Na sedmi plánovaných výstavbách dálnice hrozí problémy jako na D8, tvrdí odborník

ČTK ČTK
8. 1. 2017 16:51
Příští rok má začít výstavba dálnice na 12 úsecích. Podle ředitele Ústavu struktury a mechaniky hornin AV ČR Josefa Stemberka je však sedm z nich rizikových a mohly by na nich hrozit podobné problémy jako při výstavbě dálnice D8. Uvedl to v neděli v pořadu Otázky Václava Moravce a dodal, že by se měly znovu důkladně prozkoumat. Generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic však takové nařčení odmítá a tvrdí, že na všechny úseky jsou vypracované odborné expertizy.
Sesuv na dálnici D8.
Sesuv na dálnici D8. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Na sedmi z 12 úseků, na nichž se bude zahajovat výstavba dálnice, mohou hrozit podobné problémy jako na D8. V České televizi to v neděli uvedl ředitel Ústavu struktury a mechaniky hornin AV ČR Josef Stemberk.

Některé úseky dálnice D8 se dlouhodobě potýkají s nestabilním podložím. V roce 2013 se tam sesula půda, loni v říjnu nestabilita u prackovické estakády donutila stavbaře rozebrat podpěry mostu části dokončené dálnice a odtěžit desítky tisíc tun náspu.

Stemberk v pořadu Otázky Václava Moravce uvedl, že jako problematické vidí především úseky na severní Moravě a dálnici na Karlovy Vary u Lubence. Generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Jan Kroupa uvedl, že pro úseky jsou zpracované řádně expertizy.

"Když jsme si prošli to, co bylo zveřejněno, kde se bude zahajovat výstavba, tak z těch 12 úseků jsme zjistili, že sedm bude procházet územím, kde hrozí nebo potenciálně může hrozit takové nebezpečí," uvedl Stemberk. Proto doporučil přezkoumat, zda vypracované průzkumy a projekty opravdu reflektují to, jakými územími budou procházet. "Neříkám, že je to špatně. Asi by to ale za to určitě stálo," dodal.

Kroupa uvedl, že průzkumy a projekty vypracovaly specializované firmy. Podle něj je navíc každá stavba do jisté míry riziková. "Jednak jednotlivými expertizami to prošlo. A jestli pan docent vidí problém, tak já nemám problém to ukázat a věřím, že se potvrdí, že ta projektová dokumentace je zpracována tak, jak má být," uvedl.

Rozestavěná dálnice D8 z Prahy přes Ústí nad Labem do Německa se dlouhodobě potýká s nestabilitou podloží. V červenci 2013 se po silných deštích utrhl svah u Litochovic na Litoměřicku. Sesuv zavalil rozestavěný úsek D8 asi v délce 200 metrů a poškodil i nedalekou železniční trať.

Na nově otevřeném úseku dálnice D8 u prackovické estakády je omezení, asi na dvoukilometrovém úseku je doprava svedená do jednoho dálničního pruhu. Omezení podle středečního rozhodnutí ŘSD potrvá zhruba ještě tři měsíce.

Nestabilita u estakády se poprvé ve větší míře ukázala loni v říjnu. Stavbaři museli kvůli propadu podpěry mostu rozebrat část dokončené dálnice a odtěžit desítky tisíc tun náspu. Součástí úpravy bylo vybudování šestnáctimetrové odvodňovací stěny a padesátimetrové kotvy. ŘSD monitoruje dálnici i její okolí sondami, výstupy z nich má každou hodinu.

Projeli jsme nový úsek dálnice D8 pár dnů před otevřením | Video: Jakub Zelenka
 

Právě se děje

před 14 minutami

Jihokorejský ministr, který měl řešit korupci ve vládě, kvůli vlastním skandálům nabídl rezignaci. V úřadu byl od začátku září

Nový jihokorejský ministr spravedlnosti Čo Kuk, jehož jmenování kvůli korupčnímu skandálu jeho rodiny vyvolalo v zemi demonstrace a otřáslo místní liberální vládou, dnes nabídl rezignaci. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AP. Zatím podle nich není jasné, zda jihokorejský prezident Mun Če-in demisi přijme.

Hlava státu Čoa jmenovala do funkce 9. září, jeho hlavním úkolem bylo dovést do konce reformu prokuratury. Cílem reformy je poskytnout více pravomocí policii a vytvořit zvláštní agenturu, která by se zabývala korupčními kauzami vysoce postavených vládních činitelů.

Příchod dřívějšího prezidentova poradce pro občanské záležitosti a profesora práva vyvolal protesty, protože úřady vyšetřují finanční investice jeho rodiny a také sporné přijetí jeho dcery na univerzitu. V Soulu ale manifestovali i Čoovi příznivci, kteří kauzu označovali za umělou a hon na čarodějnice. Sám Čo popírá, že by se dopustil něčeho nezákonného.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 46 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy