Sněmovna většinou policii vyhoví, ale musíme si žádost o vydání nejdříve přečíst, říkají poslanci

Veronika Neprašová Veronika Neprašová
10. 8. 2017 17:48
Zatím žádná z poslaneckých stran jednoznačně neřekla, jestli bude hlasovat pro vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Napřed si chtějí prostudovat důvody, které policie v žádosti uvádí. A řídit se také chtějí doporučením mandátového a imunitního výboru sněmovny, který věc bude projednávat příští pátek. V obdobných případech ale poslanci svého kolegu obvykle vydávají, připomínají zákonodárci, které Aktuálně.cz oslovilo.
Policie chce Babiše s Faltýnkem stíhat kvůli dotacím pro Babišovu farmu Čapí hnízdo.
Policie chce Babiše s Faltýnkem stíhat kvůli dotacím pro Babišovu farmu Čapí hnízdo. | Foto: Ludvík Hradilek

Pavel Bělobrádek (šéf KDU-ČSL, vicepremiér vlády):  "S žádostí se musíme nejprve seznámit."

Miroslav Kalousek (šéf TOP09): "Zatím jsme tu žádost nikdo neviděli. A záležet také bude na postoji mandátového výboru. Co se týká mě osobně, tak pokud se to vydání týká skutečně kauzy Čapí hnízdo, tak by to podle mého stíháno být mělo."

Petr Gazdík (šéf STAN, místopředseda Poslanecké sněmovny) : "V tuto chvíli mám příliš málo informací k žádosti o vydání. Nicméně kauza Čapí hnízdo vyžaduje vyšetření a je v zájmu všech zúčastněných, aby řádně vyšetřena byla. Byli jsme vždy pro vydávání poslanců, pokud nešlo o zjevnou šikanu, což myslím, není tento případ. Proto bych patrně pro vydání ruku zvedl."

Vojtěch Filip (šéf KSČM, místopředseda Poslanecké sněmovny): "Dosud neznám obsah žádosti, tak k tomu nemohu zaujmout stanovisko."

Jiří Mihola (místopředseda KDU-ČSL): "Vím o žádosti pouze z médií. Věřím, že je relevantně podložená. Nejsem členem příslušného výboru (mandátového a imunitního, pozn. red.), nicméně předpokládám s ohledem na kauzu Čapí hnízdo, řešenou také v Poslanecké sněmovně, a v komparaci s dalšími žádostmi o vydání v minulosti, že budou členové výboru hlasovat spíše pro vydání."

Roman Sklenák (šéf poslaneckého klubu ČSSD): "Jako člen mandátového a imunitního výboru se nejprve seznámím s žádostí a poté s kolegy dáme ostatním doporučení. V tuto chvíli mohu jen konstatovat, že institut imunity chrání parlament, nikoliv jednotlivé jeho členy, a Poslanecká sněmovna je v naprosté většině k trestnímu stíhání vydává."

Lubomír Zaorálek (ministr zahraničí, volební lídr ČSSD) pro ČT: 
"Pokud to policie posoudila takto, tak bychom měli usilovat o to, aby se to prošetřilo. I pro pana Babiše i pro pana Faltýnka by bylo dobré, aby se kauza Čapí hnízdo vyjasnila co nejdříve."

Petr Fiala (šéf ODS): Oba poslanci ANO by se měli k žádosti o vydání postavit čelem. Nechceme z toho dělat politickou záležitost. Volební kampaň má být o programech. Vzhledem k tomu, jak málo času zbývá do voleb, jako nejlepší řešení proto oběma poslancům ANO doporučujeme, aby se sami vzdali mandátu. Aby kvůli svým osobním problémům nenechali jednat Poslaneckou sněmovnu. Abychom z toho zbytečně nedělali politiku." 

Radek Vondráček (advokát, místopředseda Poslanecké sněmovny za ANO): Průběh celé věci mi přijde naprosto nestandardní třeba už tím, že Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek o žádném podezření policie neví, ale informace o jejich možném stíhání se hned rozkřikla. Mně to obvinění přijde absurdní, celou kauzu zhruba znám a považuji ji za ryze politický boj. Velmi by mě zajímalo, v čem vidí policie skutkovou podstatu trestného činu.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Dálnici D1 zastavila na Benešovsku nehoda dvou aut, na místě jsou zranění

Dálnici D1 na 56. kilometru na Benešovsku ve směru na Prahu uzavřela dnes odpoledne nehoda dvou osobních aut. Hasiči budou vyprošťovat zraněné, na místo míří vrtulník, řekla ČTK mluvčí hasičů Vladimíra Kereková. Více informací zatím neměla k dispozici.

Policie dopravu odklání na 56. kilometru na Soutice, zpět se mohou řidiči vracet na 49. kilometru u obce Psáře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy