Na Slovensku musel skončit kvůli vraždě Kuciaka, teď bývalý šéf policie Gašpar radí Hamáčkovi

Michal Polák Michal Polák
17. 8. 2018 17:03
Ministru Janu Hamáčkovi radí Gašpar v oblasti bezpečnosti a policie a jeho honorář je maximálně 10 tisíc korun v závislosti na počtu odpracovaných hodin.
Milion eur, Policejní prezident Tibor Gašpar, premiér Robert Fico a ministr vnitra Robert Kaliňák na úterní tiskové konferenci.
Milion eur, Policejní prezident Tibor Gašpar, premiér Robert Fico a ministr vnitra Robert Kaliňák na úterní tiskové konferenci. | Foto: ČTK

Praha/Bratislava - Ministru vnitra Janu Hamáčkovi (ČSSD) od začátku srpna radí bývalý slovenský policejní prezident Tibor Gašpar, který musel ve své funkci na jaře skončit kvůli tlaku veřejnosti po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové.

Hamáček deníku Aktuálně.cz potvrdil, že se Gašpar stal od srpna jeho externím poradcem a radí mu v oblasti bezpečnosti a policie. S ministerstvem má bývalý šéf slovenské policie uzavřenou dohodu o provedení práce.

"Ano, pan bývalý policejní prezident Tibor Gašpar je od 1. 8. 2018 mým externím poradcem a dle potřeby poskytuje odborná stanoviska v oblasti bezpečnosti a policie," potvrdil spolupráci s Gašparem Hamáček. Ministr dodal, že honorář závisí na počtu odpracovaných hodin a nepřesáhne měsíčně 10 tisíc korun.

Slovenský Denník N ve čtvrtek informoval, že podobnou poradenskou činnost vykonává Gašpar také pro slovenskou ministryni vnitra Denisu Sakovou. Náplní jeho práce je oblast legislativy a sociálně vyloučených komunit.

Ani pro slovenské ministerstvo vnitra nebude Gašpar pracovat na plný úvazek, jeho honorář ale ministerstvo nezveřejnilo. Saková čelí kvůli jeho angažmá kritice veřejnosti. Na dotaz redakce, zda se Hamáček nebojí negativní reakce české veřejnosti, ministr nereagoval.

Gašparův odchod z čela policie souvisel s vyšetřováním neobjasněné únorové vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Po nátlaku veřejnosti v dubnu na funkci rezignoval a na konci května odešel do civilu.

Gašpar byl nejdéle sloužícím policejním prezidentem na Slovensku. V květnu 2012 ho do funkce dosadil někdejší ministr vnitra Robert Kaliňák.

 

Právě se děje

Další zprávy