly k odstoupení Jiřího Zimoly z funkce hejtmana, zatěžovaly kandidátku ČSSD pro volby do Poslanecké sněmovny a zatěžovaly volební kampaň," prohlásil již v pátek Sobotka.

Sobotka je dobrý lídr, ale neumí v lidech vzbuzovat emoce. Lidé jako Zimola stranu jen rozdělují. | Video: dvtv
 

Právě se děje

Další zprávy