Na Sněžku vystoupali vozíčkáři. V krosně je vynesli šerpové

10. 8. 2014 14:10
Místo obvyklého nákladu zásob vynesli šerpové nahoru ve speciálně upravených dřevěných krosnách tři vozíčkáře.
Krosny z jasanového dřeva, v nichž čeští šerpové nesli své klienty, byly vybavené sedačkou, měly polštářek i bezpečnostní zábradlí a prý jsou pohodlné. Na snímku šerpa Zdeněk Pácha.
Krosny z jasanového dřeva, v nichž čeští šerpové nesli své klienty, byly vybavené sedačkou, měly polštářek i bezpečnostní zábradlí a prý jsou pohodlné. Na snímku šerpa Zdeněk Pácha. | Foto: ČTK

Pec pod Sněžkou - Tři horské nosiče dnes na vrcholu Sněžky uvítal potlesk turistů i poutníků, kteří přišli na tradiční Svatovavřineckou pouť. Místo obvyklého nákladu zásob vynesli nahoru ve speciálně upravených dřevěných krosnách tři vozíčkáře.

"Měl jsem více štěstí než tito vozíčkáři, nemohou sportovat jako já," řekl šerpa Zdeněk Pácha, který tyto výstupy pořádá.

Vozíčkář Michal Koutný z Olomouce se dostal na nejvyšší horu Česka poprvé v životě. I na helmě měl kameru a celý výstup dokumentoval. "Absolvoval jsem akorát trénink u mě v paneláku z osmého patra tam a zpátky. Když jsem dostal mail od kamaráda s touto nabídkou, řekl jsem si: ´Tak jo, to se mi líbí, jsem pro každou špatnost.´" řekl Koutný.

Foukalo to a házelo

Bytelné krosny z jasanového dřeva byly vybavené sedačkou, měly polštářek i bezpečnostní zábradlí a prý jsou pohodlné. "Moc si to užívám, rozhodně doporučuji. Minulý rok absolvoval na Slovensku Rysy, troufl bych si i na něco většího," řekl vozíčkář Jakub Ševčík z Liberce.

Výstup Obřím dolem trval šlachovitým sportovcům zhruba dvě hodiny, cestou asi čtyřikrát odpočívali. Nést na zádech člověka je obtížnější než zásoby potravin. Museli vynést 35 až 55 kilogramů vážící vozíčkáře a k tomu samotná krosna vážila dalších deset kilogramů. "V půlce byla krizovka, bylo docela teplo," řekl nosič Ondřej Pleštil z Liberce.

"Člověk je víc ve stresu, aby neupadl, je zodpovědnější. Dost pak foukalo a házelo to s námi do strany. Ale jinak jsem si to fakt užil," dodal další šerpa Milan Marhan z Prahy.

Příští týden na Rysy

Tři horští nosiči se potkali před třemi lety na závodech horských nosičů v Krkonoších. Příští týden se chystají na slovenské Rysy. "Minulý rok byl docela problém sehnat vozíčkáře, kteří by s námi chtěli jít. Teď už máme menší databázi zájemců," řekl Pleštil.

Svatovavřinecká pouť a slavnostní mše láká každoročně stovky poutníků. Poprvé se mohli svézt novou lanovkou za 300 milionů korun, která je v provozu od loňského prosince. Letos se pouť konala bez účasti prezidenta Miloše Zemana a jeho předchůdce Václava Klause. Oba se kvůli jinému programu omluvili. Na vrcholu hory je kaple zasvěcená svatému Vavřincovi, světci ze třetího století.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Světové atletice vládnou trojskokanka Rojasová a tyčkař Duplantis

Nejlepšími světovými atlety roku 2020 se stali halová světová rekordmanka v trojskoku Yulimar Rojasová a světový rekordman ve skoku o tyči Armand Duplantis. Oba v tradiční anketě Světové atletiky triumfovali poprvé.

Pětadvacetiletá Venezuelanka Rojasová v únoru v Madridu posunula halový rekord na 15,43 metru, skočila tehdy o sedm centimetrů víc než Ruska Taťjana Lebeděvová v roce 2004. Na trůnu vystřídala americkou překážkářku Dalilah Muhammadovou a navázala na úspěch jiné trojskokanky Caterine Ibargüenové, která byla nejlepší světovou atletkou roku 2018.

Jednadvacetiletý Duplantis se stal nejmladším mužským vítězem této ankety, která se vyhlašuje od roku 1988. Švédský skokan v hale dvakrát posunul světový rekord až na 618 centimetrů. Venku pak překonal 615 cm a sebral Sergeji Bubkovi nejlepší výkon pod širým nebem. Vyhrál všech šestnáct závodů, do kterých letos nastoupil. V hlavní kategorii triumfoval dva roky po ocenění pro vycházející hvězdu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy