Na školství nastoupil Plaga. Jako politický náměstek za ANO

ČTK ČTK
10. 2. 2015 6:55
Funkce takzvaných politických náměstků zavedl služební zákon. Hlavně kvůli nim normu kritizuje prezident Miloš Zeman.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Na ministerstvo školství nastoupil jako politický náměstek za hnutí ANO Robert Plaga. Píší to Lidové noviny, kterým to potvrdila mluvčí ministerstva Klára Bílá.

Plaga byl loni zmiňován jako možný náměstek pro vysoké školy a výzkum nebo pro evropské záležitosti.

"Plaga nastoupil v souvislosti se služebním zákonem jako politický náměstek za ANO," uvedla Bílá.

"Doufám, že budu moci uplatnit svou odbornost, jež se týká spolupráce univerzit s průmyslem, transferu technologií a evropských fondů," řekl LN Robert Plaga.

Dosud působil na brněnské Mendelově univerzitě, na ministerstvu školství už ale v minulosti pracoval. V prosinci 2011 sem nastoupil jako vrchní ředitel fondů Evropské unie odpovědný za sto miliard korun.

Ministrem byl Josef Dobeš (Věci veřejné). Plaga tehdy ve své funkci skončil po několika dnech údajně kvůli nesouhlasu s podpisy některých problematických projektů.

Funkce takzvaných politických náměstků ustanovil služební zákon, který je účinný od počátku letoška. Hlavně kvůli nim zákon kritizuje prezident Miloš Zeman. Političtí náměstci nebudou mít podle prezidenta co na práci.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy