Na Slovensku musel skončit kvůli vraždě Kuciaka, teď bývalý šéf policie Gašpar radí Hamáčkovi

Michal Polák Michal Polák
17. 8. 2018 17:03
Ministru Janu Hamáčkovi radí Gašpar v oblasti bezpečnosti a policie a jeho honorář je maximálně 10 tisíc korun v závislosti na počtu odpracovaných hodin.
Milion eur, Policejní prezident Tibor Gašpar, premiér Robert Fico a ministr vnitra Robert Kaliňák na úterní tiskové konferenci.
Milion eur, Policejní prezident Tibor Gašpar, premiér Robert Fico a ministr vnitra Robert Kaliňák na úterní tiskové konferenci. | Foto: ČTK

Praha/Bratislava - Ministru vnitra Janu Hamáčkovi (ČSSD) od začátku srpna radí bývalý slovenský policejní prezident Tibor Gašpar, který musel ve své funkci na jaře skončit kvůli tlaku veřejnosti po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové.

Hamáček deníku Aktuálně.cz potvrdil, že se Gašpar stal od srpna jeho externím poradcem a radí mu v oblasti bezpečnosti a policie. S ministerstvem má bývalý šéf slovenské policie uzavřenou dohodu o provedení práce.

"Ano, pan bývalý policejní prezident Tibor Gašpar je od 1. 8. 2018 mým externím poradcem a dle potřeby poskytuje odborná stanoviska v oblasti bezpečnosti a policie," potvrdil spolupráci s Gašparem Hamáček. Ministr dodal, že honorář závisí na počtu odpracovaných hodin a nepřesáhne měsíčně 10 tisíc korun.

Slovenský Denník N ve čtvrtek informoval, že podobnou poradenskou činnost vykonává Gašpar také pro slovenskou ministryni vnitra Denisu Sakovou. Náplní jeho práce je oblast legislativy a sociálně vyloučených komunit.

Ani pro slovenské ministerstvo vnitra nebude Gašpar pracovat na plný úvazek, jeho honorář ale ministerstvo nezveřejnilo. Saková čelí kvůli jeho angažmá kritice veřejnosti. Na dotaz redakce, zda se Hamáček nebojí negativní reakce české veřejnosti, ministr nereagoval.

Gašparův odchod z čela policie souvisel s vyšetřováním neobjasněné únorové vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Po nátlaku veřejnosti v dubnu na funkci rezignoval a na konci května odešel do civilu.

Gašpar byl nejdéle sloužícím policejním prezidentem na Slovensku. V květnu 2012 ho do funkce dosadil někdejší ministr vnitra Robert Kaliňák.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy