Sexting získává mezi dětmi na popularitě, varují vědci

ČTK ČTK
15. 7. 2014 10:58
Průzkum zjistil, že ochota sejít se s neznámým člověkem u dětí vzrostla o čtyři procenta, roste také ochota sdělovat cizím lidem své osobní informace.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Dvě z pěti dětí by šly na schůzku sjednanou na internetu s neznámým člověkem. Ochota proti loňsku vzrostla o čtyři procenta, ukazuje společný průzkum Univerzity Palackého v Olomouci a společností Seznam.cz a Google.

Vzrostla také ochota dětí sdělovat své osobní informace lidem, které znají jen z internetového prostředí. Výsledky výzkumu podle společností potvrzují stálou potřebu zvyšování internetové gramotnosti.

Celkem 63 procent dotázaných dětí nemá problém neznámým lidem na internetu poslat své jméno a příjmení. Loni to bylo 53 procent. E-mailovou adresu sdělí 43 procent dětí a fotografii obličeje pošle 39 procent dětí.

Stále větší počet dětí také sdílí vlastní intimní fotky či videa s ostatními uživateli internetu (tzv. sexting). "Téměř osm procent dotázaných dětí na internetu veřejně sdílí vlastní intimní fotografie či videa, kde jsou alespoň částečně svlečení nebo nazí," uvedl manažer Seznam.cz Martin Kožíšek.

Kyberšikana: obětí je každý druhý

Zkušenosti s kyberšikanou má stejně jako loni 51 procent dětí, roste však počet napadení. Děti se nejčastěji setkávají s průnikem do svých osobních účtů (35 procent) a s verbálními útoky (34 procent), mezi které se řadí i vydírání. "Počet případů vydírání dětí s využitím materiálů sexuální povahy v České republice trvale roste.

Data z loňského roku potvrzují, že bylo prostřednictvím internetu vydíráno téměř osm procent dětí. K vydírání jsou nejčastěji využívány fotografie a videa, která dobrovolně či pod nátlakem děti posílají pachatelům," uvedl Kopecký.

Nutnost zvyšovat internetovou gramotnost

Podle firem, které průzkum provedly, výsledky potvrzují potřebu zvýšit internetovou gramotnost společnosti. Například Centrum pro bezpečnost Google nabízí informace, jak se chovat na internetu bezpečně a co může každý udělat pro ochranu sebe i své rodiny. Zájem o pomoc se v posledních letech zvyšuje, dodává společnost Seznam.cz. Poradnu Seznam se bezpečně! využilo před pěti lety pár uživatelů internetu měsíčně, nyní jde až o 40 lidí.

Průzkumu rizikového chování českých dětí na internetu se zúčastnilo 28 232 dětí ve věku 11 až 17 let na 4200 školách.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Německá Křesťanskodemokratická unie (CDU) si za kandidáta na kancléře do zářijových voleb vybrala svého předsedu Armina Lascheta, hlásí agentury.

Další zprávy