Mimořádná zpráva

Na Sněžku vystoupali vozíčkáři. V krosně je vynesli šerpové

10. 8. 2014 14:10
Místo obvyklého nákladu zásob vynesli šerpové nahoru ve speciálně upravených dřevěných krosnách tři vozíčkáře.
Krosny z jasanového dřeva, v nichž čeští šerpové nesli své klienty, byly vybavené sedačkou, měly polštářek i bezpečnostní zábradlí a prý jsou pohodlné. Na snímku šerpa Zdeněk Pácha.
Krosny z jasanového dřeva, v nichž čeští šerpové nesli své klienty, byly vybavené sedačkou, měly polštářek i bezpečnostní zábradlí a prý jsou pohodlné. Na snímku šerpa Zdeněk Pácha. | Foto: ČTK

Pec pod Sněžkou - Tři horské nosiče dnes na vrcholu Sněžky uvítal potlesk turistů i poutníků, kteří přišli na tradiční Svatovavřineckou pouť. Místo obvyklého nákladu zásob vynesli nahoru ve speciálně upravených dřevěných krosnách tři vozíčkáře.

"Měl jsem více štěstí než tito vozíčkáři, nemohou sportovat jako já," řekl šerpa Zdeněk Pácha, který tyto výstupy pořádá.

Vozíčkář Michal Koutný z Olomouce se dostal na nejvyšší horu Česka poprvé v životě. I na helmě měl kameru a celý výstup dokumentoval. "Absolvoval jsem akorát trénink u mě v paneláku z osmého patra tam a zpátky. Když jsem dostal mail od kamaráda s touto nabídkou, řekl jsem si: ´Tak jo, to se mi líbí, jsem pro každou špatnost.´" řekl Koutný.

Foukalo to a házelo

Bytelné krosny z jasanového dřeva byly vybavené sedačkou, měly polštářek i bezpečnostní zábradlí a prý jsou pohodlné. "Moc si to užívám, rozhodně doporučuji. Minulý rok absolvoval na Slovensku Rysy, troufl bych si i na něco většího," řekl vozíčkář Jakub Ševčík z Liberce.

Výstup Obřím dolem trval šlachovitým sportovcům zhruba dvě hodiny, cestou asi čtyřikrát odpočívali. Nést na zádech člověka je obtížnější než zásoby potravin. Museli vynést 35 až 55 kilogramů vážící vozíčkáře a k tomu samotná krosna vážila dalších deset kilogramů. "V půlce byla krizovka, bylo docela teplo," řekl nosič Ondřej Pleštil z Liberce.

"Člověk je víc ve stresu, aby neupadl, je zodpovědnější. Dost pak foukalo a házelo to s námi do strany. Ale jinak jsem si to fakt užil," dodal další šerpa Milan Marhan z Prahy.

Příští týden na Rysy

Tři horští nosiči se potkali před třemi lety na závodech horských nosičů v Krkonoších. Příští týden se chystají na slovenské Rysy. "Minulý rok byl docela problém sehnat vozíčkáře, kteří by s námi chtěli jít. Teď už máme menší databázi zájemců," řekl Pleštil.

Svatovavřinecká pouť a slavnostní mše láká každoročně stovky poutníků. Poprvé se mohli svézt novou lanovkou za 300 milionů korun, která je v provozu od loňského prosince. Letos se pouť konala bez účasti prezidenta Miloše Zemana a jeho předchůdce Václava Klause. Oba se kvůli jinému programu omluvili. Na vrcholu hory je kaple zasvěcená svatému Vavřincovi, světci ze třetího století.

 

Právě se děje

Další zprávy