Na seznam nadstandardů míří novinky. Budou stát tisíce

Radek Nohl Radek Nohl
30. 9. 2012 17:52
Novinku schválila komise ministerstva zdravotnictví. Návrh míří na stůl k Hegerovi
Laserová operace šedého zákalu.
Laserová operace šedého zákalu. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Pacienti budou muset od roku 2013 s největší pravděpodobností platit za další tři nadstandardy.

Jedná se o přesnější operaci šedého zákalu, náhrad kloubů a šetrnější narkózu. 

Mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň deníku Aktuálně.cz řekl, že návrhy již prošly komisí ministerstva zdravotnictví.

Teď je dostane na stůl ministr Leoš Heger a ten je bude muset ještě schválit. Doposud si pacienti mohou připlatit za lehčí sádry, kvalitnější nitrooční čočky a očkování.

Šetrnější operace za 10 tisíc

Nově se na seznamu zřejmě objeví operace šedého zákalu za pomoci takzvaného femtosekundového laseru.

Ministr Leoš Heger.
Ministr Leoš Heger. | Foto: Ludvík Hradilek

Podle předsedkyně České oftalmologické společnosti Šárky Pitrové jde o novinku, která výrazně krátí čas operace a především je šetrnější k pacientovi.

"Výsledky jsou díky tomuto laseru mnohem lepší," řekla Pitrová s tím, že podle hrubého odhadu si lidé nově připlatí za takovou operaci zhruba 10 tisíc korun.

Podobnou částku budou zřejmě hradit i ti, kteří budou chtít mít operovaný náhradní kloub za pomoci počítače.

Okolo 2500 korun pak bude stát přípravek, který se podává na konci anestezie.

"Pro pacienta může znamenat větší pohodlí. Rychleji se zotaví a může pak rehabilitovat a nemá téměř žádné vedlejší účinky," popsal Aktuálně.cz přednosta kliniky motolské nemocnice Karel Cvachovec.

Ten je zároveň předsedou odborné společnosti, jež změnu navrhla.

Další nadstandardy: plomby nebo lázně

Seznam nadstandardů v současné době čítá 18 položek, pacienti ale tu službu zatím využívají velmi málo.

V některých zdravotnických zařízeních si pak lidé například za lepší čočky připlatí i 80 tisíc korun. 

V budoucnu by se na seznam mohly podle plánu ministerstva dostat například lázně, zubní plomby pro dospělé, rehabilitace, dlouhodobá péče nebo zdravotní doprava.

Jaké máte zkušenosti s nadstandardy? Své názory pište na mou stránku na Facebooku zde.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Prezident Čadu Idriss Déby zemřel na frontové linii. Zemi povede jeho syn

Zemřel prezident Čadu Idriss Déby, který byl 11. dubna zvolen na další prezidentský mandát. Oznámila to armáda. Její mluvčí citovaný agenturou AFP oznámil, že prezident zemřel na následky zranění, jež utrpěl o víkendu na severu země, kde armáda bojuje s povstalci.

Právě dnes na základě předběžných výsledků vyhlásili Débyho vítězem prezidentských voleb. Osmašedesátiletý politik tak získal už šestý mandát. Armáda uvedla, že nejvyšší funkci dočasně přebírá Débyho syn Mahamat Kaká.

Členové jeho kampaně v pondělí oznámili, že se prezident vydal na frontu, aby se připojil k armádním oddílům, jež bojují proti teroristům. Armáda v pondělí oznámila, že s Frontou pro změnu a svornost v Čadu (FACT) bojuje od 11. dubna a že v bitvách přišlo o život 300 rebelů a pět vojáků.

Povstalci, kteří působí v libyjském pohraničí, ve volební den napadli pohraniční post a začali postupovat jižně do Čadu.

Déby se dostal k moci v roce 1990 a patřil k nejdéle vládnoucím prezidentům na kontinentě.

"S velkou bolestí Čaďanům oznamujeme, že dnes, v úterý 20. dubna 2021 zemřel prezident Déby," sdělil armádní mluvčí Azem Bermandoa Agouna.

před 1 hodinou

Za prodej potravin dvojí kvality bude hrozit pokuta. Zákon podepsal Zeman

Za prodej potravin dvojí kvality v tuzemských obchodech bude hrozit pokuta až 50 milionů korun. Počítá s tím novela zákona o potravinách, kterou v úterý podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Zákaz prodeje se týká výrobků zaměnitelných za jiné výrobky v ostatních zemích EU, ale s podstatně odlišným složením. Výjimky budou muset být odůvodněny a spotřebitel o nich bude muset být informován.

"Čeští spotřebitelé nebudou spotřebiteli druhé kategorie," komentoval to již dříve ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Na dodržování zákazu dvojí kvality bude dohlížet Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

Podepsaná novela vzbudila během svého projednávání v Parlamentu pozornost hlavně kvůli snaze části poslanců prosadit do ní povinné kvóty na prodej vybraných tuzemských potravin v obchodech. Zastánci argumentovali například zvýšením potravinové soběstačnosti. Odpůrci naproti tomu varovali před možným zdražením a nedostatkem. Kvůli návrhu hrozila Evropská komise Česku žalobou. Sněmovna nejprve kvóty na návrh poslanců SPD do novely vložila, ale pak je na návrh Senátu opět vyřadila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy